İşe alım dolandırıcılığı girişimlerine karşı dikkatli olun

Son zamanlarda, genellikle işe alım şirketlerini veya danışmanlarını taklit eden dolandırıcıların işe alım vaadiyle insanları dolandırma girişimlerinde önemli bir artış gözleniyor.

PageGroup olarak dolandırıcıların kullandığı taktikler konusunda farkındalık yaratmak, kişi ve kuruluşları şirketimizin adı kullanılarak yapılan dolandırıcılık girişimlerinden korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

İşte bu dolandırıcılık girişimlerine bir örnek (Telegram üzerinden)

İşte bu dolandırıcılık girişimlerine bir örnek (Telegram üzerinden)

İşe alım vaadiyle sizinle iletişime geçildiğinde dikkat etmeniz gereken noktalar

Sizinle iletişime geçen kişinin işe alım danışmanı gibi davranan bir dolandırıcı olduğuna dair bazı işaretler şunlardır:

PageGroup danışmanı gibi davranan birinin sizden:

  • Finansal içerikli kişisel bilgilerinizi istemesi.
  • Bir pozisyona aday gösterilmeniz için ücret ödemenizi istemesi.
  • Başka bir kişi adına para ödemenizi istemesi.

İşe alım danışmanı olduğunu iddia eden aşağıdaki gibi birinin internet üzerinden sizinle iletişime geçmesi:

  • Profilinde etkinlik olmaması, bilgi veya iletişim bilgilerinin bulunmaması.
  • Profil resminin şüphe uyandırması.
  • Kötü imla ve/veya dilbilgisi.
  • İş veya gelir garantisi veren her türlü mesaj.

Michael Page danışmanları iletişim için WhatsApp veya Telegram gibi platformları kullanmaz, lütfen dikkatli olun.

PageGroup adaylardan hiçbir zaman doğrudan ödeme talep etmez. Şirketimizce yollanan tüm e-posta mesajları, resmi PageGroup/Michael Page/Page Executive/Page Personnel/Page Outsourcing e-posta adreslerinden gönderilir.

İnternet sitelerinde dikkat etmeniz gerekenler

İş arayanların ve işe alım yöneticilerinin paralarını ve/veya kişisel bilgilerini çalmak amacıyla yasal işe alım danışmanlık şirketlerinin internet sitelerini kopyalayan dolandırıcılar da günümüzde daha sık görülmeye başlanmıştır.

PBir sitenin yasal olup olmadığını kontrol etmek için SSL sertifikasını doğrulamayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi çoğu tarayıcıda URL adresinin en solundaki kilit işaretine tıklayarak yapabilirsiniz. İşaretin bulunmaması internet sitesinin dolandırıcılık amaçlı olduğuna dair bir işaret olabilir.

Daha fazla bilgi için

İşe alım dolandırıcılığı ve bunun nasıl tespit edileceği hakkında daha fazla bilgi için Ulusal Dolandırıcılık ve Siber Suç Raporlama Merkezi Action Fraud tarafından hazırlanmış özel sayfaya göz atın.

Adımızın kullanıldığı olası bir dolandırıcılık durumunu PageGroup'a bildirmek için lütfen buraya tıklayarak yerel ofisinizle iletişime geçin.