BT yeteneklerini işletmenize çekmek için en iyi stratejiler nelerdir? Peki, yeni çalışan adaylarına teklif edeceğiniz maaşa nasıl karar veriyorsunuz?  İşe alımla ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını e-kitabımızda bulabilirsiniz.

Covid krizinden olumlu etkilenen bir sektör varsa, o da BT sektörü olmalı. Kriz, şirketlerin dijitalleşmesini hiç beklenmedik bir biçimde hızlandırdı. Normalde beş yılda gerçekleşecek bu süreç, bir yılda gerçekleşti.  

Daha akılcı çalışma prensibi

Bunun örneklerinden biri de uzaktan çalışma: bu konuda en tutucu olan şirketler bile artık başka seçenekleri olmadığından uzaktan çalışma yöntemlerini benimsedi. Aynı durum şirketlerin çevrimiçi varlığı konusunda da geçerli. 

Bu durum, söz konusu değişikliklerin mümkün olduğunu kanıtlamakla kalmamış, bir taraftan doğru teknolojiye yapılan yatırımın, insanların daha akıllıca ve daha verimli çalışmasını sağladığını, diğer taraftan da işletmelere değer kattığını ve aynı zamanda da hem çalışanlara hem de müşterilere sağlanan desteği iyileştirdiğini göstermiştir. 

En iyi yetenekleri çekmenin yolları

Geleceğe baktığımızda, 2021'de başarılı olmak için organizasyonel değişime ve dönüşüme ek olarak, işletmeler için bir sonraki adımda en iyi yetenekleri çekmenin ve kendilerine bağlamanın çok önemli bir unsur olacağını biliyoruz.  

Müşterilerimizin başarıya ulaşırken ihtiyaç duyacakları ekipleri yaratmalarına destek olmak için bu e-kitabı hazırladık. Kitap, aşağıdaki konuları içeriyor:

  • Bu yıl BT ekibinizde bulunması gereken en önemli beceriler
  • En iyi BT yeteneklerini çekmek için 5 strateji
  • BT alanı çalışan adaylarının yetkinliğini nasıl değerlendirmelisiniz?
  • BT alanında maaş kıyaslamasını doğru yapıyor musunuz? 
     

Kitabın, işletmeniz için doğru BT yeteneklerini bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.