Şirketler için karantinadan en iyi çıkış stratejisi nedir? Açıkçası bunun nasıl olacağı ve herkesin günlük yaşamı ve iş yaşamı üzerindeki etkileri konusunda bir ölçüde belirsizlik olacaktır. Ancak Asya'daki işletmelerden öğrenebileceğimiz şeyler var.

Küresel PageGroup şirketinin bir parçası olmanın birçok avantajından biri de farklı pazarlardan, özellikle de hem salgınla daha uzun süre uğraşan hem de buradakilere benzeyen karantina tedbirlerini uygulayan ve sonra kaldıran Asya'daki pazarlardan öğrenebileceğimiz birçok şeyin olmasıdır.

Bu bölgedeki pazarlarımızın çoğu şimdiden iyi faaliyet düzeylerine dönmüş durumda. Çin ve Tayvan'daki personelimizin %100'ü bu eşi görülmemiş global kriz karşısında muazzam bir dayanıklılık göstererek ofiste çalışmaya geri döndü.

Çin’deki profesyonellerin bu global salgının üstesinden gelmesinden çıkarılabilecek derslerden bazılarını öğrenmek üzere PageGroup Genel Müdürü Mark Tibbatts ile konuştuk.

Mark Tibbatts sözlerine ‘Kuşkusuz bu dönemi evde ve işyerinde karşılaştığımız zorluklar ile hatırlayacağız, ama bu da sona erecek’’ diyerek başlıyor. “Çin'de şimdiden önümüzde güzel günler olduğunu görebiliyoruz.’’

İşte Mark Tibbats’ın bölgesinden öğrendiklerimiz:

Kilit nokta iletişim

"Bu zor zamanlarda eskisinden daha fazla iletişim kurduğumuzu fark ettim; birbirimize normalde olduğundan çok daha fazla bağlantıdaydık ve bu harikaydı! İletişim, sadece iş kararları verme, operasyonlarımızı yönetmek ve adaylar ve müşteriler ile yakın temas halinde olmak için değil, aynı zamanda zihinsel sağlığımız için de hayati önem taşıyor. Çin büyük bir ülke ve ofislerimiz arasında tam anlamıyla binlerce mil var, ancak son haftalarda farklı bölgelere dağılmış ekibimizi birbirine daha da yakınlaştırdık, bu da hem şirket içinde hem de dışında etkimizi artırdı."

Teknolojiyi ve buna uyarlanmış süreçleri tam anlamıyla benimsedik.

"Yeni teknolojiyi uygulamaya koyma ve geniş ölçüde kullanma kabiliyetimiz bizim için ufuk açıcı bir gelişme oldu. 10 hafta içinde, yeni çalışma yöntemlerini benimsedik ve artık uzaktan etkin bir şekilde nasıl çalışacağımız hakkında çok daha fazla bilgiye sahibiz - ki bu da önümüzdeki yıllarda yararlanabileceğimiz bir şey.

"Çin'deki bazı işletmelerin işe alım süreçlerine daha farklı yaklaştığını ve işe alım sürecinde video görüşmesi gibi dijital yöntemleri tamamen benimsediklerini görüyoruz. Perakende, nakliye ve lojistik, sosyal hizmet ve çağrı merkezleri gibi sektörlerin hepsi aktif olarak çalışan aramakta. ”

Standartlar, politikalar ve eğitim büyük bir odak noktası haline geldi 

"Sürecin başında bazı bağlantı zorluklarını tecrübe ettiğimizde, uzaktan çalışmanın herkesin yeni beceriler edinmesini gerektirdiği açıktı. Çin'de evden çalışma politikaları ve standartları ile yönettiğimiz çok az resmi çalışma vardı, bu yüzden yöneticilerimiz hiçbir zaman uzaktan çalışanları yönetmek zorunda kalmamıştı. Yine de zaman ilerledikçe bu konuda daha iyiye gittik, bu yüzden doğru yaklaşımla gelecekte daha dinamik olabileceğimizi biliyoruz. ”

Birbirimize daha fazla güvenmeyi öğrendik

‘’Karşı karşıya kaldığımız kısıtlamalar nedeniyle, birbirimize daha fazla güvenmekten başka seçeneğimiz yoktu. Aradaki güven açığını kapatmak, gelecekteki fırsatlardan daha iyi yararlanmamızı sağlayacaktır ve belki de o zaman bu dönemi bunu yapmamıza yardımcı olan bir dönem olarak hatırlayacağız. ”

Çin'de olduğu gibi, PageGroup global pandemi krizinin sebep olduğu zorlukları yaşıyor ve şirketinizin de aynı şekilde mücadele etmesine yardımcı olmayı taahhüt ediyor. Şu anda birden fazla sektörde doldurulması gereken acil yetenekli personel açığı mevcut ve operasyonlarımızı, müşterilerimize ne kadar farklı olursa olsun ihtiyaç duydukları her türlü pozisyonu sağlayarak destekleyebilecek şekilde uyarlıyoruz.

Danışmanlarımızla tüm işe alım ihtiyaçlarınızda sizlere yardımcı olmaları adına e-posta, sabit hat, mobil ve video görüşmeleri aracılığıyla irtibata geçebilirsiniz. Hemen bize ulaşın. 

Summary

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet