Page Insights Logo

2023 Yetenek Trendleri

2023 Yetenek Trendleri Türkiye

İnternetin hayatımıza girmesinden bu yana çalışma kültüründe yaşanan en köklü dönüşümü ve bu dönüşümde nasıl başarılı olunacağını anlamanın yolları.

NOT: Size kapsamlı bir genel bakış sunmak için global raporun yanı sıra Avrupa ve Türkiye raporları da hazırladık. İncelemek istediğiniz raporları seçin.

Hemen indirin

 

Dünyanın en güvenilir ve kapsamlı yetenek araştırması olan 2023 Yetenek Trendleri Raporumuzu keşfedin. Çalışanların rekabetçi bir maaş, esneklik, kariyer gelişimi ve bağ kurabilecekleri bir şirket kültürü aradıkları iş dünyasının yeni yüzünü keşfedin. Verilerimiz, iş piyasasında bir dönüşüm yaşandığını ve işverenlerin, işgücündeki bu değişime uygun olarak elde tutma stratejilerini yeniden değerlendirmeleri ve gereken düzenlemeleri yapmaları gerektiğini söylüyor. Bu yeni paradigmada, yetenek stratejilerinin başarılı olabilmesi için işverenlerin temel yapısal unsurları doğru şekilde ele almaları gerekiyor.

 

 

%97

Çalışanların
%97'si yeni
fırsatlara
açık

 

Devrim Niteliğinde Bir Değişim

Bağlılıktaki büyük değişikliği anlamak

10
'da6

iş-özel yaşam
dengesini kariyer
gelişimine tercih
ediyor

 

Bütünüyle Kültürel Devrim

Bu Görünmez Devrimi başlatan ne oldu?

#3
 Ofis Konumu
#2
Esneklik
#1
Maaş

Türkiye'de yetenekli çalışanları
çekme konusunda en etkili 3 faktör

 

İş-Yaşam Dengesi

Başarılı mı olacaksınız, yoksa sadece hayatta mı kalacaksınız? İşte bunun cevabı 3 kritik faktöre bağlı 

Öne çıkan sonuçlar

  • Çalışanların tutum ve motivasyonlarındaki değişimler, tüm yaş grupları, ülkeler ve sektörlerdeki rekabetçi yetenek ortamını derinden etkiledi.
  • Kalıcı olarak hayatımıza giren bu değişiklikler, pandeminin ardından yaşanan değişim sürecinin bir parçası.
  • Çalışan bağlılığı, artık kuraldan ziyade bir istisna olarak görülüyor. Genel anlamda memnun olan çalışanlar bile daha iyi istihdam fırsatlarına açık.  
  • Sonu gelmeyen istifaların hızı yakın zamanda kesilecek gibi görünmüyor. Ve bu durum, değişim çağı dediğimiz bu dönemde yeni norm haline geldi.
Photo of Regional Marketing Director

Fatih CömertPageGroup TürkiyeGenel Müdürü

İnternetin hayatımıza girmesinden bu yana çalışma kültüründe yaşanan en köklü dönüşümü anlamanın yolları.

Bu dönüşümün de işverenler açısından önemli sonuçları olan bir 'Görünmez Devrim' anlamına geldiğine inanıyoruz. Bu dönüşüm, insanların değerlerinde, zihniyetlerinde ve işle olan ilişkilerinde gördüğümüz değişimin boyutunu yansıtması açısından özellikle Sanayi Devrimine atıfla bir 'devrim' olarak tanımlanıyor.

 

Page Insights Hakkında

Page Insights, müşterilerine, yeteneklerin motivasyonları, tutumları ve değerleri hakkında paha biçilmez bilgiler sağlamak amacıyla piyasa verilerinden ve istihbarattan yararlanarak veri ve bilgiye dayalı işe alım konusunda öncü bir rol oynamaktadır. Kapsamlı çözümümüz, müşterilerin yetenekleri insan olarak anlamalarını, onlarla empati kurmalarını ve sonuç olarak bilinçli ve stratejik işe alım kararları vermelerini sağlar. Güvenilir ve akıllı yetenek stratejisi platformumuzla, işe alım sürecinizi çok daha verimli ve etkili bir hale getirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular - 2023 YK trendleri 

Pandemiden sonra çok sayıda insanın işini bırakmasıyla ivme kazanan Büyük İstifa Dalgası henüz dinmiş değil. COVID-19 krizinin ardından gerçekleşen istifaların oranı normale dönmedi.

Nitekim, elde ettiğimiz veriler, insanların hala işlerini bıraktıklarını gösteriyor. Henüz istifa etmemiş birçok çalışan, önümüzdeki aylarda istifa etmeyi planlıyor ve daha iyi fırsatlar arıyor.

Çalışanların genel sağlığını, işlerinden duydukları memnuniyeti ve üretkenliklerini etkilediği için iş-özel hayat dengesi çok önemlidir.

İş-özel hayat dengesine öncelik veren ve bunu teşvik eden işverenler, çalışan bağlılığı ve elde tutma oranının artmasını sağlayabilir. Çalışanlar ve işverenler, açık iletişimle, bireysel ihtiyaçlar ve iş gereklilikleri ile örtüşen bir iş-özel hayat dengesi yaratmanın yollarını bulmalıdır. Esnekliğin iş-özel hayat dengesinin ayrılmaz bir parçası haline geldiğini düşündüğümüzde, şirketlerin çalışan deneyimine olan yaklaşımlarını bu doğrultuda şekillendirmeleri gerekiyor.

Sık iş değiştirme, genellikle kısa bir zaman dilimi içinde iş değiştirmeyi ifade etmektedir. İnsanların sık iş değiştirmesinin çeşitli nedenleri var:

Daha iyi ücret: Bazı kişiler, daha yüksek maaş, ikramiye uygulamaları veya başka türlü mali teşvikler dahil daha iyi ücret ve yan haklar arayışıyla iş değiştirebiliyor.

Esneklik: İş-özel hayat dengesi ve esneklik birçok çalışan için her geçen gün daha önemli hale geliyor. Kimileri, uzaktan çalışma seçenekleri, esnek programlar veya kendi yaşam biçimlerine daha uygun çalışma düzenlemeleri bakımından daha fazla esneklik sunan işler bulmak için sık sık iş değiştirebiliyor. Kariyerde ilerleme: Sık iş değiştirme, özellikle de daha hızlı kariyer gelişimi veya mesleki gelişim için daha iyi fırsatlar arayanlar için kariyerlerinde ilerlemeye yönelik bir strateji olabilir. İş değiştirme, insanların kariyerlerinde ilerlemelerini hızlandırabilecek yeni beceriler, deneyimler ve sorumluluklar kazanmasına da imkan verebilir.

Mevcut işten memnuniyetsizlik: Çalışanlar, işlerinden tatmin olmadıkları, çalışma ortamlarının kötü olması, gelişim fırsatlarının olmaması ya da iş arkadaşlarıyla veya yöneticileriyle anlaşmazlık yaşamaları gibi sebeplerle mevcut işlerinden memnun olmadıklarında sık iş değiştirebiliyorlar.

Mesleki ilgi alanlarında değişim: Kimileri, tutkularının veya ilgili alanlarının peşinden gitmek için farklı kariyer yollarını veya sektörleri keşfetmek ve mesleklerini tamamen değiştirmek isteyebilir. İşverenler için, bu trend, yetenek avı yarışında fark yaratmak ve ön plana çıkmak için bir fırsat sunuyor. Ücret, işverenlerin sektöre ayak uydurması gereken bir konu olsa da, kariyer gelişimi, daha niteliğe dayalı ve kültürel bir düzeyde farklılaşma ve rekabet etme fırsatı sağlıyor.

Dünyanın her yerinden adaylar, mesleki gelişimlerine yatırım yapan şirketler için çalışmaya öncelik veriyor. Kariyer gelişimi, çalışanların iş fırsatlarını değerlendirirken dikkate aldığı kritik bir faktör ve bir kuruluşun beceri geliştirme, ilerleme ve gelişime yönelik sunduğu fırsatlar gibi çok çeşitli unsurları kapsıyor. İş arayanların işler arasında seçim yaparken kariyer gelişimine neden öncelik verdiğini sizler için bir araya getirdik:

Uzun vadeli kariyer gelişimi: Kariyer gelişimi fırsatları, iş arayanların, seçtikleri alanda ilerlemelerini, yeni beceriler kazanmalarını ve uzun vadeli kariyer hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırabilir. Kariyer gelişimine yönelik bir plana sahip olmak, kişilerin kariyer yolculuklarını şekillendirmelerine ve seçtikleri meslekte ilerlemelerine yardımcı olur. .

Yüksek iş tatmini: Çalışanlar, kendilerine kariyer gelişimi fırsatları sunulduğunda işlerine daha bağlı, daha motive ve daha memnun olurlar. Bu da, verimliliğin, iş performansının ve genel iş tatmininin artmasını sağlar.

Pazarlanabilirliğin artması: Sürekli beceri geliştirme ve kariyerde ilerleme, iş arayanları rekabetçi bir iş piyasasında daha pazarlanabilir hale getirebilir. Yeni beceriler, sertifikalar veya deneyimler, kişilerin, diğer adaylar arasından sıyrılmalarına yardımcı olur ve gelecekte, arzu edilen iş fırsatlarını elde etme şanslarını artırır.

Kişisel gelişim ve kendini gerçekleştirme: Kariyer gelişimi, sadece mesleki gelişimi değil, aynı zamanda kişisel gelişimi de etkiler. Çalışanların, kendilerine meydan okumalarını, yeni şeyler öğrenmelerini ve potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlar. Aynı zamanda başarı ve tatmin duygusu sağlayarak hayata dair memnuniyeti de artırır.

Çalışanları elde tutma ve çalışan bağlılığı: Kariyer gelişimine öncelik veren kuruluşların üstün yetenekleri kendilerine çekme ve elde tutma ihtimalleri daha yüksektir. İş arayanlar, genellikle, çalışanlarının mesleki gelişimine yatırım yapan ve ilerleme fırsatları sunan kuruluşlara yönelirler; bu da kuruluşa olan sadakat ve bağlılığın artmasını sağlar.Çalışanların elde tutulmasının ve çalışan bağlılığının geliştirilmesinin yanı sıra, kariyer gelişimi fırsatlarının sunulması, uzun vadeli kariyer gelişimi, daha iyi iş tatmini ve pazarlanabilirlik ve kişisel gelişimi beraberinde getirir. Bu yüzden, iş arayanlar, kariyer gelişim fırsatlarını değerlendirirken ve bilinçli kariyer kararları alırken kariyer gelişim fırsatlarına öncelik veren şirketleri tercih edebilir.

2023 Yetenek Trendleri
Raporumuz Hakkında

Page Insights Yetenek Trendleri raporu, daha ilk yılında, tüm sektörlerdeki yetenekli çalışanlara ilişkin en kapsamlı ve güvenilir araştırma olarak öne çıkıyor. Bu rapor, şirketlerin, değişen işgücü piyasasında yön bulmasına ve yetenek stratejilerini şekillendirmesine yardımcı olmak üzere, öne çıkan trendlerin veriye dayalı analizi ile 2023 iş piyasasına ilişkin eyleme geçirilebilir görüşleri bir araya getiriyor. 2022'nin 4. Çeyreği ve 2023'ün 1. Çeyreğinde Afrika, Asya Pasifik, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Orta Doğu'daki 37 pazar genelinde toplam 70.000 katılımcıyla anket yapılmıştır..

Rapor aynı zamanda, motivasyonlarını, tutumlarını, algılarını, inançlarını ve değerlerini açık şekilde ifade eden yeteneklerin bütün yönleriyle ve tamamıyla anlaşılmasını da sağlıyor. Maaş, kültür ve değerler, iş-özel hayat dengesi, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ve yetenek gelişimi gibi kilit konular ile ilgili olarak hiper-yerel ve global yetenek ortamlarındaki başlıca faktörleri tanımlıyor. Global, bölgesel ve yerel versiyonları hazırlanmıştır.