Buradasınız

Dijital Çağ Liderliğin Anlamını Değiştirdi

  • Dijitalleşme, yönetim katının dinamiklerini değiştiriyor
  • Teknoloji liderleri daha yaratıcı özellikleriyle yenilik ve verimliliği artırmak için kolaylıkla yeni yollar buluyor.
  • CTO'lar, CEO'ları potansiyel olarak geride bırakabilir.
  • Hızla yaygınlaşan dijitalleşme ile teknoloji liderleri şirketleri çok daha süratle ileriye taşıyor.


Teknolojinin giderek artan önemiyle birlikte, teknoloji lideri öne çıkıyor. Bilgi teknolojisinin içine doğan dijital yerliler, iş dünyasının kalbinde yer almaya başladılar.

Uluslararası işe alım ve danışmanlık firması Page Executive Direktörü Merve Oklap, dijital çağda liderliğin anlamının ve kapsamının değiştiğine vurgu yapıyor. Oklap "Değişiklikler, sektör liderleri arasında daima var olan küçük farklılıkların ötesine geçiyor. Yeni becerilerin, yeni bir dilin ve yeni süreçlerin ortaya çıkması, liderlikte daha fazla yaratıcılığın ortaya çıkmasına katkıda bulundu. Teknolojinin yükselişi teknoloji liderini ön plana çıkardı ve şu soruyu gündeme getirdi. Yenilikleri sürükleyen kim teknoloji mi, teknoloji liderleri mi?” diyor.

Günümüzde CEO'lar teknolojiyle daha rahat çalışıyorlar ve önceki dönemlerde liderleri aşan teknolojik sorunları daha rahat algılıyorlar. Teknolojinin uygulanması ve kullanılması, günümüzde birçok yönetici liderin doğasında var. Bir yandan şirketi yönetirken diğer yanda işletim sistemleri, ölçütler ve analitikler konusunda derinlemesine bir anlayışla çeşitli bilgisayar dillerini biliyorlar. Oklap, uzun vadeli planlamanın ötesinde, şimdiki teknoloji liderleri daha kısa vadeye odaklı çevik atılımları başarıyla gerçekleştirdiğini ifade ediyor. "Yönetim katında giderek daha fazla CTO'yu görüyoruz. Bu rol artık iş dünyasındaki yönetici düzeydeki pozisyonların gerekli bir bileşeni haline geldi" diyor. Ayrıca şunları ekliyor: "CIO'lara (enformasyon sorumlusu) ve CDO'lara (şef dijital yetkililer) daha çok işe alım talebi görüyoruz. Bu, teknolojinin iş dünyası için kritik öneme sahip olduğunun bir başka kanıtıdır. "


Hayatta kalmak için uyum sağla

Şirketlerin, dijital çağa ayak uydurabilmek için teknolojiyi işlerinin merkezine yerleştirmesi gerekiyor. Teknoloji liderleri onlarca yıllık tecrübeye sahip olmak zorunda değiller. Girişimciler iş hayatına okul yıllarında atılıyor ve 20li yaşlarında milyarder oluyorlar.
Dijital yerliler bu becerileri çocuk yaşta kazandıkları için teknoloji konusunda derin bir bilgiye sahipler. Dijital gibi çevik metodolojileri kullanıyorlar. Eşsiz perspektifleri ve ayırt edici bilgileri, pek çok açıdan deneyim eksikliklerinin görmezden gelinmesine olanak sağlıyor.

Pazar için hızlanma zamanı

Teknolojiye olan güvenin artması ile birlikte endüstriyi doğru yönde yönlendirme görevi teknoloji liderlerine düşüyor. Teknoloji liderleri benzeri görülmemiş bir hızla hareket ediyor. Dijital bir ürün geliştirme ve test zamanı, maddi bir ürüne kıyasla çok daha kısa oluyor. Bu yüzden girişimciler dijital bir ürün geliştirebilir, test edebilir ve kısa bir süre içinde kendi şirketlerini kurarak ürün satışına başlayabilir. Pazarlama ve Teknoloji işlevleri her zamankinden daha yakın çalışıyor.

Dijitalleşmenin yaygın uygulamasıyla, yenilik ve değişim için teknoloji itici güç haline geliyor. Dolayısıyla, teknoloji liderleri, yönetim katını şekillendiriyor. Bankalar, perakende, ilaç gibi tüm sektörlerdeki işletmeler şu an teknolojiyi merkez konuma yerleştiriyor. Teknolojinin yaygınlığı ve teknoloji ekibinin ve liderinin önemi, şirketlerin kendilerini yeniden yaratması anlamına geliyor. Geleneksel iş modelleri, her şeyin dijital olduğu bir dünyada artık sürdürülebilir olmaktan çıkıyor.

PageGroup Hakkında:

İşe yerleştirme alanında profesyonel hizmette 40 yılı aşkın deneyimi ile Page Group, dünyada en iyi bilinen ve en saygın danışmanlık şirketlerinden biridir. Şirket yerel piyasa bilgisini global uzmanlığı ile birleştirerek hem işverenlere hem de adaylara özel hizmet sunmaktadır. 154 ofisi ile dünya çapında 35 ülkede yayılmış olan Page Group 5.500’den fazla kişi istihdam etmiştir. KOBİ’lerden global (blue-chip) kurumlara kadar çok çeşitli bir müşteri tabanına sahiptir. PageGroup Türkiye faaliyetlerine 2008 yılında İstanbul Ofisi ile başlamıştır ve Page Executive, Michael Page ve Page Personnel markaları ile hizmet vermektedir. www.page.com

 

Medya İletişim:

Jbid Erdoğan

Net İletişim

(212) 233 44 83 / 0533 306 91 68

[email protected]