Yetkinlik bazlı mülakatlar işe almayı planladığınız adayların aradığınız yetenek ve becerilere sahip olup olmadığını değerlendirebilmenizi ve alacakları herhangi bir görev karşısında nasıl hareket edecekleri hakkında bilgi toplamanızı sağlar.

Yetkinliklerin çerçevesini belirlemek

Herhangi bir rol veya organizasyon yapısı için gereken yetkinliklerin çerçevesini belirleyerek, aradığınız adayların liderlik, iletişim, karar verme, görev atama, risk alma, takım çalışmasına yatkınlık gibi yeteneklerini ayrı ayrı ölçebileceğiniz yöntemler yaratabilirsiniz.

Neler yetkinlik göstergesi olabilir

İşverenlerin aradıkları adayın hangi yetkinliklere sahip olması gerektiği hakkında net bir fikirleri yokken, yetkinlik bazlı sorular adayların değerlendirilmesi sırasında çok etkili bir karar destek mekanizması olarak kullanılabilir.

Örneğin, adaya yöneltilecek “Herhangi bir problem için yeni bir çözüm yaklaşımı ürettiğiniz durumlardan birini örnek verebilir misiniz?” sorusunun cevabını 1 ila 5 arasında bir skorla “İlgili geçmiş tecrübesi/becerisi yok” veya “Bu konuda çok iyi geçmiş tecrübe/beceriye sahip” olarak işaretleyerek değerlendirmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Buna ek olarak, cevaplarınızı değerlendirirken görüştüğünüz kişinin öğrenme isteğini, herhangi bir tür göreve karşı varsa negatif yaklaşımını ya da üstleneceği görevi ne ölçüde başarabileceğini ölçerek adayın güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirebilirsiniz.

Temel Yeterliliği Ölçen Sorular

Michael Page 40 yıllık işe alım danışmanlığı tecrübesine dayanarak yetkinlik bazlı mülakatlar için size yardımcı olabilir. Temel yeterlilik ölçen sorular ve bunların kolayca kavranabilecek alanlara ayrıştırılması konusunda da geniş bir yetenek setine sahiptir.

  • Bireysel yeterlilikler

Bu tip yeterlilikler adayın esneklik, hızlı karar verme, bilgi birikimi, insiyatif kullanma, risk alma, kararlılık ve kişisel dayanıklılık gibi özelliklerini kapsar.

Tipik bir muhtemel soru: Bize yaptığınız bir işe veya size ait bir fikre diğerleri tarafından karşı çıkıldığında nasıl tepki verdiğinizi anlatabilir misiniz?

  • Yönetimsel yeterlilikler

Bu tip yeterlilikler adayın diğer kişilerin sorumluluğunu üstlenebilme, liderlik, stratejik düşünme, kurumsal duyarlılık, proje yönetimi, idari kontrol, personel güçlendirme gibi özelliklerini kapsar.

Muhtemel soru: Herhangi bir hedefe ulaşmak için bir grubu yönetmeniz gerektiğindeki tecrübelerinizden bahsedebilir misiniz?

  • Analitik yeterlilikler

Bu tip yeterlilikler adayın karar verme kabiliyeti, inovatifliği, analitik becerilerini, problem çözme, hızlı öğrenme yeteneğini ve detay odaklılığını ölçer.

Muhtemel soru: Bize herhangi bir problem için yeni bir yaklaşım geliştirmeniz gerektiğinizde neler yaptığınızdan bahsedebilir misiniz?

  • Kişisel yeterlilikler

Bu tip yeterlilikler adayın sosyal yetkinliklerini, liderlik kapasitesini ve ekip çalışmasına uyumunu kapsar.

Muhtemel soru: İnsanların bir arada çalışmasını gerektiren bir durumda nasıl hareket edersiniz?

  • Motivasyona ilişkin yeterlilikler

Bu tip yetkinlikler adayın enerjisi, motivasyonu, sonuç odaklılığı, insiyatif alma isteği, pratik zekası gibi özelliklerini kapsar.

Muhtemel soru: En sıkı çalışmanız gereken ve sonucunda kendinizi en başarılı hissettiğiniz zamana örnek verebilir misiniz?

Sonuç olarak

Yetkinlik bazlı mülakatlarda işverenler, görüştükleri adayın gerçek tecrübelerinden örnek verebileceği sorular yöneltmeli ve adayların kendine has cevaplar verebiliyor olmasına dikkat etmelidir. Bu tür soruların adayları zorlamak için değil, aranan pozisyon için en uygun eşleşmeyi sağlamak amacıyla sorulduğu unutulmamalıdır.

İlginizi çekebilir:

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Gereken Dijital Yetkinlikler

Harika bir işveren olduğunuzu göstermenin yolları

Mülakatları Michael Page uzman danışmanlarına bırakın. Sizin için en doğru adayı bulmanıza yardımcı olalım.