woman working in technology

Teknoloji alanındaki yetenekli çalışanları elde tutmanın kolay mı olduğunu düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün deriz. PageGroup'un yeni araştırması, 10 teknoloji çalışanından 9'unun yeni fırsatlara açık olduğunu gösteriyor.

Ancak mesele herhangi yeni bir işe girmek değil. Avrupa'nın teknoloji yetenekleri, gözlerini bundan çok daha yükseğe dikmiş durumda. Kıtayı kasıp kavuran 'Görünmez Devrim'de, esneklik, iş-özel yaşam dengesi ve şirketle ortak olan değerler gibi faktörler ön plana çıkıyor.

PageGroup, 2023 Yetenek Eğilimleri Anketimiz için, dünyanın dört bir yanından yaklaşık 70.000 beyaz yakalı çalışanla röportaj yaptı. Bunlardan 28.000’i Avrupa'da bulunuyor ve %10'u teknoloji alanındaki pozisyonlarda çalışıyor. Hem küresel bazda hem de Avrupa'da teknoloji alanındaki yetenekli çalışanların gerçek beklentilerini daha iyi anlayabilmek için, Yetenek Trendleri 2023 raporumuzun teknoloji alanına odaklanan özel bir sayısını hazırladık.

Günümüzde teknoloji çalışanlarını motive eden şeyler neler?

Rekabetçi ücretler, esneklik ve iş-özel yaşam dengesi, teknoloji çalışanlarının yeni bir iş seçiminde önceliklerini önemli bir şekilde etkiliyor. PageGroup'un araştırmasına göre:

  • Avrupa'daki teknoloji çalışanlarının neredeyse dörtte biri (%23), maaşları, ikramiyeleri ve çalışan ödüllendirme sistemlerini bir numaralı öncelikleri olarak belirtiyor.
  • Esneklik ise neredeyse her beş teknoloji çalışanı adayından (%19) biri için listenin başını çekiyor. Gerçekten de, teknoloji çalışanlarının %76'sı için esnek çalışma saatleri bir şirketin esneklik politikasının olmazsa olmazı.
  • Teknoloji çalışanlarının yarısından fazlası (%52), iş görüşmeleri sırasında iş-özel yaşam dengesini gündeme getirirken, benzer sayıdaki (%55) çalışanlar da iş-özel yaşam dengesinin iş tatminine katkıda bulunduğu konusunda hemfikir.
  • Teknoloji çalışanları kendi değerlerini paylaşan şirketlere giderek daha fazla talep gösteriyor. Z kuşağının ve Y kuşağının %90 gibi büyük bir kısmı, bu nedenle iş değiştirebileceklerini söylüyor.

İşletmeler için bu ne anlama geliyor?

‘Eski rutine' dönmeyi unutun. Bu değişiklikler kalıcı olacak. İşletmeler, bir yandan rekabet gücünü korurken bir yandan da yetenekli çalışanları cezbetmeye ve elde tutmaya devam etmek için yeniliklere uyum sağlamak zorunda.

İyi haber ise şu: Avrupa’daki teknoloji çalışanlarının %61'i maaşlarından memnun. Ancak şirketlerin uyanık kalması gerekiyor. Teknoloji çalışanlarına olan talep arttıkça ve nitelikli adayların sayısı azaldıkça, maaşların da artması muhtemel.

Ayrıca, maaş tek başına yeterli değil.  Teknoloji çalışanları için insan odaklı politikalar kritik öneme sahip. İşverenler, genç çalışanların kişisel sağlığa daha fazla önem verdiklerinin farkında olmalı ve buna göre çekici, esnek çalışma politikaları oluşturmalılar. Kariyerde ilerleme fırsatları önemli olmakla birlikte, Avrupalı teknoloji çalışanlarının %80 gibi büyük bir kısmı, kariyer basamaklarını tırmanmak yerine ruhsal sağlığa öncelik veriyor.

Teknoloji yeteneklerini kapma yarışını kazanmak için izlemeniz gereken yol haritası

Temel fikirlere değinmiş olsak da, 'Görünmez Devrim' bunlarla bitmiyor. Raporumuzun tamamında, teknoloji çalışanlarını nelerin motive ettiğine dair derinlemesine bir incelemenin yanı sıra kuruluşunuzu başarıya götürmekte yardımcı olacak pratik ipuçları sunuluyor.

Avrupa ve Küresel raporlarımızın ücretsiz kopyalarını hemen indirebilir ve işe almak üzere yeni yetenek arayışındaysanız, uzman danışmanlarımızdan biriyle görüşmek için geri aranma talebinde bulunabilirsiniz.

 
 

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet