Tüm şirketler, en iyi yetenekleri ve özel becerilere sahip liderleri işe almak ister. Bu çalışanları elde tutmak da şirketlerin önceliklerinden biridir. İyi performans gösteren ve yüksek yetkinlikteki çalışanların şirketle bağlantılarının uzun soluklu olması, bu çalışanların motivasyonunun doğru biçimde sağlanması ile mümkün olacaktır. Farklı çalışanları motive etmek için farklı yöntemler gerekir. Bu nedenle yöneticilerin çalışanların ihtiyaçları hakkında daha kapsamlı düşünmek için zaman ayırması gereklidir.

Güven inşa edin

Çalışanlarınızı elde tutmanın en iyi yollarından biri de onların kendi görevlerini bağımsız bir şekilde tamamlayabileceklerinden emin olduğunuzu onlara göstermektir. Karar verme süreçlerine fikrini özellikle önemsediğiniz çalışanlarınızı katarak, tüm çalışanlar için, içerisinde çalışabilecekleri net bir çalışma çerçevesi belirleyin. Çalışanlarına saygıyla davranmak bir şirketin kendi kapasitesine inancını göstermesi bakımından ve değerli çalışanları uzun vadede şirket bünyesinde tutabilmek açısından çok önemlidir.

Övgü ve ödüllerle çalışanlarınızı motive edin

Herkesin içerisinde açıkça övmek ve başarılarının farkına varmak, çalışanları elde tutmanın etkili yöntemlerinden biridir. Bazen basit bir teşekkür bile çalışanlarınızın kendini değerli hissetmesi ve daha çok katkı sağlamasını motive etmesi açısından yeterli olur. Şirketler ayrıca, maddi ödüllerle veya yetenekli çalışanlar için yeni proje önerileri ile motivasyonu arttırabilir. Çalışanlarını yeterli derecede tanımak, farklı motivasyon araçları oluşturmak adına yöneticilere yardımcı olacaktır.

Çalışanlarınızın gelişimini önemseyin

Pek çok çalışanın en büyük önceliği profesyonel ve kişisel amaçlarında ilerlemektir. Çalışanlarınıza bu amaçlara yönelik hedefler üzerinden çalışmaları için öneriler getirerek onların gelişimini sürekli olarak teşvik edebilirsiniz. Buna ek olarak, çalışanlarınızın bazı zorlu durumlarla kendi başlarına başa çıkmalarını sağlayarak onları potansiyellerine erişmek adına teşvik edebilirsiniz. Çalışanlarının güçlü ve zayıf yönlerininin farkında olan yöneticiler onlara ihtiyaç duydukları gelişim fırsatlarını sunabilirler. Kendi gelişimlerini gözlemleyebilen çalışanlar ise daha fazlasını hedefleyerek şirketiniz adına yüksek motivasyonla çalışmaya devam edecektir.

Çalışanlarınızı dinleyin

Elbette ki, çalışanlarınızla iyi bir iletişim içinde olmak, onların istek ve endişelerini dinlemek çalışan bağlılığını arttıracaktır. Böylece takım üyeleri bir problem olduğunda onları ciddiye alan bir liderleri olduğunu bilecektir. Çalışanlar üstlerinin onların değerini bildiklerini hissettiklerinde, şirketinizde olmaktan daha da mutlu olacaklardır. Her bir çalışanın kişisel gelişimi için ayrı ayrı özen göstererek onları en iyi performanslarını ortaya koymaları konusunda teşvik edebilir ve şirketinizin uzun vadeli başarısına katkıda bulunabilirsiniz.

Benzer İçerik: 

Çalışan bağlılığını artırmak için yöntemler

Şirketiniz için en doğru çalışanı bulmanıza yardımcı olalım

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet