CFO ve Finansal Liderliğe Dair Öngörüler

CFO'nun 2018 için 4 rolü

Çeşitli sektörler, şirketler ve

coğrafi bölgelerden 20 CFO

(Chief Finance Officer) ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde CFO'lar açısından öne çıkan birkaç önemli sorunu ve çözümlerini tespit ettik.


2018 yılında ve önümüzdeki dönemde şirketlerin finans yöneticilerinin karşılaşacağı en büyük sorunlar ve çözüm önerileri için okumaya devam edin.Her biri CFO olarak görevlerinin taşıdığı istikrarın farkında ancak iş dünyası değişiyor. CFO'lar şirketlerini bir adım ileri taşıyacak sorumluluğu kendilerinde görüyorlar. Araştırmanın sonuçlarını görmek için aşağıdaki kutulara tıklayın.

Görüşmelere katılan CFO'ların bu sorunları çözmek için dört ana yaklaşım benimsediği tespit edildi. Bu temel yaklaşımları ve gereken özellik ve becerileri ise dört ayrı meslek grubu altında tanımladık:  
  • Direktör 
  • Pilot
  • Bilim İnsanı
  • Mühendis
Her bir meslek tanımını ve öne çıkan özelliklerini görmek için aşağı tıklayın. 

Araştırma Hakkında


Michael Page, CFO & Finansal Liderliğe Dair Öngörüler araştırması için Aralık 2017 ve Ocak 2018 tarihleri arasında farklı bölgesel ve uluslararası şirketlerden CFO'larla birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde CFO'ların karşılaştığı sorunlar ve bunlara ne gibi çözümler getirdikleri değerlendirildi. CFO'ların sorumluluklarına dair teorik ve uygulamadaki literatürü analiz ettik ve yönetim kurulu seviyesinde deneyimlerimizden elde ettiğimiz bilgilerle birleştirdik. Yapılan görüşmeler ve araştırma kapsamında analiz ettiğimiz materyallerden, finansal dünyada dört çeşit CFO olduğu sonucuna ulaştık. Bir çalışma günündeki farklı anlarda CFO'ların yerine getirmesi gereken çeşitli görevleri bu dört grupta sınıflandırdık.