Çok uluslu şirketler ve KOBİ’lerin CFO’larıyla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler, organizasyon yapısının gelişmesi ve belirsiz zamanlarda da büyüyebilmek için dört temel yaklaşım olduğunu ortaya çıkarıyor. Görüşme yaptığımız CFO’ların bu sorunlarla ilgili verdiği farklı yaklaşım örneklerine dair bilgi almak için Pilot, Bilim İnsanı, Takım Koçu ve Mühendis seçeneklerinden birini tıklayın. 
İşini başarıyla yürüten bir CFO, veri tabanlarını beceriyle kullanma ve şirket kararları verirken çok sayıda veri raporundan yararlanma yeteneklerine sahip olandır. 
CFO bilginin şirket genelinde yayılması konusunda liderliği eline alır. Hem veri hem de teknolojinin savunuculuğu yapar.
3 CFO, toplanan veriler arasındaki ilişkiyi kuran, ne anlama geldiğini görebilen ve bunu insanlara nasıl anlatacağını bilen kişi olduğunda şirketine gerçek bir değer katar. 

 

Finans dünyasında, bir şirketin temel operasyonlarını anlatan iyi hazırlanmış bir rapor kadar önemli hiçbir şey yoktur. Günümüzün “büyük veri” çılgınlığında raporlama işi, Conotoxia CFO’su David List’in ifadesiyle “sorgulama işlevine” döndü. İşini başarıyla yürüten bir CFO, veri tabanlarını beceriyle kullanma ve şirket kararları verirken yüklü miktarda veri raporundan yararlanma yeteneğine sahip olandır.

İleriyi düşünme, ileriyi planlama

İş hayatında artık yeni altın standart, veri. Yazılım araçlarından bilgiyi depolayıp gerektiğinde hızlı raporlayacak şekilde kullanılmasını sağlayan veritabanı sunucularına, veri yönetimi hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Teknoloji ve hızla artan verinin yardımıyla, elde edilen bilgilerin finans sistemine entegre edilmesi, bugün bir CFO’nun çözmesi gereken birincil konulardan biri haline geldi. CFO bu rakamları filtreleyerek ve gerektiği yerde kullanarak etkin iş kararları verebilmeli. Burada veriye sahip olmak önemli bir kriter ama onu hızlı ve doğru bir şekilde analiz edebilmek de bir o kadar önemli. Eversholt Rail CFO’su Andrea Wesson şu şekilde yorumluyor: “Veri depolama, dosyalama ve veriye erişim oldukça uzun zaman alan süreçler. Elimizde işe yarayacak bir veri olabilir ama orada duruyor, önemli olan onu bulabilmek.”

Değişimi teşvik etmek

Bir CFO, işi temel verilerin etrafında koordine ederek, şirketin üst yönetim ekibinde güvenilir bir pozisyona oturur. Marathon Capital CFO’su Bob Braasch’a göre “CFO, CEO’ya şirketi bir sonraki aşamaya taşıyacak adımlar atması konusunda yardımcı olur.”

Ancak veriyi daha geri planda tutarak kararlar alan diğer üst yönetim üyeleriyle iletişim kurarken çeşitli anlaşmazlıklar da yaşanabilir. Taylor Wimpey CFO’su Ryan Mangold şöyle açıklıyor: “Karar alma sürecinde veri yardımcı olabilir ancak iş dünyasında çoğu karar, en basit tabiriyle veriyi uygulayan kişi tarafından alınır. Bence işin neticesinde bir CFO’nun sosyal becerileri teknolojiden daha önemlidir.”  

Bir pilot konumundaki CFO, şirket içinde tüm sistemlerin entegrasyonunu sağlamakla yükümlüdür. Olaylara dışarıdan bakabilmek ve stratejik etkiye sahip olmak, pazardaki fırsatları kaçırmamayı, uzun karar alma süreçlerinde yorulmamayı da beraberinde getirir. David List’e göre “yapılan her işlem şirketin kayıtlarına girmelidir. Böylece CFO her işin sorunsuz ilerlediği sistemde tepeden bakabilir. Dolayısıyla CFO bu değişimi yaratmak için şirket içinde teşvik edici bir rol üstlenir.”

Rakamlar her şey demek değildir

CFO, bir takım koçu olarak, bilginin şirket genelinde yayılması konusunda liderliği eline alır. Hem veri hem de teknolojinin savunuculuğu yapar. Bir takım koçu takımın içindeki herkesi daha iyi kararlar alabilmek için teknolojiden yararlanmaya teşvik eder ve farklı alanlarda teknolojinin tekrarlanmadığından emin olur.

Bir yatırım bankasının CFO’suna göre farklı ekipler arasında uyum olmaması zararlı sonuçlar doğurabilir: “Finans departmanı kendi araçlarını geliştirmeye odaklanırsa garip olur. Bu şekilde çalışmak bizim hayatımızı zorlaştırır. Bu şekilde herhangi bir şey çözülemez.”

CFO, toplanan veriler arasındaki ilişkiyi kuran, ne anlama geldiğini görebilen ve bunu insanlara nasıl anlatacağını bilen kişi olduğunda şirketine değer katar. Bir ambalaj şirketinin CFO’su şöyle anlatıyor: “Analitik becerilerimi insani yaklaşımımla birleştirerek çalışıyorum. Bu şekilde hem şirketi hem de çalışanların iyi sonuçlar elde etmesi gereken değişkenleri yönetebiliyorum. Yani rakamlar çok önemlidir, evet, ama bu rakamlara ulaşabilmek için beşeri yeteneklere ihtiyacınız var.”

Büyük veri… ya da verilerin güvenilirliği

Bir mühendis bakış açısıyla teknoloji ve veri ilişkisine bakıldığında, CFO’nun yeni sistemler ve veriyi mevcut olanlarla entegre edecek en uygun yolu benimsemesi, kalite ve güvenilirliği koruması gerekir.

Finans departmanı, farklı birimlerle ortak çalışmaya zaman ayırabildiğinde, şirket stratejisine uygun kararları desteklediğinde, güvenilirlik ve verimlilik sağlayan sistemler geliştirdiğinde, finans departmanının nasıl olması gerektiğini tekrar görebilmemizi sağlar. “Bir CFO’nun görev kapsamına baktığınızda, en büyük fırsatların ortak bir servis merkezinden ilerleyen otomasyon ve finansal işlemlerde yattığını görürsünüz” diyor Philippe De Briey.

Taylor Wimpey CFO’su Ryan Mangold, kilit noktanın en önemli konulara dair elde edilen verilerin raporlanması olduğunu, bu şekilde harcanan zaman ve enerjinin daha verimli kullanıldığını anlatıyor: “Veri değişti ve bu durum CFO görevlerini oldukça etkiledi çünkü artık önünüzde derin bir bilgi havuzu var ve iş kararları alırken doğru yönde ilerlediğinizden emin olmanız gerekir. Bizim pozisyonumuzda yapılması gereken kendimize sürekli meydan okumaktır.”

Bir CFO, yönetim ekibini riskleri daha iyi anlamalarını sağlayacak şekilde destekleyen bir takım koçu ve verileri çıkarıp analiz eden ve herkesin anlayacağı şekilde anlatabilen bir bilim insanı olduğunda, bulunduğu role çok değerli bir katkı sağlar.

Önemli notlar

  • Bir CFO, veri dönüşümünü yönetir ama veri depolama ve veriye erişimin en az veriyi analiz etmek kadar önemli olduğunu da bilir.
  • Doğru analiz ve etkili bir anlatım olmadığında veri işlevsizdir.
  • CFO, yeni teknolojilerin entegrasyonu konusunda daha fazla söz sahibi olmak için CIO ve CDO pozisyonlarıyla rekabet halindedir.
  • Bir mühendis bakış açısına sahip olan CFO’lar, eski sistemleri yenileriyle entegre eder, hizmet kalitesi ve güvenilirliği korur.
  • CFO, sistem uygulama ve kullanımı konusunda yönetim kurulu üyeleri ve üst yönetimi ikna edebilmelidir.

Tüm raporu gösteren PDF'i indirin


2018 yılında CFO'ların karşılaşacağı diğer sorunları keşfedin

CFO ve Finansal Liderliğe Dair Öngörüler'e Geri Dön

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet