Dijital gelişmelerin ezberleri bozmasından önce CFO’lar net bir şekilde maliye, muhasebe ve bütçeleme konularına odaklanırdı. Son on yılda ise iş dünyası, finans liderlerini daha proaktif ve stratejik bir rol oynamaya yönlendirdi. Bu durum CFO’nun liderlik becerileri ve genel özelliklerini, aynı zamanda diğer kıdemli iş liderleriyle arasındaki ilişkiyi nasıl değiştirdi? 

 

Çok uluslu şirketler ve KOBİ’lerin CFO’larıyla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, CFO’ların hızla değişen iş kapsamlarına karşı nasıl yaklaştıkları konusu dört ana grupta toplandı. 
Görüşme yaptığımız CFO’ların bu sorunlarla ilgili verdiği farklı yaklaşım örneklerine dair bilgi almak için Pilot, Bilim İnsanı, Takım Koçu ve Mühendis seçeneklerinden birini tıklayın.

Başarılı CFO’lar sorunları ortaya çıkarır, alınan kararları sorgular ve bunu yaparken şirketlerinin verimli ve karlı olmasını sağlar. Kıdemli yöneticiler için uygun bir süreç olmayabilir ama tüm bunlar, şirketin çok ciddi faydalar elde etmesine yardımcı olur.

Pilot – iş stratejisine ön safhadan yön verir

Statükoyu düzenli olarak sorgulamak CFO’nun liderliğini ya da stratejide etki sahibi olma özelliğini nasıl etkiler? Bu faktörler bir Pilot gibi çalışan, yani ön safhada ekibine yön gösteren, yönetim kurulu üyelerine ve hissedarlara iş stratejisini sunan ve stratejiyi şirket geneline yayan kısaca her alanda daha görünür olan bir CFO’nun iş kapsamına girer.

Ajinomoto Örgen Gıda CFO’su Pürnur Üner, şirketleri istikrarsız dönemlerde yönetirken pek çok statükoyu sorgulamak zorunda kalmıştı. Şöyle açıklıyor: “20 yıldan fazla deneyimim var ve bu süreçte ekonomik ve politik anlamda çeşitli krizler yaşadık. Pek çok kez oldukça hassas bir ortamda dönüşüm yaşamak zorunda kaldık.”

Şirket için hizmet sağlayıcısı olarak finans

CFO’nun iş kapsamının çok yönlü olduğuna işaret eden eski iş modelleri de gösteriyor ki esnek özelliklere sahip olmak çok uzun zamandan beri CFO için olmazsa olmaz kriterlerden biri.

Bu pozisyona Takım Koçu, Bilim İnsanı, Mühendis ve Pilot adı altında sonradan eklenen özellikler, CFO’nun şirket genelinde toplanan verilere dayalı rasyonel kararlar alma ve finans iş kapsamının çok daha ötesine uzanma ihtiyacından doğdu. Sodexo Küresel Finans Hizmetleri Başkan Yardımcısı Florence Rocle bu dönüşümün şaşırtıcı olmadığına, CFO rolünün kaçınılmaz olarak gelişmesi gerektiğine inanıyor. “Artık CFO’ların muhasebe işini bilmeleri gerekmiyor. CFO’nun muhasebe işini bilen kişilerle çalışabilmesi gerekiyor çünkü artık sorumlulukları çok daha global.”

Bir Mühendis olarak CFO, daha uzun süreli insan stratejileri ve inovasyon kültürü geliştirmesi gerektiğine inanır, bu şekilde şirkete bir miras bırakmayı hedefler. William Heitman bu durumu kitabı The CFO: Industrial Engineer of Knowledge Work’da şu şekilde açıklıyor: “CFO bir şirketin bilgi tabanının mühendisidir. Bu da temelde insan ve sistemlerden oluşur.”

Veriyi anlatabilmek – veriyi kullanmak

Bugün, verinin önemini mali işlerin dışında yetenek yönetimi ve CEO baş danışmanlığı gibi alanlara taşımak da CFO’nun görevidir. Conotoxia CFO’su David List’e göre “CFO’nun şirketin tüm alanlarında çok daha önemli bir rolü var ve strateji kesinlikle bu alanların başında geliyor.”

Bir Bilim İnsanı bakış açısıyla çalışan CFO piyasaya odaklanır, kararları veriye dayandırır ve deneyimden çok rasyonele bakar. Diğer üst yönetim kadrosu ise daha çok geçmiş deneyimlerine odaklı kalır. Terry Moro CFO’su Omya “Son zamanlarda satış, üretim ve lojistik gibi alanlarda sorumlu kişilerden oluşan geniş bir yönetim komitesiyle aynı masaya oturuyoruz. Bu çok yeni bir durum ve bu komitedekilerin hiçbiri doğrudan bütçe sorunu ile zorlanmaya alışkın kişiler değil” diyor. 

Yarının ve bugünün ekiplerini oluşturmak

Bir Takım Koçu gibi çalışan CFO için, hem yeni nesle ve çalışma şekillerine hem de finans departmanının geleneksel görevlerine uyum sağlayan yeni özellikler edinme baskısı artıyor. Taylor Wimpey CFO’su Ryan Mangold bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Finans alanında gereken özellikler gittikçe genişledi. Artık çok daha fazla araç, süreç ve analize hakim olunması gerekiyor.”

Liderlik konusuna personel perspektifinden bakmak CFO’nun keyfini çıkararak çözmeye çalıştığı sorunlardan biri; CFO hem ekibini ve meslektaşlarını eğitmeli, hem de iş kültürüne doğruluk, uyum ve davranışsal açıdan erişilebilir terimler katmalıdır. Ancak Latécoère CFO’su Sebastien Rouge’un gözlemlerine göre değişim de şirket kültürüne göre ortaya çıkar ve çoğalır. “Çalışanların ve yaptıkları işlerin, masaya getirdikleri çeşitli becerilerle uyumlu olmasına özen gösteriyoruz. Yani kalem kağıtla çalışmaya alışkın biri yerine dijital dünyaya doğan birini yönetmem gerekir diye düşünmekten fazlasını yapmak gerekiyor.”

Diyalog ve merak performansı artırıyor

Bir Pilot bakış açısına sahip olanlar için liderlik, şirketin hali hazırda organizasyonel anlamda iyi performans gösterdiği işler ile, tüm fonksiyonlar birbiriyle uyumlu olduğunda şirketin nerede olacağı arasında sağlam bir denge kurabilmektir. Bir ambalaj şirketinin CFO’suna göre “Teknik yeterlilikler önemlidir, evet, ama asıl önemli olan her daim büyük resmi ‘görebilmektir’”.

Stratejik ve operasyonel sorunları erken aşamada görüp bunlara dikkat çekme ihtiyacı CFO’yu bir Pilot yapar. CFO bu sayede operasyonlar ve finans arasında sürekli diyalog kurar ve her ikisi için önemli olan konuların operasyonel anlamda da önemli olduğunun anlaşılmasını sağlar. 

Latécoère CFO’su Sebastien Rouge şöyle açıklıyor: “Finans departmanının rolü iyice anlaşılıp, şirket bu departmanın hedefleri doğrultusunda çalışırsa yani her zaman performansı artırmaya odaklanırsa, şirketin geneli daha iyi sonuçlar elde edecektir.”

Peki finans alanında başarılı performans için ne gerekiyor? Mercer CFO’su Eugene Low’a göre bu sorunun cevabı öğrenilemeyen bir özellikte – o da merak duygusu. “Bir sorunu çözme merakı olan kişi, detaya inmek için doğru soruları sormak ister. Bu özellik de, FP&A ya da muhasebe derecesinden çok daha faydalıdır.”

Önemli Notlar

  • CFO uzun süreli insan stratejileri ve inovasyon kültürü geliştirmeli, bu şekilde şirkete bir miras bırakabilmelidir.
  • Üst yönetim kadrosunda karar alma sürecinde veriye dayalı bilgilerden çok deneyime göre ilerlemeyi seven yöneticilerle anlaşmazlıklar yaşanabilir.
  • CFO şirket hissedarının savunucusudur, yani liderliği tüm iş ve dış etkenleri kapsamalıdır.
  • Günümüzün iş dünyasına ve finans departmanının görevlerine daha iyi uyum sağlayan liderlik becerilerine geçiş önemlidir.

Tüm raporu gösteren PDF'i indirin


2018 yılında CFO'ların karşılaşacağı diğer sorunları keşfedin

CFO ve Finansal Liderliğe Dair Öngörüler'e Geri Dön

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet