Finans, stajyer seviyesinden, yönetim katına kadar hızlı bir değişimin içinde ilerliyor. Finans liderlerinin, hikaye anlatıcılığı yeteneklerini açığa çıkarıp şirketin mali performansını özetleyerek yatırımları yönetip karlılığı gözler önüne sermeleri gerekiyor. 

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup dünya çapında yirmiden fazla kadın CFO ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yürütülen röportajlar, iş dünyasının rakamlarını elinde tutan kadınların yorumlarıyla son trendleri inceleyerek sektörü geleceğe taşıyacak ipuçlarını özetliyor.

‘Yeni’ CFO rolünün önemli bir boyutu olarak yetenek ve mastering liderliğini de yönetiyor. CFO'ların kendi yetkinliklerine bakmaları ve kendilerini ileriye taşımaları gerekiyor, çünkü bir dönüşüm ekibine liderlik etmek, daha önce aranmayan bir takım sosyal becerilere de sahip olmayı gerektiriyor.

Uzmanlar, günümüzde finans ekiplerinin daha çok teknik beceriye ihtiyaç duyduğunu belirtirken Ajinomoto-Örgen Gıda CFO’su Pürnur Üner günümüzde liderleri bir adım ileriye götürecek özelliğin merak duygusu olduğunun altını çiziyor.  “Adayların bir teknik beceri seviyesi olmalı, ancak karakter ve liderlik becerileri de hayati önem taşıyor. Gözlerinin içinde o kıvılcımı, meraklı olduklarını ve kişisel gelişimi arzuladıklarını hissetmeliyim. Bir adayda aradığım şeyler bunlar. Teknik beceriler öğrenilebilir. İhtiyacımız olan şey bu merak ve gelişim açlığına sahip adaylarla karşılaşma ihtimalimiz ise oldukça düşük ” diyor.

Rolün dengelenmesi ve Büyük Veri (Big Data) ve yapay zeka alanında yaşanan dönüşümlerle birlikte Modern CFO’nun yüzü her zamankinden çok daha fazla halka dönük hale geliyor. Hissedarlara veri sunan CFO'ların kalabalığa özgüvenli hitap etmelerinin yanı sıra diğer üst düzey liderlerin farklı düşünmelerine yardımcı olmaları gerekiyor. Artık görevleri çok daha küresel olan CFO'ların bir muhasebeciden fazlası olmaları bekleniyor. CFO yalnızca bir finans rolü olmaktan sıyrılıyor. Liderlerin kollarını sıvayıp yönetime daha fazla dahil olmaları gerekiyor. Farklı büyüklükteki operasyonlar beraberlerinde farklı becerileri de zorunlu hale getiriyor.

Finans katında cinsiyet dengeleri değişiyor

Uzun yıllardır birçok ülkede geleneksel olarak finans departmanları kadınlardan daha fazla erkek liderlere sahipti. Modern iş dünyasında ise, cinsiyet eşitliği, yetenek kazanımı, çalışan memnuniyeti ve sadakati açısından büyük önem taşıyor.

Ajinomoto-Örgen Gıda CFO’su Pürnur Üner, Türkiye’de finans katlarında gerek kültürel gerek yönetim eğilimleri nedeniyle kadınların yoğunlukta olduğunu belirtiyor. “Finans Türkiye’de kadınların çoğunlukta olduğu bir sektör. Takımımın yarısından fazlasını kadınlar oluşturuyor. Muhasebe ve finans müdürlerimin ikisi de kadın. Diğer yandan bütçe ve planlama müdürlerim ise erkek.” diyor.  Türkiye’de kadın nüfusunun yalnızca %25’inin iş gücüde olduğunu belirten Üner, departmanlarda arzu edilen %50 dengesini sağlamanın oldukça zor olduğunu dile getirirken finans alanında elde edilen yüksek oranların üst yönetimin toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki perspektifini yansıttığını söylüyor.

Daha fazlası için CFO ve Finansal Liderliğe Dair Öngörüler

İlginizi çekebilir: Harika bir işveren olduğunuzu göstermenin yolları

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet