Bir şirketin sağlam mali yönetiminden sorumlu bir CFO, şirket içerisinde stratejik bir rol üstlenir. Aranan özellikler ve deneyim açısından beklenen profil nedir? Bu iş için hangi teknik ve mesleki beceriler gereklidir? Bir CFO’nun şirket içerisindeki önemli görevleri nelerdir? İşte CFO’nun rolüne hızlı bir genel bakış.

Şirket içinde önemli bir figür

Şirket (KOBİ’ler veya daha büyük şirketler) içerisinde önemli yeri olan CFO, bir şirketin çeşitli ortaklarıyla sürekli temas içerisindedir ve bunlar arasındaki ilişkileri koordine eder. Şirket içerisindeki birçok bölümü denetler: 
Mali: nakit yönetimi, bütçe tahminleri veya bilanço tabloları oluşturma ve yönetim araçlarının uygulanması alanında baş aktör, mali yönetimi ve muhasebe hizmetlerini denetler. 
İnsan kaynakları/yönetimi: şirketin büyüklüğüne bağlı olarak insan kaynakları direktörünün yerine geçebilir veya onu destekleyebilir ve şirket içerisinde gerekli olan personelin belirlenmesine ve gelişimlerine yardımcı olabilir.
Hukuki: yürürlükteki kanunların uygulanmasından sorumlu CFO, kanundaki değişikliklerden haberdar olur, şirketin vergi veya muhasebe beyanlarını denetler ve müşteri anlaşmazlıklarını yönetir. 

Eğitim, deneyim ve maaş

Bir lisans derecesi mutlaka gerekliyken çok rağbet gören eğitim geçmişi, önemli bir işletme okulundan bir diploma, Muhasebe ve Finans Diploması ve mesleki Kontrol, Muhasebe ve Denetim Yüksek Lisansı da kapsar.
CFO’nun muhasebe, yönetimsel kontrol ve denetim becerilerinin birleştirilmesi söz konusu olduğunda bir CFO’nun kariyer yolu konusunda bir muhasebe ve yönetim görevinde en az beş yıllık deneyim gerekli görülür.
CFO’nun görevlerine, şirket cirosuna, yönetilen kişi sayısına ve sahip olunan tecrübe süresine göre bir CFO, yıllık olarak brüt 60.000 € (yaklaşık beş yıllık deneyim için) ile en fazla deneyim süresi (15 ve daha fazla yıl) için 250.000 € arasında bir maaş bekleyebilir.
CFO’ların ve diğer finans ve muhasebe ile ilgili görevlerin maaş skalası ile ilgili daha fazla bilgiyi en son maaş araştırmamızda bulabilirsiniz.

Daha kapsamlı bilgi için çalışmamıza göz atın: CFO ve Finansal Liderliğe Dair Öngörüler

Açık CFO pozisyonlarımızın tamamına göz atın

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet