Bir sonraki kariyer hamleniz için özel bir işe alım uzmanından yardım almak, istediğiniz işi bulmanıza yardımcı olacak bir dizi ek avantaj sağlayabilir. Örneğin, gelecekte hangi noktada olmak istediğinizden emin değilseniz, işe alım uzmanları sizi doğru yöne yönlendirebilirler. Ayrıca, sizin aklınıza gelmeyen, ancak becerileriniz ve kariyer hedeflerinizle uyumlu yeni pozisyonları da dikkatinize sunabilirler. Aynı zamanda işlere veya şirketlere başvuru yaparken daha seçici olmanız için size rehberlik edebilirler.

İşte bazı hızlı ipuçları:

  • Kariyer ve maaş beklentilerinizi karşılayan uygun bir pozisyon bulabilmeleri için işe alım uzmanınıza karşı dürüst ve şeffaf olun.
  • Mülakat yapacağınız şirket, bir mülakata nasıl hazırlanacağınız veya özgeçmişinizi nasıl geliştireceğiniz gibi konularda işe alım uzmanınızın tavsiyelerini ve fikirlerini dikkate alın.
  • Potansiyel bir işverene kendinizi nasıl tanıtırsanız işe alım uzmanınıza da o şekilde tanıtın. Böylece, profesyonel tavrınız ve bir işverenle görüştüğünüzde kendinizi nasıl tanıtacağınız hakkında bir fikir sahibi olurlar.
  • Mevcut fırsatlar, kullandığınız diğer işe alım ajansları ve daha önce başvurduğunuz roller ve şirketler hakkında her zaman işe alım uzmanınıza karşı açık olun.

İşe alım yeni bir kavram değil, ancak süreç, deneyim ve işe alım uzmanlarının kendisi hakkında hala pek çok bilinmeyen var. Aşağıda hala karşılaştığımız bazı önemli yanlış anlamalara değindik:

İşe alımla ilgili mitler

  • Bir işe alım ajansının hizmetlerinden yararlanmak için ödeme yapmanız gerekir. İşe alım uzmanlarına, adayın kendisi değil adayı işe alan şirket ücret öder. Bu nedenle işe alım hizmetleri adaylar için her zaman ücretsizdir.
  • İşe alım uzmanının ücreti maaşınızdan kesilir. İşe alım ücreti genellikle adayın maaşının bir yüzdesi olarak hesaplanır, ancak maaşınıza ek olarak şirket tarafından ödenir. Bu durum, bir işe alım uzmanını mümkün olan en yüksek maaşı almanıza yardımcı olmaya teşvik eder.
  • İşe alım uzmanları sadece sayılarla ilgilenir. Yaygın bir yanılgı da, işe alım sürecinde hedeflenenin, mümkün olduğu kadar çok sayıda adayın mümkün olduğu kadar çok sayıda role en hızlı şekilde yerleştirilmesi olduğudur. İşe alımın bir müşteri hizmetleri sektörü olduğu, bir adayın yanlış bir pozisyona yerleştirilmesi durumunda her iki tarafın da mutsuz olacağı ve işe alım uzmanının müşterisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı çoğu zaman gözden kaçırılır. Bu nedenle işe alım uzmanları, tüm tarafları tatmin eden bir sonuç elde etmek amacıyla size uygun doğru kariyeri bulmak için gereken zamanı ayırmaya büyük önem verirler.
  • İşe alım uzmanları yalnızca aracıdır ve işe alım süreci üzerinde gerçek bir etkisi yoktur. İşe alım uzmanları ve bir şirketteki işe alım yöneticileri, doğru adayı bulmak için genellikle birlikte çalışırlar ve işe alım yöneticileri, işe alım uzmanlarının fikirlerine değer verir. Bir işe alım uzmanı niteliklerinizin bir pozisyona uygun olduğunu düşünüyorsa bunu şirkete iletecektir.
  • İşe alım uzmanları, yalnızca ilan edilen pozisyonlar için adayları önerir. İşe alım uzmanları normalde ilan edilen pozisyonlar için adaylar önerse de, aktif şekilde işe alım yapmayan uygun şirketleri de değerlendirebilirler. İşe alım uzmanları, henüz ilan edilmemiş bir fırsat olup olmadığını görmek için genellikle ağlarındaki kişilerle iletişime geçerek sizin için daha ideal olan bir pozisyon olup olmadığını kontrol ederler.
  • İşe alım uzmanları adayları umursamıyor. İşe alım uzmanları teknik olarak bir aday tarafından değil bir şirket tarafından işe alınsa da, bu onların bir adayın menfaatlerini dikkate almadıkları anlamına gelmez. Bir aday yeni rolünde mutlu ve motive ise, bu kaçınılmaz olarak onların performansını ve daha da önemlisi işverenin memnuniyetini etkiler. Daha da önemlisi, işe alım uzmanı belirli bir rol için sizi aday göstermiyorsa bu durumu kabullenin.

Yeni bir fırsat arıyorsanız ve elimizdeki açık pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özel bir görüşme yapmak için uzman işe alım danışmanlarımızdan biriyle iletişime geçebilirsiniz

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet