Başarılı görüşmeler genellikle görüşme yapan kişi ile görüşülen kişi aynı düzeyde ve hemfikir olduğunda gerçekleşir. İlk kez tanıştığınız kişilerle ilişki kurmak, birbirinizden hoşlandığınızı ve ortak ilgi alanlarınız bulunduğunu fark ettiğinizde daha kolaydır. Ancak bir görüşmenin doğası nedeniyle kişisel bir bağlantı gerekli değildir.

Bununla birlikte, olumlu ve kalıcı bir izlenim bırakmak gereklidir, bu yüzden görüşmeniz sırasında profesyonel bir yakınlık oluşturmak birincil odak noktası olmalıdır.

Görüşmeler sinir bozucu deneyimler olabilir, bu yüzden mümkün olduğunca hazırlamak endişelerinizi azaltmakta yardımcı olacaktır. Bir sonraki görüşmenizde iyi bir izlenim bırakmak için, aşağıda özetleyeceğimiz ipuçlarını deneyin.

Görüşmeden önce

Ortak bazı noktalara sahip olduğunuz biriyle yakınlık kurmak daha kolaydır, bu yüzden görüşmeden önce şirketi araştırmak önemlidir. Kuruluş hakkında hiçbir şey bilmiyor olmanız halinde, ilgisiz olarak görülmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra bazı ayrıntıları ve güncel konuları bilmek size röportaj sırasında kolayca tartışabileceğiniz bazı konular da sağlayacak – ve zor bir soru sorulduğunda bocalamanızın önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Sizinle görüşme yapacak kişinin adını biliyorsanız, bu kişinin güncel pozisyonu ve hedefleri bilgi toplamak amacıyla kendisini LinkedIn’de arayabilir ve bu platformda oluşturduğu yazı ve iletilere bakabilirsiniz.

Uygun giyinin

Resmi giyim kurallarına sahip bir kuruluşta görüşme yapacak olmanız halinde, takım elbise giyerek sizinle görüşme yapacak kimseye benzer görünümde olun. Giyim kuralları konusunda tereddüdünüz varsa, bunu iş başvurusunu yaptığınız kişiye sormalısınız. Sormanıza rağmen konu tarafınızda hâlâ netlik kazanmadı ise, görüşme yapılan pozisyon ile ilgilendiğinizi göstermek ve kendinizi prezante etmek için, kuralların belirlediğinden daha resmî giyinmek her zaman akıllıca olacaktır. İş için kabul edilmeniz halinde, şirket çalışanlarının giyim tarzına her zaman ayak uydurabilirsiniz. Ama görüşme için elinizden geleni yapmamanız durumunda, özensiz veya hatta saygısız olarak karşılaşma riskiniz vardır.

Görüşmenin başlatılması

Oldukça hızlı bir şekilde yakınlık oluşturmak önemli olmakla birlikte, görüşmeyi çok teklifsiz bir şekilde başlatmak uygunsuz bir davranış olarak algılanabilir. Asıl görüşme başlamadan önce, resepsiyonda kabul ile toplantı odasının gösterilmesi arasındaki muhtemelen sıkıntılı olan sürede, buzları kırmak için – örneğin kişiye kuruluşta ne kadar zamandır çalıştığı gibi – bazı arka plan soruları hazırlamakta kullanabilirsiniz.

Genel olarak, konuşmayı teşvik etmek için açık uçlu sorular sormak iyi bir fikirdir. Bir role ve kuruluşa samimi ve rahat bir şekilde gerçek ilgi gösterme yeteneği, görüşmenin olumlu bir şekilde başlamasını sağlar. Görüşme yapılan tüm adayların muhtemelen benzer beceriler ve deneyim seviyesine sahip olacağı esas alınırsa, genellikle en iyi izlenimi veren, iş olanağı konusunda en hevesli görünen kişidir.

Görüşme sırasında

Bir görüşmeyi her ne kadar bir sınav gibi görme eğilimi varsa da, bir konuşma tonunu hedeflemek önemlidir. Görüşme odasındayken aklınızda bir çok şey olacaktır, buna rağmen, şu noktaları hatırlamaya çalışın:

· Mümkün olduğunca, sizinle görüşme yapan kişinin beden dilini ustaca yansıtmayı deneyin. Onu kopyalamaya çalıştığınız açıkça belli olmamalıdır, ancak insanlar genellikle kendileri ile ilgilenen kişilere olumlu yanıt verirler.

· Sizinle görüşme yapan kişinin söylediği her şeyi dinleyin; görüşme yapan kişinin yanıtlarına referans vermeniz, dinlediğinizi ve anladığınızı gösterir. Bazı yorumlarını ona tekrarlayın ve söylediklerini onayladığınızı gösterin. Bunu yapmanın iyi bir yolu, örneğin “Sektörün bu yılki görünümü hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna verilen “Sektörün bu yılki görünümü …” cevabında olduğu gibi, soruyu cevabın içinde tekrarlamaktır.

· Siyaset veya din hakkında konuşmaktan kaçının; uygunsuz davranış veya incitme olarak görülebilir. Görüşmeyi yapan kişi teklifsiz bir soru sormadıkça, sektör, kuruluş ve pozisyon ilgili konuların dışına çıkmayın. Şu andaki veya önceki bir işvereninizi kötülememek de iyi bir fikirdir – yeni bir pozisyona ilginizi kanıtladığınızı ve hatta görüşme yapan kişiyle bağlantı kurmanın bir kısayolu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak profesyonelce olmayan bir davranıştır ve olumsuz bir atmosfer yaratabilir.

· Sizin de onlarla da görüştüğünüzü unutmayın. Pozisyonun size önerilmesi durumunda, kabul edip etmeme konusunda karar vermenize yardımcı olacak sorular sormalısınız. Pozisyon ve kuruluş hakkında bilmek istediğiniz – şirket kültürü, pozisyonun zorlukları, kurum içinde başarılı olmak için gereken nitelikler, hatta kurumsal sosyal sorumluluk gibi – unsurlar hakkında önceden bir soru listesi hazırlamak genellikle yardımcı olur. Bu sadece daha net bir karar vermenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kuruluşa güçlü bir ilgi duyduğunuzu da gösterecektir.

Görüşmeden sonra

Birçok kişi, odadan çıktığınızda görüşmenin sona ermesi gerekmediğinin farkında değildir – görüşmeden sonra, örneğin bir etkinlikte yeniden temas kurmak her zaman iyi bir fikirdir. Görüşmeyi sağlama almak için, görüşmeyi yapan kişiye ya doğrudan ya da (bir insan kaynakları şirketi kullanıyorsanız) iş başvurusunu yaptığınız kişi vasıtasıyla nazik bir teşekkür e-postası ile takipte bulunabilirsiniz. Bu, diyaloğu sürdürmenin bir yoludur ve toplantıdan hoşlandığınızı gösterir.

Görüşmenizde yakınlık oluşturmanın temel amacı, görüşme yapan kişiyle aynı çizgide düşündüğünüz izlenimi arttırmak ve ona benzer bir profesyonel bakış açısını ve çalışma şeklini paylaştığınızı göstermektir.

Nihayetinde, bir görüşmede yakınlık oluşturmaya çalışırken, aslında işi de yapabileceğinizi kanıtlamak için orada olduğunuzu unutmamak önemlidir. Sorularınızın ve yanıtlarınızın ilgili becerilerinizi ve deneyiminizi gösterdiğinden emin olun - sadece şakacılık bir kişiye nadiren bir iş sağlar.

Özet:

Görüşmeler sinir bozucu deneyimler olsa da, yakınlık oluşturmak iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olabilir.

Görüşmeden önce ortak bir zemin bulmak için biraz araştırma yapın ve uygun şekilde giyinmiş olduğunuzdan emin olun.

Görüşme sırasında beden dilini yansıtmayı unutmayın, söylenenleri dinleyin, siyaset ve din hakkında konuşmaktan kaçının ve ilgili sorular sorun.

Görüşmeden sonra ilişkiyi sürdürmek için bir teşekkür notu gönderin.