İyi bir mülakat, işe alınıp alınmama kararı için önemli bir kriterdir. Zaman zaman süreç biraz meşakkatli olsa da mülakatlar, kendinizi ve özelliklerinizi gösterebilmeniz için iyi bir fırsattır. İlk olarak kendinizi iyi hazırlayın, deneyimlerinizden yararlanın ve korkularınızı uzaklaştırın.

İş mülakatlarında en çok sorulan soruları, gelecek görüşmelerinizde size yardımcı olması için bir araya getirdik.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

İş görüşmelerinin ilk sorusu genellikle bu olur. Ucu açık bir soru olduğundan, kariyerinizdeki önemli noktalara değinip biraz da kendinizden bahsederek bu soruyu lehinize çevirebilirsiniz. Çok fazla detaya girmeyin; ancak mülakat yaptığınız işverenin, sizi iş süreçleri dışında da merak ettiğini unutmayın. Ailenizden, hobilerinizden, mevcut pozisyonda ne kadar süredir çalıştığınızdan vs. bahsedebilirsiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken nokta şu; paylaşmaktan rahatsızlık duymayacağınız bilgiler verin.

Neden bu iş ve neden biz?

İşte sıklıkla karşınıza çıkacak bir soru daha. Bu soruyu da şirketin tarihinden, vizyonundan, misyonundan ve değerlerinden bahsederek tıpkı önceki soru gibi kendi lehinize çevirebilirsiniz. Şirket içindeki düzende nasıl yer alabileceğinizden ve yeteneklerinizin bu pozisyon için ne kadar uygun olduğundan bahsedin. Bu soruyu ‘doğru’ yanıtlayabilmek için öncesinde biraz çalışmanız gerekebilir; ancak bize güvenin, işe yarayacaktır.

En güçlü ve en zayıf yanlarınız nedir?

Bu soruya vereceğiniz yanıt, mülakatı yapan kişiye sizin hakkınızda epey bilgi verecektir. Güçlü taraflarınızdan bahsederken utangaç davranmayın. Doğruları söyleyin; ancak abartmayın. Kendinden emin olmakla kibirli olmak arasında bir fark vardır. Aynı şekilde, zayıf yanlarınızdan bahsederken dürüst olun; ancak kendinizi çok da aşağı çekmeyin.

Zayıf yanlarınızdan bahsederken, bir program veya konu hakkındaki bilgi eksikliğini belirtmek iyi bir fikir olabilir; zira her zaman bir ders alarak daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Sizi bu pozisyon için ideal aday yapan nedir? Neden sizi seçmeliyiz?

İşte size yeteneklerinizden bahsetmek için harika bir fırsat! Kariyer ve eğitiminizle ilgili önemli noktaları mülakat yaptığınız kişiyle paylaşın. Ayrıca dakiklik, güvenilirlik ve pozisyona olan ilginiz gibi kişisel özelliklerinizden de bahsedin.

Bu şekilde bir görüşmeyle onlara hem bu pozisyon, hem de takımın bir parçası olmak için ne kadar istekli ve ciddi olduğunuzu anlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

İş görüşmesinde sorulan en zor sorular

İş görüşmesi stresinin üstesinden nasıl gelinir