Türkiye’de işe alım danışmanlarının %80 oranındaki büyük çoğunluğu bir adayın uluslararası çalışma geçmişini oldukça önemli bir artı değer olarak kabul ettiklerini söylerken yüzde 45’i açık pozisyona göre fazla deneyimi olan adayları tercih etmediklerini belirtiyor. Aynı zamanda Türkiye’deki işe alım danışmanları, diğer ülkelerdeki gibi adayların kendi seviyelerinden daha düşük değil, kendilerine denk pozisyonlara başvurmasını tercih sebebi görüyor. Bu da, hedefleri yüksek tutmayı öğütleyen eski anlayışın hala geçerli olduğunu gösteriyor.   

Uluslararası deneyim ve gönüllülük geçmişi ise, yüzde 54 oranla Türkiye’de şirketlerin bir özgeçmişte görmek isteyeceği yetenek-dışı özelliklerin başında geliyor. Şirketler her iki kalemin de, adayın esnek ve yeni çalışma ortamına uyum sağlayabilir özellikte olduğuna dair ipucu verdiğini kabul ediyor. Aynı zamanda yeni koşul ve sistemlerden de korkmadıkları intibasını da bu iki kriterle eşleştiriyorlar. 

Özgeçmişinize neler eklemelisiniz?

“Özgeçmişte neler önemlidir? adlı araştırma kapsamında 4,245 aday ve 619 işe alım danışmanı ile görüşülerek, bir özgeçmişe nelerin eklenmesi ya da eklenmemesi gerektiği konusu ele alındı.

Kariyer basamaklarını gönüllü olarak tırmanmak

“Sosyal sorumluluk projeleri ve uluslararası deneyim, bir adayın kişiliği hakkında çok fazla şey söylüyor” diyor işe alım danışmanı Ezgi Baş: “Öncelikle adayın iletişim yetenekleri ve girişimci ruhunu buradan anlayabiliyoruz. Gönüllülük bazlı faaliyetlerin çokça hayata geçirildiği uluslararası şirketler ya da çok kültürlü çalışma ortamlarında, bu özelliklere sahip adayların daha uygun olacağına inanıyorum.”

“İş arayan biri olarak, ofis dışında edineceğiniz her türlü deneyim size kariyeriniz boyunca yardımcı olacaktır” diye açıklıyor bir başka işe alım danışmanı Nergis Bıçakçı ve devam ediyor: “Gönüllülük bazlı çalışmalar insan ilişkileri ve sosyal becerileri geliştirmeye yardımcı olduğundan bu özelliklere sahip adaylar, yönetici pozisyonları için daha yatkın olur.” 

Özgeçmişinizin size olumlu dönmesi için referanslar kilit değer taşır… Sosyal ilişkilerin önemini unutmayın!  

Türkiye’de işe alım danışmanları ve işverenler, iyi eğitimli ve bilgi sahibi kişileri aradıklarını söylüyor. Bu yüzden özgeçmişinizde, geçmiş deneyimlerinize dair mümkün olduğunca çok bilgiye yer vermeye çalışın. Her bir iş deneyiminde yaptıklarınız ve görevinizin anlaşılır olduğundan emin olun ve eğitim durumunuzu açıklayın. Tüm bunların da ötesinde, işe alım danışmanlarının yüzde 71’inin özgeçmişinizde yer vereceğiniz referanslara gerçekten önem verdiğini unutmayın. Çünkü referenslar, özgeçmişte verdiğiniz bilgilerin kişisel ve profesyonel bir düzeyde sağlaması olarak kabul edilmektedir.  

Sosyal medya profillerinizi güncellemeyi de unutmayın çünkü Türkiye’de işe alım danışmanlarının yüzde 73’ü sosyal medyadaki profilinizi özenli bir şekilde yönettiğinizi görmek istiyor. Bu noktada sadece LinkedIn gibi profesyonel kanallar değil, Facebook ve Twitter gibi platformların da işe alım danışmanları tarafından, adayın karakterini değerlendirmek için bir araç olarak görüldüğünü unutmayın.

Özgeçmişinden emin ve yeni bir işe başvurmaya hazır mısın? Açık pozisyonlarımıza bir göz atabilirsin.