Organizasyonlarda başarının sırrı, CEO’lardan çalışanlara kadar her seviyede başarılı iletişim becerilerinden geçiyor.  Güçlü iletişim güveni, güven üretkenliği ve üretkenlik de başarıyı beraberinden getiriyor. Çoğunlukla öz farkındalık eksikliğinden kaynaklanan zayıf iletişim, çalışanların motivasyonunu düşürerek şirket içi güven eksikliği ile sonuçlanıyor. Bu konuda harekete geçerek iletişim becerilerinizi en üst seviyeye çıkarmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Güçlü iletişimin 5 altın kuralı:

1. Hedef ve Beklentilerinizi Belirleyin

Konuştuğunuz kişiyi iyi inceleyin. Konuşmanızı karşı tarafın beklentilerini dikkate alarak onlara uyumlu bir şekilde tasarlayın.  İletişim kurarken karşı tarafın sizden beklemesi gereken detaylar, onlardan beklentileriniz ve bir arada nasıl çalışacağınız konusunda açık olun.

2. Net Olun 

En etkili mesajlar yalın ve açık olanlardır. Mesajınızı gereksiz tabir ve tasvirlere boğmadan en anlaşılabilir haliyle karşı tarafa iletin.

3. İletişim Aracınızı Akıllıca Seçin

İletişimde ne söylediğiniz kadar, nasıl söylediğiniz de önemlidir. Yüz yüze görüşme ve e-posta arasında, yazılı sunumla interaktif bir sunum arasında farklar vardır.  Hangi iletişim aracının sizi hedefe en doğru şekilde ulaştıracağını akıllıca seçin.

4. Herkesi Dâhil Edin

İnsanlar yalnızca görebildikleri kadarını bilirler. Bu nedenle iletişimi daima açık tutmak oldukça büyük önem taşıyor. İletişim hatlarının her zaman açık tutulmasını sağlayın. Geri bildirim ve proje güncellemelerini aktif olarak talep ve teşvik edin. Uzakta bulunan personelle de iletişimi koparmayın.

5. Dinleyin ve Empati Kurun

Müşteri ve çalışma arkadaşlarınızı anlamak etkili iletişimin en önemli adımları arasında yer alıyor. Yanıt vermeden önce, güven tesis etmek ve ortak bir vizyon oluşturmak için karşınızdaki kişinin bakış açısını da değerlendirmeye alın.

İlginizi çekebilir:

İş yerinde duygusal zekanın önemi

Teknik olmayan becerileri geliştirmek

 

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet