Elinizden gelen en yüksek performansı göstermeyi hedeflemeniz önemlidir. Bunu nasıl yapacaksınız? Kendinizi başarılı olmaya ve iş yerinde tam potansiyelinize ulaşmaya nasıl sevk edebileceğinizi sorun. İster terfi etmek, ister maaş zammı almak, ister daha fazla sorumluluk üstlenerek kendinizi kanıtlamak istiyor olun, başarılı olmak için atmanız gereken bir sonraki adımın bilincinde olmanız ve bir eylem planı hazırlamanız önemlidir.

İş yerinde gerçek potansiyelinizin ne olduğunu tam olarak bilemeyebilirsiniz, ancak bu basit adımları atmak potansiyelinizi hayata geçirmenize yardımcı olabilir.

Etrafınızı çalışkan kişilerle çevreleyin

İnsan olarak çevremize tepki veririz. İş yerinde sorumluluktan kaçan kişilerle birlikte olduğunuzda, karakterinizin bir parçası olmasa bile muhtemelen siz de işinizi aksatmaya başlarsınız. Çalışkan bir çalışan olmayı amaç edindiğinizde, görevlerinizi doğru ve zamanında yerine getirerek daha fazla sorumluluk alabileceğinizi kanıtladıkça bunun meyvelerini almaya başlarsınız.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyin

İş yerinde iyileştirebileceğiniz yönlerinizin farkında olmanız önemlidir. Hangi alanlarda güçlü olduğunuzu ve hangilerinde daha fazla zamana veya yardıma ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek, daha iyi bir çalışan haline gelmenizin anahtarıdır. Zayıf yönlerinizi tek tek gidermek bunların üstesinden gelmenize ve sonunda onları güçlü yönlere dönüştürmenize yardımcı olabilir. Tek tek güçlü yönlerinizin üzerinde durduğunuzda ise güçlü yönlerinizi iş yerindeki gelecekteki girişimleriniz için geliştirecektir.

İş yükünüzü düzenleyin

Organize olmak, işte potansiyelinize ulaşmanın basit bir yoludur. Organizasyon önceliklendirme yapmanızı sağlar ve yapılacaklar listenizdeki boşlukları fark edeceğiniz için daha fazla çalışmanıza imkan verir. Bu, iş

yerinde eğitim ve gelişime daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olabilir ve sonuç olarak daha rahat ve mutlu olduğunuzu görürsünüz.

Öğrenmeyi asla bırakmayın

Sürekli öğrenme, günlük hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Rolümüzün artık bizi motive etmediğini fark ettiğimizde, genellikle kısa süre sonra şirketi veya işimizi değiştirmeye karar veririz. Öğrenmekten asla vazgeçmemek, kendinizi ve kariyerinizi sürekli olarak geliştirmenizi sağlayacaktır. Eğitim kurslarına gidin, etkinliklere katılın ve sektör profesyonelleriyle bağlantı kurun. Tüm bunlar, alanınız hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve kendinizi profesyonel olarak geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Eğitim yoluyla kendinizi aktif olarak geliştirin

Hem kişisel hem de mesleki olarak gelişmenize yardımcı olabilecek alanınızla ilgili eğitim kurslarına katılın. İşvereninizin eğitim ve gelişiminize aktif olarak yatırım yapması gerekse de, tüm eğitimleri takip etmesi zor olabilir. Aktif olarak kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek eğitim kurslarını araştırın. Alanınızla ilgili bir kurs bulduğunuzda patronunuzla görüşün ve eğitime katılmayı teklif edin.

Kendinize inanın

En önemlisi de kendinize inanın. Çoğu zaman çalışan adayları bir terfiyi hak etmediklerini veya daha fazla sorumluluk almaya hazır olmadıklarını düşünürler. Kendinize güvenmek başarmanın yarısıdır. Rolünüzde daha fazlasını başarabileceğinize inanmak, sizi aktif olarak fırsatları aramaya teşvik edecektir. Her zaman kendinizi geliştirmenin yollarını arayın.

Kendinizi ve kariyerinizi geliştirmenin yollarını arıyorsanız, kapsamlı kariyer tavsiyesi makalelerimize göz atın. Bunlar bir profesyonel olarak gelişmenize ve büyümenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak, yeni iş fırsatları arıyorsanız bugün bize özgeçmişinizi gönderin.

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet