İster ücret artışı beklentisi içindeyken, isterse bir kariyer değişikliği düşünürken veya terfi arifesindeyken, değerinizin ne kadar olduğunu bilmek önemlidir. Bu konuşmaları yapmak tuhaf olabilirken, sahip olabileceğiniz en önemli becerilerin bazıları yaptığınız işin değerini müzakere etmek ve anlamaktır. Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sizi doğru yola yönlendirecek çok sayıda ipucunu burada bulabilirsiniz.

Piyasa değerinizi bilin

Maaşınız tecrübeniz, bilginiz, becerileriniz ve konumunuzu esas almalıdır. Gerekenden düşük ücret alıp almadığınızı ölçmenin iyi bir yolu sizin alanınızda, seviyenizde ve konumunuzdaki insanların ne kadar ücret aldığına bakmaktır.

İhtiyacınız olan rakamları elde etmenize yardımcı olacak çok sayıda kaynak vardır. Öncelikle Glassdoor gibi maaş sitelerine bakarak ve güvenilir maaş kılavuzlarını araştırarak başlamanız gereklidir. Michael Page Maaş Analizi Anketi sektörünüzde ne kadar ücret almanız gerektiğini öğrenmeniz için size gerekli öngörüyü verecektir.

İkinci olarak, sizin sektörünüzle ilgili popüler iş ilanı sitelerine bir göz atın. Bu, benzer görevlerde işe yeni başlayanlara ne teklif edildiğini anlamak için faydalı bir yoldur. Pozisyonun sorumluluklarını ve sizin şu anda yaptıklarınıza benzer olup olmadığını inceleyin.  Bu size şu anda almanız gereken ortalama maaş aralığı için bir ölçüt verir.

Üçüncüsü, ağınızdan faydalanın. İster pazarlama, isterse idarecilik, proje yönetimi veya finans alanlarında çalışıyor olun, çevrenizde kesinlikle benzer pozisyonlarda çalışan bir kişiler ağınız vardır. Çalışma arkadaşlarınızla konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, bu durumda iş yerinizin rakiplerle karşılaştırmasını yapmak için bir personel alım sorumlusuyla gizli bir görüşme yapmaya değebilir.

Ölçümlerinizi bilin

Müdürünüz için ne kadar değeriniz olduğunu merak mı ediyorsunuz? Şirketinizin nihai kar-zarar hanesinde ne kadar etkiniz olduğunu bilmek için ölçümlerinizi mutlaka takip edin. Bir performans değerlendirmesi zamanı geldiğinde, ücret artışının gerekliliğini kanıtlamak için hazırlıklı olmanız gerekir.

Rolünüzün iş üzerindeki doğrudan etkisi hakkına bir kayıt tutun. Şirketin para tasarruf etmesini sağlayan etkin bir süreç uyguladınız mı? Çok başarılı olduğu kanıtlanan yeni bir projenin öncüsü müydünüz? Geçmiş kampanyaları gölgede bırakan başarılı bir kampanyanın arkasındaki beyin siz miydiniz? Bunun üstleriniz tarafından bilinmesini sağlamalısınız.

Neyin kontrolünüz dahilinde olduğunu bilin

Çevrim içi araştırmalarınızı tamamladıktan ve aynı sektörde çalışan bağlantılarınızla konuştuktan sonra neyin kontrolünüzde olduğu konusunda fikir edinmek iyi olacaktır. Bazı sektörlerde, aşırı katı olan bazı faktörler vardır ve bu konuda yapabilecekleriniz çok az olabilir.

Bir üniversitede veya kamu sektöründe mi çalışıyorsunuz? Rolünüz bir ödenek sınıflandırmasına tabi olabilir ve bu, ücretinizin söz konusu belirli ödenek kapsamındaki bir sınıflandırmaya dayalı olarak kararlaştırılacağı anlamına gelir. Bir ödeneğe tabi olan çalışanlar genellikle tecrübelerinin süresi, görevler ve sorumluluklar ve nitelikler ve eğitime göre terfi ederler. Roller değişebileceği için bir ücret artışına hak kazanıp kazanmadığınızı görmek için ödeneğinizin üstündeki bir seviyeye bakın.

Benzer şekilde, kurumsal bir şirketin kurum içi ücret skalası olabilir ve bu nedenle şirket içerisindeki maaş politikaları hakkında müdürünüzle görüşün. Bazı şirketler telafi artışlarını kısıtlayabilir veya çalışanlara adil ücret ödenmesini sağlamak amacıyla uyguladığı bir maaş skalası olabilir.

Bir terfi istemeden önce, sözleşmenize ve şirketinizin mali döngülerine de bakmanız gereklidir. Bir şirkette bir yıldan az süredir çalışıyorsanız bir ücret değerlendirmesi hakkınız olmayabilir. Bazı şirketler maaş artışlarını sadece her mali yılın sonunda yapabilir, bu nedenle bir artış istemeden önce bu ince detayları anladığınızdan emin olun.

Uzman işe alım danışmanlarımızdan biriyle konuşmak istediğiniz takdirde, bugün size en yakın Michael Page ofisiyle irtibata geçin. Alternatif olarak şimdi güncel iş ilanlarımızda arama yapın.

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet