İş görüşmesine çağrılmak büyük bir başarıdır; işe alım danışmanınızın doldurulmak istenen pozisyona uygun olduğunuza karar verdiği anlamına gelir. Unutmayın; işe alım uzmanları müşterileri için çalışır ve onlar için en iyi adayı bulmak isterler; bu nedenle sizi tercih etmişlerse, yeteneğinize gerçekten güveniyor olmalıdırlar. Muhtemelen ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz tüm bilgileri almışsınızdır, ancak bir sonraki iş görüşmenizden önce işe alım danışmanınıza sormanız gereken bazı soruları sizin için derledik:

1. İş görüşmesi bilgilerini teyit edin

İş görüşmesinin tam olarak nerede yapılacağını ve oraya nasıl gideceğinizi bildiğinizden emin olun. Oraya biraz erken varmayı hedefleyin. Araba kullanıyorsanız, hangi otoparkı kullanacağınızı öğrenin veya toplu taşıma ile gidiyorsanız en yakın durak veya istasyonun nerede olduğunu bildiğinizden emin olun.

2. İş görüşmesi süreci nasıl gerçekleşecek?

Kaç mülakat yapılacak ve bunlar ne tür mülakatlar olacak? (standart, telefon üzerinden, yetkinlik ile ilgili vb.).

3. İşe alım uzmanı sizi müşterisine nasıl tanıttı?

(Genelde) işe alım uzmanınızın daha önce iletişim kurduğu biri tarafından mülakata alınırsınız, bu yüzden hangi bilgileri aktardıklarını öğrenmek faydalı olacaktır.

4. Şirketin kıyafet kuralı nedir?

Kılık kıyafetinizin şirket kültürüne uygun görünmesini istiyorsunuz. Çok şık giyinirseniz, mülakatı yapan kişi ve şirket ile uyumsuz olabilirsiniz; çok rahat ve gündelik giyinirseniz de intizamsız veya amatör görünme riskini alırsınız.

5. Pozisyon neden açık?

Pozisyonun yeni bir pozisyon olup olmadığını veya görevinden ayrılan bir kişinin yerini mi dolduracağınızı sorup öğrenmek genelde faydalıdır. Pozisyon yeniyse, bu şirketin genişlediği anlamına gelebilir, bu da finansal olarak istikrarlı olduklarını gösterir. Bununla birlikte, bu işi daha önce hiç kimse yapmamışsa, bu durum deneme yanılma yöntemiyle ilerlenebileceği anlamına da gelir.

6. İşe alım uzmanı özgeçmişinizde herhangi bir değişiklik yaptı mı?

Öyleyse, görüşmede özgeçmişiniz hakkında güvenle konuşabilmeniz için bu değişikliklerin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekir.

İşverenlerin CV'lerde dikkat ettiği 9 şey

6. İş görüşmesinde kimler yer alıyor?

Görüşmenizde hazır bulunacak herkesin isimlerini ve pozisyonlarını bilmeniz gerekir. İşe alım uzmanınız size karar verecek olanın kim olduğunu da söyleyebilir, ancak tüm paneli etkilemeniz gerekir.

Başarılı bir mülakat için yapmanız gerekenler

7. Şirket içinden adaylar var mı?

Birçok şirket açık bir pozisyonu şirket dışında adaylara duyurmanın yanı sıra şirket içindeki adaylara da teklif etmek durumundadır. Şirket içinden olan adaylar bazen işi zaten bildikleri için şirket dışından adaylara göre avantajlı olabilirler.

8. İlave bilgiler

Şirketin kullandığı tüm sosyal medya sitelerini biliyor musunuz? Mevcut mali durumları nasıl, performansları iyi mi? Genişliyorlar mı? İşe alım yöneticileri, mülakata tabi tutulan kişinin hazırlıksız olduğunu kolayca fark edebilir; onları şirketin geçmişine dair edindiğiniz bilgilerle etkilemenizde fayda var.

Kariyer Merkezimizden iş görüşmelerine ilişkin daha fazla tavsiye alın.

CV'nizi gönderin