İyi performans gösteren çalışanlar ve uyumlu ekipler her başarılı şirketin temelini oluşturur. Şirketinizde herhangi bir pozisyon açıldığında, o pozisyon için en uygun adayı bulmanız gerekir. Bunun için yapılması gereken ilk şey ise doğru adayları firmanıza çekebileceğiniz etkili bir iş tanımı oluşturmaktır. Böylesine rekabetçi bir piyasada teklif edeceğiniz pozisyon hakkında son derece detaycı ve hedefe yönelik hareket etmelisiniz. Aradığınız pozisyona uygun olmayan adaylarla vakit kaybetmektense doğru iş tanımını yazarak, işe alım sürecini hızlandırın.

Şirketinizi tanıtın

İstediğiniz profildeki adayları şirketinize çekmek için öncelikle şirketinizi ve kurumsal felsefenizi doğru tanıtmalısınız. Potansiyel adaylarınıza şirketinizde ne tür işler yapıldığından ve onların bu şirkette nasıl bir ortam beklentisi içinde olmaları gerektiğinden bahsedin. Şu anda sahip olduğunuz takımın yanı sıra bu takım için nasıl bir misyon belirlediğinizden de bahsedebilirsiniz. Özgün, dürüst ve açık olmak her zaman işe yarayacaktır.

Teklif edeceğiniz işi tanımlayın

Potansiyel adaya şirketinizin nasıl bir yer olduğunu açıkladıktan sonra teklif edeceğiniz işi detaylıca açıklayın. Cazip bir iş ilanı görev yerini, unvan ve temel sorumlulukları belirtmelidir. İş tanımlarını hazırlarken kullandığınız dilin açık ve sade olmasına dikkat etmeli ve anlaşılması zor olabilecek kısaltmalardan kaçınmalısınız. Spesifik iş terimlerinin kullanımı istediğiniz tabloya uyan adayların ilgisini çekecektir. Michael Page danışmanları size doğru iş tanımlarını oluşturmak için gereken desteği verebilir.

Gereksinimlerinizin ana hatlarını belirleyin

Stresten uzak durmak ve zaman kazanmak için iş tanımınızda pozisyon için gerekli minimum gereksinimleri net bir şekilde tanımlayın ve karşı tarafa sunun. Pozisyon için uzun vadede gerek duyabileceğiniz yeteneklere ek olarak, eğitim ve geçmiş iş tecrübesi ile minimum beklentilerinizin tümünü listeleyin. Yaş veya vatandaşlık durumu ile ilgili tüm koşulları ayrımcılık uygulamayacak standartlara göre belirleyin. Titizlikle yazılmış bir iş tanımı yolun başındayken uygun olmayan yüzlerce adayı elemenize yardımcı olacaktır. Böylece uygun olmayan adayların CV’lerini incelemekle vakit kaybetmeyeceksiniz.

Avantajları açıkça belirtin

Potansiyel adaylarınızın teklif edeceğiniz pozisyonun getireceği avantajları en baştan bilmesini sağlayın. İş arayanlara ne tür ödeme ve çalışma koşulları sunabileceğiniz hakkında bir fikir vermek yararlı olacaktır. Eğer firmanızın teşvik veya eğitim programları mevcutsa bunlardan bahsetmenizi de mutlaka öneririz.

Bir uzmana danışın

Benzer pozisyonlarda çalışan yöneticiler ve uzmanlarla poziyon için gereken bilgi birikimi ve yetenekler hakkında konuşarak hazırladığınız iş tanımını optimize etmeye çalışın. İşe alım uzmanlarının bir görevi de iş ilanlarının açık ve etkili olmasını sağlamaktır. Michael Page uzmanları, müşterilerinin doğru adayları bulabilmeleri için, hedeflere uygun iş tanımları oluşturmalarını da sağlar.

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet