Bir takım ancak takım içerisindeki bireyler birlikte uyum içerisinde çalıştığında güçlüdür. Dolayısıyla işyerlerinde görev yönetiminin etkili bir şekilde yapılabilmesi için verimli takımlar kurmak şarttır. Pek çok proje ancak çalışanlar işbirliği halinde olduğunda başarılı olabilir. Verimli takımlar oluşturmak hem şirket için en iyi sonuçları, hem de şirketinizin başarısı için çalışan, mutlu ve motivasyonu yüksek bireyler yaratacaktır.

Hazırlık

Hazırlık kısmı takımların gelişiminin en önemli aşamalarından biridir. Takım hedeflerinin önceden açık biçimde tanımlanması takım üyelerinin bir ekip olarak hareket edebilmesini kolaylaştırır. Takımların açık olarak tanımlanmış rollere ve bu roller için gerekli görevlerin tanımlanmasına ihtiyacı vardır. Rollerin tanımı tamamlandıktan sonra hangi adayların hangi role uygun olduğunun belirlenmesi için bazı kişilere belirli görevler atanabilir. İşe başlarken, takımın açık ve ölçülebilir hedeflere sahip olması, başarılı olma olasılığını yükseltir.

Takım oluşturma

Pek çok konu takım üyelerinin birlikte nasıl çalıştıklarına bağlıdır. Bazı gruplarda karar mekanizması tek bir kişi üzerinden, bazı gruplarda ise işler herkesin eşit söz hakkı olduğu bir çerçevede yürür. İş yükü herkes için eşit olacak miktarda bölüştürülmelidir. Yönetim düzenli olarak genel gelişimi izlemeli ve takım üyelerinin birlikte çalışma uyumunu denetlemelidir. Düzenli olarak yapılan haftalık toplantılarla herkesin işlerin son durumu hakkında bilgi sahibi olması ve gelecekte gündeme gelebilecek konulara ilişkin fikir edinmesi sağlanabilir. Takım lideri her zaman takım üyelerinin birbirleriyle ilişkisi konusunda tedbirli olmalıdır.

Motivasyon önemli bir anahtardır

En iyi şekilde fonksiyon gösteren takımların bile takım üyeleri doğru şekilde motive edildiği sürece üretkenliği arttırabilir. Takımın uyumu, takım üyelerinin birbirleriyle çalışma gereğinin ve iletişiminin arttığı durumlarda daha iyi gerçekleşir. Takım liderleri bunu yeni projelerle veya takım gelişimi için iş dışı organizasyonlarla başarabilir. Takım lideri olan kişi bireysel veya topluca yapılmış bir işi yücelterek veya elde edilmiş başarıların varlığını sesli olarak dile getirerek bunu gerçekleştirebilir. İyi organize edilmiş takımlarla yönetimin gelecekteki başarılar için pazarda daha iyi bir pozisyon hedeflemesi mümkündür.

Şirketiniz İçin En İyi Çalışanları Bulmak

Yeni yöneticilere tavsiyeler

Takımınızda yeni yeteneklere mi ihtiyaç var? Size yardımcı olalım

Michael Page ile çalışmak için 11 Neden

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet