Kurumsal planlar ve hedefleri belirlemek bazen zaman alan ve zor bir süreç olabilir. İşletmenin başarısı için kritik olsa da, yöneticiler, gündelik önceliklerin daha ağır basmasından dolayı bu yol gösterici ilkeleri çoğu kez gözden kaçırırlar. Öncelikli kurumsal hedeflerin gerçekleştirilmesini sağlamak için, bu hedeflerin spesifik görevlere, becerilere ve günlük faaliyetlere nasıl aktarılacağının net olarak anlaşılması gerekir. Böylece, işletmenizin hedeflerine ulaşmasını sağlayabilecek doğru becerilere sahip, doğru kişilerle çalışıp çalışmadığınızı belirleyebilirsiniz. İnsan kaynaklarını kurumsal hedeflere uygun hale getirerek, çalışanlarınızın gelişimi için yaptığınız yatırımın, amacına uygun olmasını ve işletmenizin stratejik hedefini yansıtmasını sağlayabilirsiniz. İnsan kaynaklarınızı kurumsal hedeflere nasıl uygun hale getirebileceğinize yönelik ipuçlarını aşağıda özetledik: 

Planları ve hedefleri analiz edin

İlk adım, işletmenizin kurumsal hedeflerini analiz etmektir. İşletmeniz, gelecek 12 ay, 5 yıl veya 10 yıl içerisinde neleri gerçekleştirmek istiyor? Şu anda hangi pozisyonlar vazgeçilmez ve hangi roller büyüme için en kritik hale gelecek?

Gereken becerileri belirleyin

Bir sonraki adım, bu rolleri üstlenecek kişiler için gereken kilit becerileri belirlemektir. Mevcut durumda hangi beceriler gerekli ve bunların zaman içerisindeki muhtemel değişimi nasıl olacak? Mevcut çalışanlarınızın sahip olmadığı hangi becerilere ihtiyacınız var? Bu süreç üst yönetim tarafından yürütülmelidir – iş planlarını gözden geçirmek ve çeşitli iş birimlerine yönelik gereken becerileri belirlemek için en iyi konumda olanlar üst düzey yöneticilerdir. 

Yetenek araştırması yapın

Mevcut işgücünüzü inceleyin. Çalışanlarınız, işletmenizin şu anki hedeflerine ulaşmak için doğru becerilere sahipler mi? Gelecekte işinizi daha ileriye taşıyabilmenize yardımcı olabilecek yüksek profilli çalışanlarınızı belirleyebiliyor musunuz? Yeni kişilerin aranıza katılmasını gerektirecek önemli yetenek açıklarınız var mı? Mevcut yetenekleri gözden geçirip analiz ederek, insan kaynaklarının kurumsal hedeflere uygun hale getirilmesi için kapatılması gereken yetenek açıklarınızı belirleyebilirsiniz.  

Çalışan Yönetimi: Kendinizi ve Ekibinizi Geliştirmek

Açıkları kapatın

Yukarıdaki analizleri yaptığınızda, işletmenizin çizdiği yönü ve kurumsal hedeflerine ulaşmak için gereken insan kaynakları/becerileri daha net biçimde anlamış olmalısınız. Mevcut çalışanlarınız işletmenizin hedeflerine uygun değillerse, doğru becerilere sahip olmaları için nasıl bir gelişime ihtiyaç duyduklarını değerlendirin. Bu gelişim, mentorluk, koçluk, rotasyon, geçici görevlendirme veya eğitim programları ile sağlanabilir. Yeni kişilerin aranıza katılması gerekiyorsa mutlaka işletmenizin uzun vadede ihtiyaç duyacağı becerilere ve deneyime sahip olan kişileri işe alın. İnsan kaynakları, periyodik olarak değerlendirilmeli ve kurumsal hedeflere uygun hale getirilmelidir. İşletmenizin her birimindeki yöneticiler, ekiplerinin becerilerini işletmenin mevcut ve gelecek planları ile ilişkili olarak sürekli değerlendiriyor olmalıdır. Bu sayede, yetenek açıkları erkenden tespit edilebilir ve çalışanların işletmeyi ileriye taşımaya yardımcı olacak en etkin şekilde gelişmeleri sağlanabilir. 

Ekibinizi geliştirme konusunda daha fazla bilgi için, yönetim ile ilgili tavsiyeler bölümümüze göz atın. Eğer yeni bir yeteneği işe almak istiyorsanız, Michael Page’in uzman danışmanlarıyla iletişime geçin.

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet