Nasıl oluyor da hala birçok ülkenin “ilk” kadın lideri seçiliyor? Özellikle de bir liderde önemli olan özelliklerin çoğunluğunun dişi karakter özellikleriyle özdeşleştirilmesine rağmen.

Birkaç yıl önce İngiltere’deki WP adlı reklam şirketi 13 farklı ülkeden 32,000 kişiden 125 liderlik özelliğini öneme göre sıralamasını ve bunları erkek, dişi veya nötr olarak gruplandırmasını istedi. Sonuçlara göre, ilk 10 özellik neredeyse tamamen dişi özelliklerden oluşuyor. Bunlardan birkaç tanesini esneklik, mantık kurabilme, geleceği planlayabilme, sabır ve sadakat şeklinde sıralayabiliriz.

Belki de artık kadın liderlerimizin söylediklerini daha da dikkatli dinmemizin zamanı gelmiştir. İşte, güçlü kadınlardan ilham verici dersler:

1. Gelecek bugün ne yaptığınıza bağlıdır 

2008 krizinde İzlanda’da batmayan tek bankanın bir kadın CEO tarafından yönetilmesi bir tesadüf olabilir mi? 2008 yılında ülkenin en büyük üç bankası iflas etti  ve adanın borçlarını GSYİH’sinin 10 katına katladı. Neden? Çünkü bu bankaların CEO’ları doğabilecek sonuçları hiç düşünmeden devasa riskler aldılar. Hepsi kısa sürede para kazanmak adına. Öte yandan Halla Tómasdóttir, Audor adlı bankanın CEO’su, daha sürdürülebilir bir strateji izledi. Sırf günü kurtarmayı değil, geleceği de düşündüğü için ölçülü riskler aldı. Görünüşe göre işe yaradı.

2. Birlikte daha güçlüsünüz 

Facebook’un COO’su olarak, Sheryl Sandberg çalışanların bir şirketin en önemli varlığı olduğunu biliyor. Onların güçlü yönlerine ne kadar oynarsanız, takımınız da o derece güçlü olacaktır.  Bu yalnızca söylediğinin yapılmasını isteyen liderlerin savunduğu bir sözdür. Bunun yerine en iyi sonucu almak için çalışanlarınızla birlikte hareket etmelisiniz: “Facebook’ta insanları işe uydurmaktansa işi insanların etrafında kurgulamaya çalışıyoruz. İnsanların doğal olarak güçlü olan yanlarına odaklanıyor ve yöneticiler olarak zamanımızı bu güçlü yönleri her gün kullanmaları için yeni yollar bularak değerlendiriyoruz.”

3. Sabır bir erdemdir 

2016 yılında Forbes dergisi tarafından yılın ikinci kendi kendini yetiştirmiş ismi seçilen kişi Oprah Winfrey’den başkası değildi. Forbes, Winfrey’nin üst sıralarında bulunduğu birçok listeden yalnızca biri. Bu pozisyona sadece yeteneği sayesinde gelmediğini, sonsuz sabrı ve azminin etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor: “Asla yapamayacağınızı düşündüğünüz şey var ya, işte onu yapın. Başarısız olun. Tekrar deneyin. İkinci sefer daha iyisini yapın. Asla tökezlemeyen insanlar hiç denemeyenlerdir.”

4. Kendinize sadık kalın

İş arkadaşlarınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize sadık olmak çok güzeldir; ama daha önemli bir sadakat varsa o da kendinize sadık olmaktır. Karar vermek için baskı hissettiğinizde inançlarınızı bir kenara atmak çok kolay. Anne Sweeney, Disney Medya’nın Eş Başkanı ve Disney-ABC Televizyon Grubu’nun Başkanı, bizi tam da bu konuda uyarıyor: “Başarıyı kendi şartlarınızda tanımlayın, başarıya kendi kurallarınızla ulaşın ve yaşamaktan gurur duyacağınız bir hayatı yaşayın.”

Yeni bir kariyer fırsatına açık mısınız? En yeni iş ilanlarımıza ulaşmak için tıklayın.

Çalışan arayışında mısınız?

İşe alım ihtiyaçlarınızla ilgili olarak bizimle görüşmeyi ister misiniz?

Bizimle iletişime geçin

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet