İşe Alımın Geleceği

İnsanların işleriyle olan ilişkileri değişiyor ve şirketlerin, çalışanlarının bugün ve gelecekleri için bu değişime adapte olmaları gerekiyor. Bunun yanında tıpkı insanlar gibi şirketler de kendilerine özgü ve benzersiz. İçlerinde en iyileri, daha insan odaklı bir anlayışa geçiş yaparak, şimdi ve gelecekte çalışanlarına daha iyi bir ortam sunmaya hazırlanıyor.

Teknik olmayan becerilerin değerini öğrenin, en iyi insanlarınızın şirketinize daha da fazla yetenek kazandırmasını sağlayın ve Michael Page'in doğru insanları işe almanızda size her zaman nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

İşle olan ilişkiler değişti

İnsanlar daha anlamlı ilişkiler arıyor ve bu konu iş olduğunda da geçerli. Potansiyel adaylar işin arkasındaki anlamı ve amacı anlamak istiyorlar. İşverenler de bugün mümkün olan en iyi ve işi daha da ileriye taşıyacak adaylarla ilerlemek istiyor. Bunu gerçekliğe nasıl dönüştürebilirsiniz?

Teknik olmayan becerilerin önemi

Aday listeleri içinde yaşadığımız dünyayı ve çeşitliliği yansıtmalı. Buna yardımcı olmak için işe alım da potansiyeli olan kişiliklere ve davranışlara odaklanmalı, tabi ki gerekli teknik becerilerin yanında. Bu durum daha da fazla pazar esnekliği yaratıp aday mobilitesini artırarak işyerlerini daha kapsayıcı hale getirecektir.

Yetenek yeteneği çeker

Çalışanlar için neyin önemli olduğunu ve fark yarattığını anlayarak şirketinizin bugünkü çalışma şeklini iyileştirebilirsiniz. Nasıl mı? İki tarafın da birbirinin ihtiyaçlarını anlaması ve karşılıklı olarak beklentileri karşılaması gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu da iş ve dünyaya dair beklentilerin dürüstçe konuşulduğu açık diyaloglar kurmak.

Doğru insanı işe almak

En iyi yeteneklere ulaşmak gün geçtikçe zorlaşıyor mu? Potansiyel adayları çekmek için elinizdeki en iyi araç -iş ilanınız- aynı zamanda en büyük engeliniz olabilir. İş ilanları daha fazla transparanlık içerecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Adaylar rollerini anlayabilmeli, misyonlarını bilmeli ve sizin için çalışmak ne demektir gerçekten kavrayabilmeliler.