Geleceğin İş Dünyası

Robotlar işinizi elinizden alacak!” benzeri söylemleri mutlaka duymuşsunuzdur. Teknoloji geliştikçe bazı meslek gruplarının işlevini kaybedeceği gerçek olsa da AI (Artificial Intelligence - Yapay Zeka), otomasyon ve robot teknolojilerinin “üstünlüğü ele geçirmek” gibi bir amacı olmadığı da görünüyor. Asıl yaptıkları, bizlere yaptığımız işlerde yardımcı olmak, iş yapma şekillerimizi geliştirmek.

Robotları, biz insanların daha çevik, daha hızlı yanıt veren ve daha hırslı olmamızı sağlayan, yine bizim elimizden çıkma araçlar olarak tanımlamak daha doğru olacak. Diğer bir deyişle, geleceğin iş ortamı insanlar tarafından geliştirilen ve hayata geçirilen teknolojilerin yardımıyla şekillenecek.

Geleceğin iş ortamında dikkat edilmesi gereken trendler

İnsan becerilerinin yeri hiçbir zaman doldurulamaz. 

Teknolojik gelişmeler mevcut mesleklerin yerini almak yerine, onları tamamlayacak, süreçlerini kolaylaştıracak ve düzeltecek. Hesap tabloları karşısında geçirilen uzun saatler, veri işleme ya da müşteri taleplerini yürütmek için harcanan saatler geçmişte kalacak. Bu işleri artık makineler yerine getirecek ki çalışanlar insan dokunuşu gerektiren daha kompleks işlere odaklanabilsin. 
İşe yeni başlayan çalışanlar, gelişen teknolojilerden destek alarak işlerini yaparken planlama, raporlama ve analitik işlere daha fazla zaman ayırabilecek. Bu da sahip olmaları gereken yetenek ve özelliklerin değişmesine neden olacak. 

Sosyal becerilerin artan önemi

Muhakeme, merak, karışık süreçleri çözebilmek ve yaratıcı katkıda bulunabilmek gibi özellikler makinelerin hiçbir zaman yerini dolduramayacağı ya da alternatif sunamayacağı özelliklerden sadece birkaçı. Bu gibi “sosyal beceriler” şirketlerin diğerlerinden ayrışmasını sağlayan en önemli kalemler haline geliyor ve işe alımlarda her geçen gün daha fazla bu özelliklere bakılıyor. 

“Uygulamalı robot teknolojileriyle ilgili katıldığım bir konferansta 10 akademisyenden oluşan panele, öğrencilerinin mezuniyet belgeleriyle birlikte en çok hangi özellikleri edinmelerini isteyeceklerini sordum. Şu yanıtları verdiler: Çok soru sorma, yaratıcılık, merak, esneklik, insani değerler, pratiklik, proaktiflik, beceri, farkındalık ve hayata karşı tutku.  Oldukça zor bir liste bu ancak günümüzde ve gelecekte işverenlerin çalışanlarında aradığı özellikler işte tam da bunlar.” 

— Nicola Strong, meslek psikoloğu ve Strong Enterprises Müdürü

Foresight Factory ile gerçekleştirdiğimiz araştırmadan çıkan mesaj çok açık: AI, otomasyon, robot bilim ve insana yardımcı teknolojiler şirketleri ileri taşıyan yeni ve heyecan verici yollar açarken, bir çalışanın kariyerinde ilerlemesini sağlayan en önemli özelliği, insani becerileri olmaya devam edecek. 
Bu araştırmayı yönetim ekibi, İK yöneticileri ve inovasyon takımınızla paylaşmanızı öneririz. 
Geleceğin iş ortamını şekillendiren global trend ve teknolojileri keşfedin, işinizi nasıl kolaylaştıracaklarına dair uzmanlarımızdan görüş alın.