Şimdi Kariyer Seçeneklerinizi Gözden Geçirmeye Başlamanın Tam Zamanı

İnsanlar sık sık hayatlarında bir yol ayrımına vardıkları, geniş kapsamlı etkileri olabilecek bir karar almadan önce durup düşündükleri bir andan bahsederler.

Dünyayı etkisi altına alan pandeminin ardından, uzaktan çalışmanın yükselişi ve çalışma şeklimizdeki diğer değişikliklerle birlikte belki siz de kariyerinizde bir yol ayrımına vardınız. Şu anki işinizden, aynı istikamette devam edecek kadar memnun musunuz? Yoksa başka seçeneklere göz atma zamanının geldiğini mi düşünüyorsunuz?

Aklınızda ne olursa olsun, sizinle aynı durumda olan pek çok insan var.

Avrupalı çalışanların ikilemi

Öncelikle kariyerinizde bir dönüm noktasına ulaşmış olmanın utanılacak bir şey olmadığı konusunu netleştirelim. Aslında aşağıdaki istatistiklerin de doğruladığı gibi birçok insan kendini daha fazla gerçekleştirme ihtiyacı hissediyor:

  • Avrupadan 6.000'den fazla çalışanın katıldığı bir Michael Page anketi, katılımcıların sadece %15'inin ideal işlerini bulduğuna inandığını ve iş değiştirmek istemediğini gösterdi. Kariyerinde köklü bir değişikliği hiç düşünmediğini söyleyen katılımcı oranı ise yalnızca %10’du.
  • Gallup’un hazırladığı 2022 Küresel İşyerinin Durumu Raporuna göre Avrupalı çalışanların yalnızca %14'ü işine bağlı hissediyor. Bu oran ABD ve Kanada'nın 19 puan gerisinde (%33).
  • BirLinkedIn anketine göre ise Avrupa’da 2021 yılının Ağustos ve Ekim ayları arasında iş değiştiren çalışan oranı, 2019'un aynı dönemine göre %20 daha yüksek.

Büyük Karar Anı

İşgücü piyasasındaki bu çalkantılı dönemi tanımlamak için “Büyük İstifa Dalgası” ve “Büyük İş Bırakma Dalgası” gibi birçok ilginç isim önerildi. Ancak biz, henüz harekete geçmemiş olsa bile milyonlarca insanın kariyerlerini yeniden gözden geçirdiği fikrini yansıtan Büyük Karar Anı ismini tercih ettik. Bu karar anları size de bir nebze tanıdık geliyor mu?

Yaptığım işin daha tatmin edici olmasını ve bir amaca hizmet ettiğini hissetmek istiyorum

Belki de artık özel hayatınızda etik kurallara göre hareket ederken iş hayatında kâra odaklanmak sizi tatmin etmiyordur. Böyle hissediyorsanız yalnız değilseniz. Michael Page anketine katılan Avrupalı çalışanların dörtte üçü kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) taahhüdünde bulunan bir şirkette çalışmak istediklerini belirtti. Daha basitçe söylemek gerekirse, çalışanlar, işverenlerinin insan haklarını desteklemekten yerel topluluklar için gönüllü çalışma fırsatları sunmaya kadar değişen bir dizi konuda “doğru olanı yapmasını” istiyor.

Esneklik ve daha iyi bir iş-özel yaşam dengesi istiyorum

Pandemi sırasında evden çalışmak zorunda kalmış, bu durumdan da memnun olmuş milyonlarca beyaz yakalıdan biri olabilirsiniz (temel hizmetlerde çalışanların bu dönemdeki deneyiminin farklı olduğunu unutmamakta fayda var). Anketimiz, katılımcıların %59’unun belirli günlerde veya sürekli olarak uzaktan çalışmak istediklerini gösterdi.

Daha iyi bir müdür istiyorum

Liderlik önemlidir. İşiniz son derece tatmin edici ve iş saatleriniz de esnek olabilir, ancak patronunuz size haksız davranıyor veya toplantılarda sizi görmezden geliyorsa işinizde mutlu olmanız neredeyse imkansızdır. Avrupalı çalışanlarla, bir yöneticiyi kötü kılan şeyin ne olduğu konusunda yaptığımız bir ankette, değişime direnme, organizasyonel becerilerinin olmaması ve ekip üyelerini herkesin içinde eleştirmek, çalışanların üstlerinde görmeyi istemedikleri başlıca özellikler olarak öne çıktı. Ancak umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok. Çalışanların potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olma (anketimize göre bir yöneticinin en önemli niteliği), saygı ve güçlü iletişim becerileri gibi niteliklere sahip birçok mükemmel yönetici de var.

İşyerinde kendim olmak istiyorum

Son birkaç yılda işçilerin aklında olan tek konu COVID değildi. Siyahların Hayatı Değerlidir (Black Lives Matter) gibi toplumsal hareketlerin yükselişi ve trans kimlikler gibi konularda farkındalığın artışı, şirketleri çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık konusunu gündemlerine almaya itti. Ancak tüm şirketler bu konuda eşit hızda ilerlemiyor. Bu yüzden “işyerinde kendiniz olmakta” hala rahat hissetmeyebilirsiniz. Sizin için durum buysa, sizinle benzer değerleri benimsemiş bir işveren aramanın zamanı gelmiş olabilir.

Kariyerimde daha hızlı ilerlemek istiyorum

İş dünyası artık becerilerin etrafında dönüyor. Günümüzün bilgiye dayalı ekonomisinde başarılı olmak isteyen çalışanların, ihtiyaç duydukları (hem teknik hem de sosyal) becerileri edinmeye tam anlamıyla odaklanmış olmaları gerekiyor. Michael Page’in düzenlediği ankete katılanların %71'i, en çok istedikleri yan hakların, özel sağlık sigortası ve şirket aracı kullanımı gibi daha geleneksel seçeneklerden de önce eğitim ve kariyer gelişimi olduğunu belirtti.

Daha yüksek maaş istiyorum

Bazı çalışanlar bu isteklerini dile getirmekten çekiniyor. Ancak, becerilerinize, deneyiminize ve işvereninize kattığınız değere layık bir maaş beklemenin utanılacak bir yanı yok. Ayrıca bu yıl Avrupa'da enflasyonun %8'i aşması beklenirken, 2020 yılında cazip sayılabilecek bir artış oranı, şimdiki yaşam maliyetlerini karşılamaya yetmeyebilir.

Sonraki adımlar

Peki ya siz ne yapacaksınız? İşiniz hakkında ne hissettiğinizden hala emin değil misiniz? Daha iyi seçeneklere bakma zamanınızın gelip gelmediğini anlamanıza yardımcı olmak için kısa bir test hazırladık. Daha parlak bir geleceğe ulaşmak için yapabileceğiniz değişiklikler hakkında olumlu düşünmeye başlamanın şimdi tam zamanı. Bu sürecin tamamında size rehberlik edeceğimize güvenebilirsiniz.

Kendinizi yeniden keşfedin

Kariyerinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, ne istediğinizi ve nelerden hoşlandığınızı netleştirmeniz gerekir.

Elbette bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Peki işe nereden başlamalı? Kendinizi yeniden keşfetme sürecinde size adım adım rehberlik edecek videomuza göz atın.

Tüm bunlar şu anda kafanızı karıştırsa da bu konular üzerine düşünmek için acele etmeyin. Harekete geçmeden önce ne istediğinizi kafanızda netleştirmeniz önemli. 

Rehberlik istiyorsanız, internet sitemizde bir profil oluşturup danışmanlarımızla görüşün. İlham arıyorsanız sitemizdeki iş tekliflerine de göz atabilirsiniz!

Nasıl Hızlı Bir Kariyer Değişimi Yaparsınız

Bulunduğunuz rolde takılıp kaldığınızı mı hissediyorsunuz? Kariyerinizde neden ilerleyemediğinizi düşündünüz mü? Son olarak, kariyerinizin ne yönde ilerlemesini istediğinizi net olarak biliyor musunuz?

Yukarıdaki soruların hepsine “evet” cevabını verdiyseniz bu harika! Kariyerinizde hızlı bir değişimi başlatmaya hazırsınız.

Ancak bu, pazardaki her gözde işe başvurmanız veya LinkedIn üzerinden size mesaj atan ilk işe alım uzmanına evet demeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Kariyerler yolculuklara benzer. A noktasından B noktasına gitmek için ne kadar iyi hazırlanırsanız, hedefe o kadar hızlı ulaşırsınız. Yol boyunca kaybolma şansınız da o kadar az olur.

Bunu unutmadan, işte kariyer değişimini başlatmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

İlginizi çeken işleri ve sektörleri araştırın

Hırs, istek ve özgüven, işverenlerin aradığı önemli niteliklerdir. Ancak tahmin edeceğiniz üzere, bilgi ekonomisinde bunların hiçbiri herhangi bir konudaki bilgisizliğinizi telafi edemez. Bir işe başvurmadan önce ev ödevinizi yapmazsanız, işe alım görevlileri potansiyelinizi takdir etse bile nihayetinde hazırlıksız olduğunuz için sizi reddedebilir...

İşe genel bir araştırma yaparak başlayın. Aranan bir yetenek olmak için sektördeki yeniliklere yön veren önemli bilgileri keşfetmeniz ve gelişmeleri sürekli takip etmeniz gerekir. Trendlerden sürekli haberdar olmak ve ileride gireceğiniz mülakatlarda bunlar hakkında rahatça konuşabilmek için konuyla ilgili haber bültenlerine ve yayınlara abone olun. Sosyal medyada sektör “fenomen”i sayılan kişileri bulup takip edin. Deneyimli çalışanların LinkedIn hesaplarından yazdığı veya paylaştığı içerikleri okuyun ve yorumlar bölümünde onlarla etkileşime girin.

Sektör hakkında bilgi edindikten sonra ilginizi çeken rolleri detaylı olarak incelemeye başlayın. Örneğin teknoloji alanında bir kariyere adım atmak veya yeniden bu alana yönelmekstiyorsanız, işverenlerin adaylarda aradığı nitelikler, beceriler ve eğitim durumu hakkında fikir edinmek içinkariyer sitelerindeki iş ilanlarına göz atın.

Yetenek açığı analizi yaparak becerilerinizi geliştirin

Yetenek açığı analizi kulağa teknik gelse de bu yalnızca kariyerinizde ilerlemek için ihtiyacınız olan yeteneklerle mevcut yeteneklerinizi karşılaştırmaya dayalı bir yöntemdir...

Yetenek açıklarını çevrimiçi değerlendirme araçları kullanarak veya kariyer koçlarından ve işe alım uzmanlarından yardım alarak belirleyebilirsiniz. Kişiye özel bu öz değerlendirme ile güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyerek güçlü yönlerinize güvenebilecek ve zayıf yönleriniz üzerinde çalışmaya başlayabileceksiniz.

Eğitim ihtiyaçlarınızı değerlendirirken kendinizi baştan yaratmanız gerektiği düşüncesine kapılmayın. Yetenek açığı analizi, büyük ihtimalle kariyerinizde ilerlemek için gerekli temel becerilerin çoğuna zaten sahip olduğunuzu gösterecektir. Aktarılabilir beceriler adı verilen bu beceriler iki gruba ayrılır:

  • Sosyal beceriler. unlar, hemen her meslekte size avantaj sağlayacak, kişilerarası, iletişime dayalı veya basitçe “insani” becerileridir. Önemli sosyal beceriler arasında duygusal zeka, aktif dinleme, problem çözme, eleştirel düşünme, zaman yönetimi ve ekip çalışması yer alır.
  • Teknik beceriler. Teknik becerilerinizden kaçının aktarılabilir olduğu sizi şaşırtabilir. Birçok şirketin dijitale öncelik veren bir stratejiye yöneldiği bu dönemde, teknik beceriler neredeyse her tür kariyer değişimi için sağlam bir temel sağlıyor.

Zaten bildiğiniz şeyleri doğrulamak, kendinize olan inancınızı artıracaktır. Şimdi daha zor olan kısma geliyoruz. Çalıştığınız mevcut alanda yeni beceriler edinmeniz veya mevcut becerilerinizi geliştirmeniz gerekebilir. Bu süreç mevcut becerileri geliştirmekolarak bilinir. Bunun yanında, tamamen farklı bir alanda beceriler edinmeniz de gerekebilir. Bu da yeni beceriler edinmek olarak bilinir.

Mevcut becerilerinizi geliştirmenize veya yeni beceriler edinmenize yardımcı olmak üzere geleneksel üniversite eğitiminden çevrimiçi öğrenme platformlarına kadar pek çok kaynak bulabilirsiniz. Ayrıca pek çok işverenin, mükemmel test sonuçları ve örnek CV'leri olan kişiler kadar öğrenme zihniyetine sahip adaylarla ilgilendiğini de unutmayın. İş görüşmesi sırasında mesleki gelişim fırsatları hakkında soru sormak da işe alım görevlilerine çalışırken öğrenmeye hazır ve istekli olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur.

Risk almaya hazır olun

Becerilerinize ve hedeflerinize uygun bir pozisyonda çalışmaya başlamak son derece tatmin edici olsa da bazı ödünler vermenizi gerektirebilir. ..

Risklerin getirilerden daha ağır bastığı sonucuna varabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce kişisel ilişkilerinizden kariyer hamlelerinize kadar her konuda şimdiye kadar verdiğiniz en iyi kararları düşünün. Bunlar arasında hiçbir risk içermeyen bir karar var mıydı? Ayrıca, yeni işinizde başlangıç maaşınızın ve sorumluluklarınızın, bir yıl sonra nerede olacağınızı değil şu anda nerede olduğunuzu yansıttığını unutmayın. Çok çalışıp yeni işvereninizin eğitim programlarından yararlanırsanız, kendinizi kariyer basamaklarını hızla tırmanırken bulabilirsiniz.

Harekete geçmeden önce düşünün

Kendinizi sözleşmeyle bağlamadan önce bir iş hakkında fikir edinmek istiyorsanız bunu birkaç yoldan yapabilirsiniz...

  • Gönüllü Faaliyetler — Veritabanı yönetimi becerilerinizi geliştirmek istediğinizi ancak mevcut görevinizde bu fırsatı bulamadığınızı varsayalım. Böyle bir durumda, hayır kurumları ve STK'larla iletişime geçip bu işi onlar için gönüllü olarak yapmayı teklif edebilirsiniz.
  • Staj — Pek çok şirket, yaz aylarında veya yıl içinde belirli dönemlerde staj programları sunuyor. Hiçbir şirket bu sürenin sonunda bir iş teklifi garantisi vermese de şirketlerin başarılı stajyerlere tam zamanlı iş fırsatı sunduğu durumlar da mevcut.
  • İşbaşı eğitimi — J İşbaşı eğitiminde, iş günü boyunca bir profesyoneli takip eder ve yakından gözlemlersiniz. Bu kişi çalıştığınız şirkette başka bir departmanda çalışan biri de olabilir. Bu durumda yöneticiniz aracılığıyla bir talepte bulunmanız gerekir. Öğrenciyseniz veya iş arıyorsanız, bu kişi ilginizi çeken herhangi bir alanda çalışan birisi olabilir. Bu durumdaysa bölgenizdeki bir şirkete resmi bir talepte bulunmanız gerekir.
  • Süreli sözleşm — Süreli sözleşme ile başlayıp belirsiz süreli iş sözleşmesi yapan kişileri duydunuz mu? Geçici görevler üstlenen kişiler, işvereni etkiledikleri takdirde şirkette kalıcı olabilirler. Bu, size şirketi değerlendirme fırsatı sunarken şirkete de sizi değerlendirme fırsatı sunan iki yönlü bir yoldur.

İvmenizi kaybetmeyin!

Tüm bu ipuçları ve araçlar, kariyer yolculuğunuzu hızlı bir şekilde başlatmanıza yardımcı olabilir. Ancak kendinizi bunlara fazla kaptırarak hedefinize ilerlemeyi unutmayın. Hazır olduğunuzda, iş ararken nasıl donanımlı bir hale geleceğinizi ve size uygun işvereni bulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Hemen desteğe mi ihtiyacınız var? Size yardım etmek için buradayız İş ilanları bölümümüze danışabilir veya uzman tavsiyesi almak için bir profil oluşturarak danışmanlarımızdan biriyle görüşebilirsiniz.

Değerinizi Bilin: Donanımlı ve Özgüvenli Bir Şekilde İş Arayın

Salgının artçıları. Büyük İstifa Dalgası. Uzaktan çalışmanın yükselişi. Bunlar ve diğer faktörler sayesinde, Avrupa'da iş arayanlar için daha elverişli bir dönem olmamıştı. Tüm istatistikler, yetenekli çalışanlara olan talebin hala arzın üzerinde olduğunu gösteriyor.

Ancak sorun sizin bir istatistik olmamanız. Piyasa koşulları ne olursa olsun, iş arama genellikle duygusal açıdan iniş çıkışları olan bir süreçtir. Hayatınızı değiştirecek bir karar alıyor ve bir sonraki işinizin iyi yönde değişim yaratacağından emin olmak istiyorsunuz. Aksi halde kendinizi tatmin edicilik bakımından şimdiki işinizden çok da farklı olmayan yeni bir işte bulabilirsiniz

Öyleyse bu şüpheleri nasıl aşacağınızı, iş ararken nasıl pozitif, kendinden emin ve donanımlı hissedebileceğinizi konuşalım.

Kişisel markanızı oluşturun.

Sizi "siz" yapan şeyleri düşünün. Bu en sevdiğiniz spor ayakkabı markası veya müzik zevkiniz olabilir. Hayatınızın yaklaşık üçte birini çalışarak geçireceğinize, göre kişisel markanız sizi bir profesyonel olarak benzersiz kılan alışkanlıkları ve nitelikleri de kapsar. Sertifikalar ve ödüller bakımından çok donanımlı olabilirsiniz. Veya zaman baskısı altında çalışma ve çok kısa iş teslim tarihlerine uyma becerinizle biliniyor olabilirsiniz. Gönüllü olarak yerel hayır kurumları veya STK'lar için çalışıyor da olabilirsiniz. Olasılıklar listesi uzayıp gider.

Peki bu neden önemli? Çünkü internet, çoğu insan için kişisel markamızın “vitrini” durumunda. Beğensek de beğenmesek de LinkedIn, Instagram ve TikTok’un yanı sıra GitHub ve Quora gibi daha niş platformlardaki tüm çevrimiçi etkinliklerimiz, işe alım uzmanlarının ve yöneticilerinin hakkımızda arama yapabileceği bir kaynak teşkil ediyor. Hatta bazı araştırmalara göre, çoğu işveren başvuru yapan adayları sosyal medya faaliyetlerine dayanarak eliyor. .

İş arama sürecinde kendine güvenen bir kişi olarak, kişisel markanızı işe alım yöneticilerini etkilemek ve diğer adaylara karşı avantaj sağlamak için oluşturacaksınız. Neyi yapmayı çok sevdiğinizi keşfedin ve bunu özgeçmişiniz ve sosyal medya profilleriniz üzerinden yansıtın. Alanınızda size ilham veren insanlarla bağlantı kurarak sosyal ağınızı genişletin. En önemlisi, bir hikaye anlatın. Deneyimlerinizin mesleki tercihlerinizi nasıl etkilediğini gösterin ve kariyeriniz boyunca karşılaştığınız zorlukları vurgulayın.

Kendinizi küçümsemeyin

Kaygılı adaylar iş ilanlarına bakıp "Bu şirket beni alır mı ki?" diye düşünür. Donanımlı adaylar ise aynı ilanlara bakıp "Ben bu şirkette çalışmak istiyor muyum?" diye düşünür.

Peki bu zihniyet değişikliğini nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Öncelikle, ilgilendiğiniz pozisyonun aranan özellikler listesinin uzun olması gözünüzü korkutmasın. Tüm adaylardan veri bilimi alanında doktora derecesi istendiği açıkça belirtilmişse, bu özelliği karşılamayan birinin başvuru yapması elbette anlamsız olur. Onun dışında, işe alım uzmanları ve yöneticileri tüm özelliklere sahip olmanızı beklemediğinden sizin de böyle bir beklentiniz olmasın. Erkeklerin adaylarda aranan koşulların %60'ını karşıladıkları işlere başvurduğu, kadınların ise sadece koşulların %100'ünü karşıladıkları işlere başvurduklarını gösteren araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, iş arayan kadınların bu tavsiyeyi özellikle dikkate alması gerekiyor.

İkinci olarak, sadece şirket için ne yapabileceğinize değil, şirketin sizin için ne yapabileceğine de dikkat edin. Şirket adaylara beceri geliştirme ve mesleki gelişim imkanları sağlama taahhüdünde bulunuyor mu, yoksa bu konuda yuvarlak mı konuşuyor? Çalışanların kendilerinin seçtiği şartlarda üretken olacağına güvenerek esnek veya hibrit çalışma fırsatları sunuyor mu? Çeşitlilik ve kapsayıcılık girişimleri konusunda bildik sözleri mi tekrarlıyor, yoksa çeşitli ve kapsayıcı bir işgücü oluşturmayı misyon edinmiş bir kuruluş görüntüsü mü veriyor?

İşverenlerin size saygısızlık etmesine müsaade etmeyin

Hansel ve Gretel’in ekmek kırıntılarından yaptığı yolu hatırlıyor musunuz? İşverenlerin yalnızca sizi elde tutmaya yetecek kadar bilgi ve cesaret verdiği, ancak asla karar aşamasına geçmediği belirsiz durumlar da “ekmek kırıntısı bırakmak” olarak adlandırılır. Bu madalyonun diğer tarafı ise, adayların işe alım uzmanlarını veya yöneticilerini bilgilendirmeden ortadan kaybolmasıdır (ghosting).

İş arayan donanımlı adaylar habersiz ortadan kaybolmayacakları gibi, işverenlerin ekmek kırıntılarıyla kendilerini oyalamasına da izin vermezler. Potansiyel işverenin sizi oyaladığını düşünüyorsanız, onlara sürecin bir sonraki aşamasına geçmeleri için bir son tarih verin ve bunu yapmamaları halinde işi bırakmaya da hazır olun.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Başvuru sürecinde size saygısızca davranıldığını düşünüyorsanız, sosyal medyada içinizi dökme isteğine karşı koyun. İçinizi dökmek birkaç gün boyunca iyi hissetmenizi sağlasa da uzun vadede kişisel markanıza zarar verecektir.

En iyi anlaşma için pazarlık yapın

Mükemmel bir iş teklifi mi aldınız? Tebrik ederiz! Ancak donanımlı adaylar için süreç bu noktada bitmez.

eklifi baştan sonra okuyup ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize yanıt verip vermediğini değerlendirin. Ülkeniz için hazırladığımız maaş rehberimizi kullanarak size teklif edilen maaşı, iş unvanınız, sorumluluklarınız ve deneyim seviyenize ilişkin piyasa ortalaması ile karşılaştırın. Bu verilerden edindiğiniz bilgilere göre teklif edilen maaş yetersizse, daha iyi bir başlangıç maaşı talep edin.

Başlangıç maaşının ücret paketinin yalnızca bir unsuru olduğunu da unutmayın. Sunulan diğer avantajları ve yak hakları öğrenin. Yıllık ücretli izin süresini ve bu sürenin zamanla artıp artmayacağını öğrenin. İşveren eğitim ücretinizi karşılamayı, çalışan indirimi veya ücretsiz spor salonu üyeliği sunmayı teklif ediyor mu? İşe alım yöneticileri istediğiniz başlangıç maaşını vermekte isteksiz olsalar bile genellikle standart avantaj ve yan haklar paketini ihtiyaçlarınıza göre şekillendirmekte daha çok hareket alanına sahiptirler.

İhtiyaç duyduğunuz desteği alın

Herkes iş arama sürecinde kendine güvenen, donanımlı bir kişiye dönüşebilir. Ancak bu süreçte biraz cesarete ve uzman tavsiyesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Küresel işe alım uzmanı ve danışman ağımız, markanızı oluşturmanıza, beceri eksikliklerinizi tespit etmenize ve dünyanın en iyi şirketlerinde heyecan verici fırsatlara erişmenize yardımcı olmaya hazır. Kariyer yolculuğunuzda size nasıl destek olabileceğimizi öğrenmek için CV'nizi hemen yükleyin.