Bir muhasebe uzmanı ve takım lideri olan finans direktörü, her şirkette önemli bir göreve sahiptir. Mali denetçi ve muhasebeci görevlerinin yanı sıra birçok başka göreve de sahiptir. Asıl sorumluluğu, şirketin finansal istikrarını ve performans optimizasyonunu sağlayarak finansal yönetimini idare etmektir. Dolayısıyla CFO’lar ortalamak olarak ne kadar kazanır? Faaliyet gösterilen sektör maaşı etkiler mi? Bir CFO’nun maaş bordrosundaki rakamı hangi kriter belirler?

Bağlı şirketin, şantiye veya işletme biriminin bir CFO’sunun maaşı, yaklaşık olarak yıllık brüt 62.000 Eurodur, ancak şirkete ve diğer çeşitli kriterlere bağlı olarak daha da yüksek olabilir. 15 yıldan daha fazla tecrübeye sahip bir Grup CFO’sunun maaşı, yıllık brüt 250.000 Euro kadar yüksek olabilir.

Bir CFO’nun ne kadar kazandığını hangi kriter belirler?

Bir CFO’nun ücreti, birçok kritere dayalı olarak hesaplanır. Kişinin nitelikleri, faaliyet gösterilen sektörle ilgili mesleki deneyimi, başarıları, kariyer yolu ve kıdemi. Ayrıca şirketin büyüklüğünü de hesaba katmak gerekir, büyük gruplar genellikle daha yüksek bir ücret verir.

Ekonomi, işletme, iş hukuku, insan kaynakları veya finans ve muhasebe alanında yüksek lisans yapmış yüksek niteliklere sahip CFO’lar genel olarak daha yüksek bir maaş bekleyebilir. Muhasebe ve İşletme alanında bir doktora diploması veya Muhasebe ve Mali Denetleme alanında yüksek lisans.

Bir CFO’nun ücret seviyesi nasıl değişiklik gösterir ve hangi sanayi daha fazla öder?

Bir CFO’nun görevi, iyi bir BT yönetimi yazılımı becerileri gerektirir. Ayrıca genellikle iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olunmasını gerektiren bir pozisyondur. İleri derecede bir uzman muhasebe uygulamaları da gereklidir. Bir CFO geleceği düşünen, bir takım oyuncusu, bankacılık işlemlerinin yönetimini sağlayabilen ve tüm şirket faaliyetlerini yönetebilen biri olmalıdır. CFO, dürüst ve iyi iletişim sağlayan bir ve finansal strateji ile ilgili öngörü sahibi olmalıdır.

Bu görevin gerekleri, ödenen ücretlerin genellikle gerekli beceriler doğrultusunda olmasını sağlar. Beş yıldan daha az bir tecrübeye sahip bir CFO, yıllık olarak brüt 62.000 ile 71.000 Euro arası kazanırken beş ile on yıl arasında daha fazla bir tecrübeye sahip CFO’nun 71.000 ile 84.000 Euro arasında kazanması beklenir. On yıldan daha fazla bir tecrübeye sahip kıdemli CFO ise ortalama olarak 84.000 ile 122.000 Euro bekleyebilir. Halihazırda ve bu konudaki birçok çalışmaya göre bir CFO için en iyi ücreti veren sektör finans ve bankacılıktır. İkinci konumda ilaç ve sigorta sektörü bulunmaktadır. Hazır giyim ve toplu dağıtım veya perakende sektörleri ücret açısından daha azını vermeye eğimlidir.

CFO ve Finansal Liderliğe Dair Öngörüler

Tüm CFO iş fırsatlarına bakın

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet