BT sektörü bugünlerde o kadar gündemde ki teknolojiye çok az ilgi duyan insanlar bile en yaygın rolleri az çok tanıyor. Örneğin Silikon Vadisi’ndeki yeni start-up’larla ilgili bir TV dizisini takip edebiliyorlar veya siber güvenlik uzmanlarının hack’lenen kablolu yayın haberlerinden bahsettiğini görmüş olabiliyorlar. 

Ancak teknoloji alanındaki gelişmeler asla durmuyor ve en yeni bazı BT rolleri o kadar da bilinmiyor. Nesnelerin İnterneti uzmanlarının veya blok zinciri geliştiricilerinin sorumluluklarını tanımlayabilecek kaç insan vardır? Pek fazla değil. Ama bu heyecan verici rollerin önemi artıyor. Teknoloji alanında kariyer (veya kariyer değişikliği) düşünüyorsanız yazımızı dikkatle okumanızda fayda var. 

Yeni ortaya çıkan bir teknoloji rolünü neden düşünmelisiniz? 

Niş ama gelecek vadeden bir teknoloji kariyeri planlamanın avantajları nelerdir? Uzmanlaşmanın neden akıllıca olduğunu gösteren beş neden sayabiliriz. 

 • Açık pozisyonlar için rekabet daha azdır  — Bu aday dostu iş piyasasında bile hayalinizdeki işi bulmakta zorlanabilirsiniz. Beceri gelişiminizi dar bir uzmanlık alanına odaklamanız kalabalığın arasından sıyrılmanızı kolaylaştıracak. 

 • İşverenlerin potansiyele göre karar vermeleri daha muhtemeldir — Web geliştirme veya bulut bakımı gibi nispeten yer etmiş bir alanda, işe alım yöneticileri deneyim ve niteliklere önem verir. Yeni veya niş bir sektörde ise potansiyel yeteneği yüksek, işi yaparak öğrenmeye kararlı adayları tercih etmeleri daha muhtemeldir. 

 • Hızla ilerlemek daha kolaydır — Niş veya yeni gelişen bir sektörde hızla alanın uzmanı olabilir, bu alanla ilgili her türlü soru için şirkette başvurulan kişi olabilirsiniz. Böylece yeriniz kolay kolay doldurulamaz. İşe bağlılığınızı sağlamak için işvereniniz size cazip finansal teşvikler ve hızlı bir terfi yolu sunabilir. 

 • Mükemmel iş tatmini — Niş sektörlerde çalışan profesyoneller genellikle işleriyle güçlü bir bağ hissederler. Küçük katkıların bile önemli etkiler yaratabileceği yeni gelişen bir alanda çalışmak oldukça motive edici olabilir. 

 • Ağ oluşturma fırsatları — Ağ oluşturma hırslı teknoloji uzmanları için kritik bir beceridir, ancak popüler bir alanda çalışıyorsanız, potansiyel bağlantıların fazlalığı karşısında bunalmanız işten değildir. Buna karşılık, kripto araştırma analistliği rolünde, daha az kişi de olsa çoğu size yardım ve destek vermekten memnuniyet duyacak, benzer düşünen, hevesli insanlardan oluşan bir topluluğun parçası olursunuz. 

2022'de ortaya çıkan 4 teknoloji rolü 

Yapay zeka ilginizi çekiyor mu? Akıllı saatleri daha da akıllı hale getirmek ister misiniz? Kripto parayı finansın geleceği olarak mı görüyorsunuz? İşte bunların ve diğer tutkuların peşinden gitmenizi sağlayacak dört yeni teknoloji rolü. 

AI/Makine öğrenimi mühendisi 

Makine öğrenimi ve yapay zeka (AI), robotlardan ve satranç süper bilgisayarlarından çok daha fazlasıdır. Makine öğrenimi mühendisi, sistemlerin operatörden talimat almadan işlem yapmasını sağlayan programlar ve algoritmalar üretir. Yeni gelişen bu teknoloji alanı, konuşma tanıma yazılımından özelleştirilmiş haber akışına ve istenmeyen posta filtrelerine kadar her şeye altyapı sağlayarak insanların yaşamlarında git gide büyüyen ölçüde etki yaratıyor. 

AI ve makine öğrenimi mühendislerine olan talep olukça yaygın ve giderek artıyor. Bu teknolojinin uygulama alanları bankacılık, ilaç, e-ticaret ve çeviri gibi çok çeşitli sektörleri kapsıyor. Giriş seviyesinde bir rol, çevrimiçi bir alışveriş platformu için sohbet robotunun tasarımı ve uygulamasıyla ilgilenebilir. Daha deneyimli uzmanlar ise sürücüsüz araba, AI destekli tıbbi tanı yazılımı veya dolandırıcılığa karşı koruma sistemleri gibi çalışma alanları bulabilirler. 

AI/makine öğrenimi mühendislerinde en çok aranan beceri ve nitelikler: 

 • İlgili bir disiplinde yüksek lisans derecesi 
 • Matematik, istatistik, olasılık ve algoritmalardan iyi anlamak 
 • Python, JavaScript veya C ailesi gibi programlama dillerine hakimiyet 
 • Ekip çalışması ve iletişim becerileri — çoğu makine öğrenimi uzmanı büyük bir ekibin parçası olarak çalışır 

Nesnelerin İnterneti uzmanı 

Günümüzde bilgisayarlar ve akıllı telefonlar, internete bağlı cihazların yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Termostatlar, aydınlatma cihazları, yazıcılar, saatler ve kalp monitörleri gibi fiziksel nesneler de çevrimiçi işlevler sunabiliyor. Gerekli gösterge tabloları, ağlar ve veritabanları gibi altyapılarıyla birlikte bu cihazlar Nesnelerin İnterneti (IoT) adı verilen geniş bir ekosistemi oluşturuyor. 

Daha basitçe ifade etmek gerekirse, IoT uzmanının işi, bu cihazların diğer sistemlere hızlı ve sorunsuz şekilde bağlanmasını sağlayan sensörler ve yazılımlar geliştirip bakımını yapmaktır. IoT uzmanının spesifik görevleri sektörden sektöre değişmekle birlikte şunları kapsayabilir: 

 • Kullanıcı ihtiyaçlarını analiz etmek ve uygun IoT çözümleriyle yanıt vermek 
 • Belirli IoT uygulamaları için yazılım ve altyapı çözümleri tasarlayıp uygulamaya koymak 
 • Gelişmiş araçlar kullanarak IoT çözümlerini izlemek ve sorunlarını gidermek 

Sağlık, ulaşım, imalat ve eğlence alanlarında milyarlarca aktif cihazın kilit rol oynadığı düşünülürse, IoT uzmanlarına olan talep önümüzdeki on yıl içinde muhakkak artacaktır.  

Nesnelerin İnterneti uzmanlarında en çok aranan beceri ve nitelikler: 

 • Sensörler ve kablosuz iletişim sistemlerinden iyi anlama 
 • Python ve JavaScript gibi programlama dillerini tanıma 
 • Mobil işletim sistemleri konusunda bilgi sahibi olma 
 • Gelişmiş eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri 

Blok zinciri geliştiricisi 

Blok zinciri geliştiriciliği şu anda en çok talep gören teknoloji rollerinden biri. Finansal hizmetler, sağlık ve kripto para gibi sektörlerden şirketler, blok zinciri verilerini kaydedip saklayan sistemler oluşturarak dijital işlemlerde güvenliği sağlayacak bu profesyonellere ihtiyaç duyuyor. Şimdi birçok büyük şirketin uzmanlaşmış blok zinciri departmanları var. Yetenekli blok zinciri geliştiricileri, birden fazla iş teklifi ve cömert bir maaş almayı bekleyebilirler. 

Blok zinciri geliştiricisinin tipik görevleri, blok zinciri ile etkileşime giren uygulamalar için kod yazmak ve test etmek. Birçok işveren ayıca geliştiricilerin global blok zinciri topluluğuyla etkileşim içinde olmalarını ve ortaya çıkan yeni araç ve teknolojileri değerlendirmelerini bekliyor.  

Blok zinciri geliştiricilerinde en çok aranan beceri ve nitelikler: 

 • En az bir üst düzey programlama dilinde yeterlilik 
 • Algoritmalar ve veri yapıları derin bilgi sahibi olma 
 • Kriptografi bilgisi 
 • Akıllı sözleşmelerden iyi anlama 

Kripto araştırma analisti 

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, şifreleme ve blok zinciri teknolojisini kullanarak merkezi olmayan bir sistem üzerinden işlemleri kaydeder.  

Ortaya çıkan kripto para birimleri ve ilgili teknolojiler arttıkça, finansal kurumların tüm bunları takip etmeleri giderek daha da zorlaşıyor. Kripto araştırma analistlerinin işi de burada başlıyor. Bu profesyoneller, müşterilerinin akıllı yatırım kararları alabilmesi için farklı kripto para birimlerinin trendini ve fiyatını analizi ediyor. Yüksek tempolu bir ortamda çalışan kripto araştırma analistlerinin, kripto varlıklar hakkında yapılandırılmış formatta raporlar sunmaları ve meslektaşlarının oluşturduğu raporları incelemeleri bekleniyor. 

Gelişmekte olan diğer birçok teknoloji rolünün aksine, kripto araştırma analistlerinin başarılı olmak için çok çeşitli teknik becerilere ihtiyacı yok. Kripto dünyasına tutku beslemeleri ve kripto topluluğunu oluşturan birçok forum ve platformla etkileşim kurmayı sevmeleri yeterli.  

Kripto araştırma analistlerinde en çok aranan beceri ve nitelikler: 

 • Kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisine karşı tutku beslemek 
 • Detaylara karşı yüksek hassasiyet göstermek ve problem çözme odaklı olmak 
 • Protokolleri, ağları ve varlıkları iyi anlamak 
 • Güçlü sözlü ve yazılı iletişim becerileri 

Yeni gelişen bir BT rolünde başarılı olmak için gereken becerilere, motivasyona ve yenilik tutkusuna sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse, sayfamıza CV’nizi yükleyebilirsiniz

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet