Teknoloji sadece nasıl yaşadığımızı, tükettiğimizi ve etkileşim kurduğumuzu değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda önümüzdeki kariyer seçeneklerinin sayısını da büyük oranda artırdı.  

Çok yakın zamana kadar teknoloji endüstrisi büyük ölçüde erkeklere has bir alan olarak görülüyordu. Genç, erkek kodlamacı stereotipinin hakimiyeti kolay değişmese de, çeşitlilik gösteren işgücü oluşturmanın avantajlarını anlayan ileri görüşlü şirketlerin de teşvikiyle teknoloji kariyeri inşa etmek isteyen kadınların sayısı artık rekor seviyelere ulaştı. Aynı nedenle, daha ileri yaşlardan ve tarihsel olarak dezavantajlı gruplardan insanlar da teknoloji sektöründe artık sıcak karşılanıyor. 

Başlamanın önündeki engellerin üstünde yeteri kadar durduk. Peki neden teknoloji kariyeri istiyorsunuz? Michael Page Teknoloji Divizyonu Lideri Deniz Çakirgil Sezen, bazı avantajları sıralıyor: “Rekabet gücü yüksek bir maaş alacaksınız ve sektörler ve roller arasında hızlı ve kolay hareket etme fırsatına sahip olacaksınız. Bu sürekli evrim ve ilerleme halinde bir kariyer ki bu kadar heyecan olmasının da sebebi bu.” 

Teknoloji kariyerine başlamak için bir başka neden de, pazarın erişmek için can attığı beceriler edinecek olmanızdır. Deniz Çakirgil Sezen, “Şu anda pazarda inanılmaz ölçüde bir teknik yetenek açığı söz konusu” olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor “Eğer BT uzmanıysanız, bir yerde sizi işe almak isteyen bir işveren mutlaka vardır. En çok aranan pozisyonlar ise giriş seviyesi ve orta seviye yardım masası danışmanları ve ağ yöneticileri.”  

Teknoloji kariyerinizi başlatacak pratik adımlar 

Teknoloji kariyeri fikrinden heyecan duyuyorsunuz ama nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Öyleyse sizin için buradayız. Aşağıda, BT kariyerinde başarıya giden hızlı bir yola koyulmak için atabileceğiniz bazı adımlardan bahsettik. 

Halihazırda sahip olduğunuz sosyal becerileri güçlendirin 

Proje yöneticilerinden siber güvenlik yöneticilerine kadar pek çok BT uzmanının insanlarla etkileşime ayırdıkları zaman, makinelere verdikleri zamandan daha fazladır. Deniz Çakirgil Sezen, “Duygusal zeka, aktif dinleme ve iyi bir iş anlayışı gibi sosyal beceriler, teknoloji alanındaki insanlar için inanılmaz ölçüde değerlidir” diyor. “Hem son kullanıcının hem de şirketin bakış açısıyla görebilmelisiniz.” 

İletişim gibi sosyal becerileri geliştirmek için iş arkadaşlarınızdan müşterilere kadar birçok kişiyle etkileşim kurmanızı gerektiren projelerde gönüllü olun. Ayrıca, yöneticiniz, mentorunuz veya kim olursa olsun, karşılaştığınız başarılı insanları model alarak hareket etmeye çalışın. Bu kişileri etkili iletişimciler kılan nedir? Baskı altında iken nasıl davranıyorlar? 

Giriş seviyesi BT sertifikaları alın 

Yeni BT becerilerini iş yaparken öğrenmek herkesin imkan bulabileceği bir şey değildir. Bu sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Başlangıç seviye bir BT sertifikası almaya biraz zaman ve enerji harcayın.  

CompTIA A+, BT kariyeri inşa etmenize yardımcı olabilecek temel bir sertifikadır.  Donanım, ağ, işletim sistemleri ve siber güvenlik gibi çeşitli becerileri kapsar. İlgi alanlarınıza bağlı olarak, diğer giriş seviyesi sertifikalardan Certified Associate in Project Management (CAPM), Certified Information System Security Professional (CISSP) ve Microsoft 365 Fundamentals da dikkate değerdir. 

En alttan başlamaya hazır olun ve yukarı doğru ilerleyin 

Elinizin altında başlangıç seviye bir BT sertifikası ile, edindiğiniz beceri ve bilgileri giriş seviyesi bir pozisyonda uygulamaya koyabilirsiniz. Kariyerinin ortasındaki profesyonellerin maaş ve kıdem açısından mevcut rollerinden bir adım geri gitmeleri gerekebilir. Endişelenmeyin — teknolojiye tutku duyuyorsanız ve her gün yeni beceriler edinmek için gereken istek ve kararlılığa sahipseniz, yeni alanınızda merdivenleri hızla tırmanacaksınız.  

Boş zamanlarınızda bazı teknik beceriler edinin 

İşe alım yöneticilerini, mesai saatleri dışında becerilerini geliştirmeyi tercih eden bir adaydan daha fazla kimse etkileyemez. Yukarıda bahsettiğimiz giriş seviyesi sertifikaların yanı sıra, bir programlama dilini veya bulut bilişimin temellerini kendi hızınızda öğrenebileceğiniz sayısız çevrimiçi platform mevcuttur. Fonksiyonlar arası BT projelerine gönüllü olmak ve mevcut kuruluşunuzdaki teknoloji uzmanlarını izlemek gibi yollarla da rutininizin dışında teknik beceriler edinebilirsiniz. 

Mevcut sektörünüzde BT işleri aramak 

Deniz Çakirgil Sezen, bugünlerde teknoloji kariyeri için herhangi bir yaş engeli olmamakla birlikte, işe alım uzmanlarının dijital öncelikli sektörlerde geçmişi olan veya müşteri yönetimi yazılımı gibi araçlar kullanmış adayları tercih etme eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, başka bir sektöre geçmeden önce mevcut şirketiniz veya sektörünüzdeki fırsatları araştırarak edindiğiniz bazı zorlu becerileri kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Deniz Çakirgil Sezen’den, teknoloji alanına girmek için en iyi 5 ipucu 

  • Yazılı ve sözlü İngilizce becerilerinizi güçlendirin. Bu, birçok teknoloji rolü için sahip olunması gereken bir beceridir. 
  • Teknolojiyle ilgileniyorsanız ama aynı zamanda müşteri hizmetlerine de meraklıysanız, 1. Kademe yardım masası pozisyonlarına başvurmayı düşünün. Bu, sektörde yer edinip yükselmeye başlamanın harika bir yoludur. 
  • Geçici veya sözleşmeli işler, size farklı projeler arasında hızla geçiş yapma ve kısa sürede yeni beceriler, deneyimler ve bilgiler edinme şansı verir. Diğer bir avantajı ise, bu roller, kalıcı pozisyonlarda bulunan erken kariyer yapmış profesyonellere göre maaş skalasında daha hızlı ilerlemenizi sağlayabilir. 
  • Deneyimsiz teknoloji çalışanları, başlangıç maaşındansa kariyer geliştirme fırsatlarına öncelik vermelidir. Çalışırken hızla yeni beceriler edinebilmek için, gelişmiş teknolojileri kullanan ve iyi organize edilmiş beceri geliştirme programları olan işverenler arayın.  
  • Bir yetenek çözümleri firmasıyla çalışın! Operasyonel BT işlerinin çoğunu işe alım ajansları sağlar, bu nedenle sizin için pozisyonlar bulabilecek güvenilir bir danışman arayın. 

İş listemizdeki açık pozisyonlara ve yeni kariyer fırsatlarına göz atın 

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet