Teknoloji alanında birçok yetenekli insan vardır ancak dahiler oldukça azdır. Ne kadar yetenekli olursak olalım, seçtiğimiz alanda zirveye ulaşmak istiyorsak becerilerimizi geliştirip sürdürmek için çok çalışmamız gerekir. 

Ancak günümüz piyasasında en değerli becerilerin hangileri olduğunu belirlemek her zaman kolay değildir. Ve milyon dolarlık soru şu: Mesleki becerilerinizi mi yoksa sosyal becerilerinizi mi geliştirmeye daha fazla odaklanmalısınız? 

Bu bir bakıma kariyer yolunuza bağlıdır. Michael Page Teknoloji Divizyon Lideri, Deniz Çakirgil Sezen, “Günümüz endüstrisinde yazılım mühendisliği gibi teknik bir rolde çalışmak istiyorsanız, temel becerilerinizi sürekli olarak güçlendirmeniz gerekiyor” diyor. “Ancak, BT proje yöneticisi veya yardım masası danışmanı gibi pozisyonlar söz konusu olduğunda işe alım uzmanları, iletişim, zaman yönetimi, baskı altında sakin kalma gibi gelişmiş sosyal becerilere sahip adaylara değer veriyor.” 

Bu elbette, mühendislerin dinleme becerilerini geliştirmekten fayda görmeyeceği veya proje yöneticilerinin bulut mimarisinin ince ayrıntılarını öğrenmekle harcadıkları zamanın boşa gideceği anlamına gelmiyor. İşe alım uzmanının dikkatini çekmek veya mevcut işvereninizle maaş artışı için pazarlık yapmak istiyorsanız, konfor alanınızın dışında da beceriler edindiğinizi göstermenizin epey yardımı dokunacaktır. 

Bu amaçla, yeni beceriler geliştirmek ve teknoloji kariyerinizde ilerlemek için atabileceğiniz beş basit adımdan bahsedeceğiz. 

Başarının sizin için ne demek olduğunu tanımlayın ve hedefler koyun 

Teknoloji buluşmalarına ve kodlama eğitim kamplarına kaydolmaya başlamadan önce, üç yıl içinde nerede olmak ve ne kadar kazanmak istediğinizi düşünmeye biraz zaman ayırın. Net hedefler olmadan kariyer yol haritası çizmekte zorlanabilirsiniz ve özgeçmişinize değer katmayan beceriler ve nitelikler kazanmakla vakit harcayabilirsiniz. 

Yöneticinizden, iş arkadaşlarınızdan ve diğer bağlantılarınızdan, beceri setinize uygun BT rolleri hakkında tavsiye vermelerini isteyin. Daha sonra bu roller için gereken eğitim ve deneyimleri araştırın. Örneğin veri bilimciliği gibi bir pozisyonu hedefliyorsanız yüksek lisans derecesi almak için birkaç yılınızı vermeniz gerekebilir.  

Hedefleri tanımlarken ölçebileceğiniz şeylere (örneğin maaş veya herhangi bir alandaki açık pozisyon sayısı) odaklanın ve fazla ileriye yönelik plan yapmayın. Uzun vadeli hedefinizi gerçekçi, kısa vadeli aşamalara bölün. Bu sizi motive edecek ve işler planladığınız gibi gitmezse farklı hedeflere yönelmenizi kolaylaştıracaktır. 

Geri bildirim isteyin ve aldığınız geri bildirimlere göre hareket edin 

Başarılı insanların ayırt edici özelliklerinden biri, hatalarından ders almalarıdır. Başarılı insanlar ayrıca gelecekte daha da iyisini yapabilmek için performanslarını analiz ederek başarılarından da ders alırlar. Bu anlayış, basit hataların iş açısından kritik sonuçlara yol açabileceği, yüksek tempolu, rekabetçi bir sektör olan teknolojide özellikle önem arz eder.  

En iyi yazılım mühendisleri bile, bir veya daha fazla takım arkadaşının kodlama çalışmalarını değerlendirdiği bir akran incelemesinin faydasını görür. Bu yalnızca kodlamanızı daha iyi ve daha istikrarlı kılmakla kalmaz, aynı zamanda işbirliği ve ilişki kurmanıza da yarar ki bunlar teknoloji kariyerinizde ilerlemeniz için hayati önem taşıyan sosyal becerilerdir. Teknik olmayan bir rolde çalışıyorsanız aldığınız geri bildirimler daha öznel olacaktır, örneğin bir kullanıcı sorgusunu ele almanın veya bir ekip toplantısına liderlik etmenin doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Fakat yöneticilerinizden ve meslektaşlarınızdan iletişim, liderlik ve diğer sosyal becerilerinizi değerlendirmelerini isteyerek, geliştirmeniz gereken yönlerinize ilişkin değerli fikirler edinebilirsiniz. 

Mesleki becerilerinizi geliştirmeyi asla bırakmayın 

Teknoloji alanında başarılı olmak için her gün yeni bir şeyler öğrenmeye hazır olmalısınız. Öğrenmeyi bıraktığınız an değerinizi de kaybetmeye başlarsınız. 

Deniz Çakirgil Sezen işverenlerin 2022'de talep ettiği becerilere ilişkin bir işe alım uzmanının bakış açısını sunuyor: “Java (projeleri için dış kaynak kullanan şirketlerde yaygın) ve C# (özellikle büyük şirketlerde yaygın), en çok aranan yazılım geliştirme becerileri arasında bulunuyor. Windows yöneticileri talep görürken, Linux bilgisi sahip olunması gereken bir beceri olmaktan uzaklaşıyor. Şunu da belirtmeliyim ki, benim çalıştığım sektörlerde programlama dillerine hakimiyet kadar akıcı İngilizcede de önemli. İngilizceniz ortalamanın altındaysa, sizin için mükemmel olabilecek bir pozisyon için reddedilmeniz mümkün.” 

Bugünün koşulları böyle, fakat 2022’de her şey değişebilir. İşte teknik becerilerinizi güncellemenin ve yeni trendleri yakalamanın üç yolu. 

  • Bir teknoloji eğitim kampına katılın — Üç ila altı ay süren ve hem yüz yüze hem de çevrimiçi verilebilen bu yoğun eğitimler yalnızca yeni başlayanlara yönelik değildir. Spesifik odaklı bir eğitim kampı, işe özel beceriler sağlayarak yeni bir role geçiş yapmanıza yardımcı olabilir. Kampların çoğu Python ve Java gibi yaygın kodlama dillerine odaklanır, ancak özel bir uzmanlık alanını hedefliyorsanız daha niş teknolojiler üzerine kamplar da bulabilirsiniz. Bazı eğitim kamplarında kariyer tavsiyesi ve koçluk hizmetleri bile alabilirsiniz. 

  • Lisans üstü diplomanız olsun — Veri bilimi gibi matematik ve istatistik ağırlıklı alanlar çıtayı yükseğe koyup genellik lisans üstü derecesi (yüksek lisans veya doktora) gerektirir. Bazı programlarda en yetenekli adaylara bir yıllık hızlı bir program imkanı tanınmakla birlikte, yüksek lisansın tamamlanması genellikle iki yılı bulur. Kariyerinizin ne yönde gelişeceğinden emin değilseniz, BT alanında yüksek lisans gibi bir dereceyle hem BT becerilerinizi hem iş bilginizi güçlendirebilirsiniz. 

  • Yaparak öğrenin — Herkesin lisans üstü diploma almaya, hatta eğitim kampına katılmaya zamanı ve kaynağı olmayabilir. Mevcut rolünüzde yöneticinizden size zorlu ve hatta deneysel görevler vermesini istemek iyi bir alternatiftir. Kariyer planınızda teknik bir rolden liderlik rolüne geçmek varsa bir proje yöneticisiyle görüşerek her hafta birkaç saat kendisini iş yaparken izlemeyi teklif edebilirsiniz. 

Sosyal becerilerinizi geliştirin 

İnsanların iletişimci veya lider olarak “doğduğu” bir efsanedir. Böyle anılan kişiler genellikle becerilerinde ustalaşmaya, hatalarından ders almaya ve yönetici ve meslektaşlarının geri bildirimlerini dikkatle dinlemeye yıllarını vermişlerdir.  

Sosyal becerileri geliştirmenin denenmiş ve güvenilir bir yolu, yöneticinizden sizi rutininizin ve iş tanımınızın dışına çıkaracak zorlu görevler istemektir. Bir yazılım mühendisiyseniz, bir müşteriye sunum yapmak veya zor bir sorunu çözmek için oluşturulan fonksiyonlar arası bir ekibe katılmak gibi iletişim becerileri ve empatiyle sonuç alacağınız görevler isteyebilirsiniz.  

Markanızı oluşturun 

Ağ oluşturma, teknoloji uzmanları için sahip olunması gereken bir diğer beceridir ancak bu sadece bağlantı kurmaktan veya takipçi sayısını artırmaktan ibaret değildir. LinkedIn'de binlerce bağlantınız olabilir, fakat özgeçmişinizi hiç güncellemezseniz veya tartışmalara katılmazsanız, bir işe alım uzmanının ya da potansiyel işverenin dikkatini çekmeniz pek olası değildir. 

Kariyerinizi ilerletmek için dijital ortamlarınızı nasıl kullanabileceğinize dair önerilerimize göz atın: 

  1. Sosyal medya profillerinizi olabildiğince sık yenileyin. Markanıza değer katan beceri ve nitelikleri eklerken değer katmayanları kaldırın. 

  1. İlginizi çeken alanlarda sektöre yön veren kişileri ve uzmanları araştırıp takip edin. Bu kişilerin içeriklerini paylaşın veya yeniden gönderin ve başarılarının izinden nasıl gidebileceğinize dair ipuçları isteyin. 

  1. Özel konulu forumlarda tartışmalara katılın. Hiçbir programlama dili, Subreddit veya Facebook grubu olmayacak kadar kendi içine kapalı değildir. Bu forumlar, değerli fikirler ve içeriden ipuçları aktarabilecek tutkulu, işine düşkün uzmanların uğrak yerleridir. 

Son olarak, risk almaktan korkmayın. Teknik yetenek halen kolay bulunan bir şey değil, dolayısıyla işverenler bazı beceri ve niteliklerde eksiklikleri olsa da azimli ve tutkulu adaylara şans tanıyabilir. 

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet