Eğer bulunduğunuz pozisyondan genel olarak memnun değilseniz, belki de kariyer değişikliği için düşünmenin zamanı gelmiş demektir. İş, hayatımızın önemli bir parçası. Öyle ki sadece faturaları ödemek demek değil, iş aynı zamanda bir şey yapıyor olma hissini, gururu ve hazzını da yaşatmalı. Belki de iş hayatınızda meydan okuyacak yeni bir zorluğa veya artık hayalinizdeki işin peşinden gitmeye ihtiyacınız var. Sebep ne olursa olsun, kariyer değişikliği çok büyük bir karar. Bu konuda sizin için hazırladığımız önerilerimize göz atın.

Motivasyon kaynağınızı keşfedin

Hayatınızdaki bu büyük değişiklik için sizi motive eden ne, öncelikle onu bulun. Daha fazla veya daha az sorumluk mu istiyorsunuz? Arkadaşlarınız ve ailenize daha fazla mı zaman ayırmak istiyorsunuz? Veya daha iyi bir maaş? İlgi alanınız olmayan bir sektörde mi çalışıyorsunuz? Mevcut işinizden ayrılma isteğiniz için tüm nedenlerinizi net olarak belirleyin. Bu, önünüzdeki iş arama sürecinde size yardımcı olacaktır.

Hazırlanın

Yeni kariyer yolunuzda ilk adım olarak gereksinimlerinizi belirledikten sonra istediğiniz iş için yeterince hazırlandığınızdan emin olun. Bazı kurslara katılmanız ve birtakım sertifikalar almanız gerekebilir, bu yüzden işe başvurmadan önce mutlaka bu konuda bilgi edinin. Unutmayın ki birçok firma, sizin şirket içerisinde yeni pozisyonlar edinmenizden mutluluk duyar. Seçeneklerinizle ilgili yöneticinizle görüşün. Departmanlar arası transfer olabilirsiniz veya farklı bir pozisyon için şirket içi eğitim bile alabilirsiniz.

Kariyer gelişim planlamasının önemi

Aramaya başlayın

İş aramak için internet gerçekten çok verimli bir kaynak. Pek çok şirket Linkedin gibi profesyonel iş sitelerinde iş ilanlarını online paylaşıyor. Sosyal medya profilinizi insan kaynakları yöneticileri ve işe alım danışmanları için profesyonel ve güncel tutun.

6 Adımda Mükemmel LinkedIn Profili

Neden online itibarınızı düşünmeye başlamalısınız?

Şu aşamada sizin ihtiyacınız, her zaman güncel bir CV ile yüzünüzün göründüğü profesyonel bir fotoğraf. Güvendiğiniz kişilere iş aradığınız ve onların bu konuda size yardım etmelerinden mutlu olacağınız konusunda da bilgi verebilirsiniz. Ayrıca işe alım danışmanlarından da yararlanabilirsiniz. Bu uzmanlar, şirketlerdeki açık pozisyonları herkesten daha önce bilir. İşe alım danışmanları CV’nizi inceleyip potansiyel işverenlere göndermenin yanı sıra mülakatları ayarlayıp sözleşme aşamasına geçmenizi de sağlayabilir.

Kariyer değiştirmek çok büyük bir karardır; ancak hayalinizdeki işi bulursanız, işte bu her şeye değer!

İlginizi Çekebilir: İş değiştirirken doğru yöne hamle yapın

Bir sonraki kariyer basamağınızı düşünmeye başladıysanız güncel CV’nizi bizimle paylaşın veya iş ilanlarımıza göz atın.

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet