Şirketlerin hedeflerinin değiştiği, büyüdüğü ve çalışanın sorumluluklarının buna göre uyarlandığı bir dünyada bir çalışanın pozisyonunda yerleşmiş, rahat ve çevresine kayıtsız kalması pek mümkün değildir. Eğer değerli bir çalışan olarak kalmak istiyorsanız, sürekli olarak yeteneklerinizi ve becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Tavsiyelerimizi, kendi pazarlamanızı nasıl yapabileceğinizi ve uzun vadede kendinizi nasıl vazgeçilmez bir çalışana dönüştürebileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Sürekli olarak yeteneklerinizi geliştirin

Eğer değerli bir çalışan olarak yer etmek istiyorsanız, yeteneklerinizin her zaman güncel olmasına dikkat edin. Bu demektir ki; halihazırda sivrildiğiniz alana ve yapmaktan keyif aldığınız işlere odaklanın, böylece potansiyel bir rekabette üstünlüğünüzü korumuş olursunuz. İşvereniniz ilk başta tam da bu yetenekleriniz için sizi işe aldı zaten. Bununla birlikte kendi PR’ınızı yaparak, elde ettiğiniz konumu korumak amacıyla, yeni ihtiyaçlar ve sorumluluklar için de uyanık olmalısınız. Bunun bir yöntemi, sektörünüzdeki benzer pozisyonların iş ilanlarına bakmaktır. Böylece ilanda pozisyon için talep edilen özellikleri karşılıyor musunuz, yoksa karşılamıyor musunuz görmüş olursunuz. Eğer karşılamıyorsanız, yetenek ve donanımlarınızı geliştirmenin yollarını arayabilirsiniz.

Teknik olmayan becerileri geliştirmek

Esnek olun

Değerli bir çalışan olarak kalabilmenin bir diğer önemli faktörü ise esnek olmaktır. Eğer yeni durumlara kolaylıkla uyum gösterebilirseniz, şirket hedefleri, ürünleri ya da piyasasındaki değişikliklerde yeni alanlarda sorumluluk alabilecek bir aday haline gelirsiniz. Küçük şeylere takılmayın ve yeni projeler üzerinde çalışmak için işvereninize danışın. Bunu herhangi bir endişe taşımadan yapmak, işvereninizin gözündeki vazgeçilmez çalışan konumunuzu korur.

Çevrenizi koruyun

Çevre, PR yapabilmenin önemli bir parçasıdır. Kontaklarınız, sizinle sektörler ve yeteneklerinizi en iyi kullanabileceğiniz durumlar hakkında içgörülerini paylaşabilir. Ayrıca size, bugünkü piyasaylailgili bilgiler paylaşarak yetenek ve donanımlarınızı geliştirmenize yardımcı olabilirler. Unutmayın, çevre edinmek “karşılıklı bir şeyler yapmak” ile ilgilidir. Siz de onlara gereken desteği vermelisiniz.

Vazgeçilmez bir çalışan olarak kalmak için çaba sarf etmeniz gerekir. Yine de bunu yapmak için kendinize aşırı stres yüklemeyin. Kimse mükemmel değildir; ancak yeni fikirlere açık olmak ve zorluklarla mücadele etmek sizi yolunuzda güçlendirir.

İlginizi çekebilir:

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Gereken Dijital Yetkinlikler

Bir değişiklik yapın ve ileriye gidin

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet