Yılın her çeyreğinde yenilediğimiz Pazara Güven Araştırma'mız gösteriyor ki, Türkiye’de iş başvurusu yapan kişilerin %43’ü, yeni beceriler kazanmak için mesleklerini değiştirmek istiyor. Bazı denenmiş ve işe yaramış öneriler, becerileri geliştirmeye ve yeni perspektifler sağlamaya yardımcı olabilir.

Bu perspektifi edinebileceğiniz harika bir yer, TED konuşmalarıdır. TED, kendini “yayılmaya değer fikirlere” adamış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve bu fikirlerin birçoğu kariyer önerisi şeklindedir.

Kariyer rotanızı belirlemek

1. Scott Dinsmore berbat bir işi nasıl bıraktığını paylaşıyor, sevdiğiniz işi bulmaya ilişkin ipuçları veriyor ve ‘CV’nizi parlatma amaçlı’ işleri kabul etmenin neden kötü olduğunu açıklıyor!

2. Susan Colantuono neden bu kadar çok sayıda kadının ‘orta kademede saplanıp kaldığını’ soruyor. Yükselmenize yardımcı olacak, daha önce duymadığınız harika fikirler ve kariyer önerileri.

3. Kariyer kesintileri hep olur. Carol Cohen, işverenlerle çalışmaya ara vermiş kişiler arasındaki ayrımı tartışarak nasıl ‘yeniden başlanabileceğini’ açıklıyor.

Liderlik

4. Yüksek performans sergileyen ekipleri motive eden şey nedir? Margaret Heffernan bunun yolunun rekabet değil, sosyal bütünleşme olduğunu düşünüyor – artık iş yerinde hiyerarşiyi unutun.

5. Facebook’tan Sheryl Sandberg işte başarı ve kendini gerçekleştirmenin neden halen bir tercih olduğunu soruyor ve neden bu kadar az sayıda kadın lider olduğunu merak ediyor.

Üretkenlik ve performans

6. Psikolog Adam Grant verme, alma ve uyumlulaştırma davranışlarını ve bunların iş yeri dinamiklerini nasıl etkilediğini keşfe çıkıyor. Siz bir alıcı mısınız yoksa verici mi?

7. Nancy Duarte’nin daha ikna edici sunumlara ve dinleyicilerin karşısına çıkarak bunu yapmanın en iyi yoluna ilişkin verdiği ipuçlarına bakın.

8. Dan Ariely, işte bizi motive eden şeylere ilişkin çalışmalarını, bunların ne anlama geldiğini (aslında paradan çok daha fazlası olduğunu) açıklayarak küçük parçalar halinde anlatıyor.

İş yerinde mutluluk

9. Stres konusunda başarılı olmak ne anlama gelir? Stresten kaçınmaya çalışmanın ters tepeceği fikri, Kelly McGonigal’ın çok sayıda faydalı görüşlerinden yalnızca ilki.

10. Müdürünüze söyleyin: Uzun, esnek olmayan çalışma saatlerini ortadan kaldırmak hem çalışana hem de işverene fayda sağlar. İşte Dan Kedmey’in iş bakımından fazla mesaiye karşı olmasının gerekçesi.

Özet:

Yalnızca büyük fikirler ve yeni perspektifler kariyerinize yardımcı olur. İlhama ihtiyaç duyduğunuzda bu konuşmaları kullanın ve daha fazla yardım için tavsiyeler bölümümüzü ziyaret edin.

İlginizi çekebilir: 

Bir değişiklik yapın ve ileriye gidin

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Kariyer değişikliği mi düşünüyorsunuz? 

 

Güncel CV’nizi bizimle paylaşın

En son iş ilanlarına göz atın

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet