Çoğu insan Blade Runner, Terminator ve hatta Wall-E gibi filmleri izlemiş veya en azından duymuştur. Bununla birlikte, bu tür filmleri izlerken, artık yapay zekanın sadece Hollywood'un bir ürünü olmaktan çıktığını ve bu teknolojik gelişmelerin muhasebe dünyasını da değiştirebileceğini biliyoruz.

Muhasebeciler veri alır, bunu (genellikle) bir bilgisayar sistemine işler, sistem veriyi alır ve daha fazla veri ve komut üretir. Bu komutlar, incelenecek olan çeşitli finansal raporlara ve yönetim raporlarına aktarılan verilerin geri kalanıyla bir fatura düzenlemek ve ödemek için kullanılabilir. Bu raporlar daha sonra bir işletmenin veya ürünün gelecekteki yönü hakkında kararlar almak için dosyalanır veya analiz edilir. Bazen bu verilerin trendlerini farklı girdilerle tekrar edebileceği ya da pazardaki bir değişikliği yansıtacak şekilde değiştirilebileceği anlamına gelebilir. Bu, elbette, bir finans departmanının ne yaptığı hakkında çok basite indirgenmiş bir görüş. Bir finans veya şirket lideri için aynı derecede önemli olan şey, daha hızlı, daha doğru, daha iyi bir anlayışla ve daha düşük bir maliyetle bu işi nasıl başarabilecekleridir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka (YZ), insanlar gibi çalışabilen ve tepki verebilen akıllı makineler geliştirmeye odaklanan bir bilgisayar bilimi alanıdır. Finans departmanları aracılığıyla otomasyonun kayması devrim niteliğindeydi, ancak her zaman başlangıçta araca programlanmış olan sabit komutlara bağlıydı. Yapay zeka iki yeni temel faktörün kabiliyetini arttırmak için geliştiriliyor - öğrenme ve problem çözme.

YZ'nın bir muhasebeci rolü üzerindeki etkileri

Özellikle son yirmi yılda, teknoloji, bir muhasebe departmanındaki birçok rolün ortadan kalkacağı bir hızda ilerledi - yapay zeka ve otomasyonun bir kombinasyonu, bir işlem liderli muhasebecinin tipik olarak üstleneceği çok az ya da hiç insan müdahalesi gerektirmeyen görevlerin çoğunu üstlenme yeteneğine sahiptir. İşlem neredeyse kesintisiz, hatasız ve hatalar olduğunda, sistem hatalardan "öğrenme" yeteneğine sahip ve bu sayede hatalar tekrarlanmıyor. Gerekirse otomatik takip ve yükseltme ile raporlar oluşturulabiliyor ve uygun kişilere gönderilebiliyor.

Muhasebenin bir diğer önemli kısmı denetimdir. Tarihsel olarak, kıdemsiz bir denetçi envanteri saymanın ötesinde - kutuları açmak, merdivenleri tırmanmak ve belirli bir parçayı veya ekipman parçasını nerede bulabileceğini süpervizörleri dolaşarak sormak için gönderilirdi. Bu sıradan işler artık daha sofistike hale geliyor, büyük şirketler, bilgileri analiz etmek ve bu verileri merkeze otomatik olarak yüklemek ve iletmek için yapay zeka ve görüntü tanıma kullanan dronları test ediyor. Başlıca muhasebe firmaları, piyasanın daha rekabetçi olmaya devam etmesi ve düzenleme yapan otoritelerin meslekteki başarısızlıkları daha da zorlaştırması nedeniyle bu alana büyük miktarda para yatırımı yapıyorlar.

Ekonomik olarak hayatta kalmanın zorluğu sadece bu değişiklikleri kabul etmek değil aynı zamanda bunlardan yararlanmaktır. Tarih kitapları adapte olamayan şirketlerle doludur. Bu tür şirketlerin faaliyetlerimizdeki değişiklikleri kabul etmemeleri ve bunlardan faydalanmalarının yetersiz olduğu belgelenmiştir. Aynısı muhasebe için de geçerlidir.

Sabırsızlıkla beklenen: YZ’nın kabul görmesi

Yapay zekanın kendi sınırları var - mantık ve sezgiden yoksun olması ki her zaman böyle olacak. Kendi kendini süren otomobiller gibi, bu “birisi her zaman güvenilirdir” dünyasında, yanlış giden bir olaya birisinin cevap vermesi ihtiyacı vardır. Hesapların her zaman gözden geçirilmesi gerekecek, kararlar her zaman bir bağlam içinde ele alınmalı ve daha fazla veri ve analiz mevcut olsa da, birileri tam olarak neyin analiz edilmesi gerektiğini, bunun altında yatan (sezgisel) nedenlerin neler olduğunu ve bunların ne vereceğini belirlemelidir. Ne yapılması gerektiğine karar verin. Tekrarlanan günlük görevlerin çoğunun YZ tarafından üstlenileceğini ve bu sayede de muhasebecilerin rolünün daha stratejik ve problem çözmeye odaklı bir konuma geleceğini söylemenin adil olacağını düşünüyorum.

Tüm bunlar muhasebecilerin iki farklı alanda ihtiyaç duyulmasına yol açmaktadır. İlki sürece odaklanmak; Doğru prosedürlerin tutarlı bir şekilde takip edildiğinden ve ardından düzenli ve doğru bir çıktı alınması için sistemden doğru şekilde geçirildiğinden emin olunması. İkincisi ise, ortaya çıkacak tüm bu ek bilgilerin alınmasına ve anlamlı bir ticari kavrayışa dönüştürülmesine yardımcı olacak olan giderek daha fazla dahil olmaya devam edecek iş ortaklığı rolleridir.

Dünya Ekonomi Forumu tarafından yayınlanan 2018 tarihli “İşlerin Geleceği” raporu Dördüncü Sanayi Devrimi'ni müjdeliyor. Özellikle, beyaz yakalı çalışanlar için teknolojideki bu gelişmeler yaygınlaştıkça önemli bir değişim olacağını öngörülmektedir. Bugün en çok talep gören işlerin çoğu 10 yıl önce yoktu ve ileriye dönük olarak, raporda, ilkokula giren çocukların %65'inin bugün olmayan rollerde çalışacağını tahmin ediliyor!

Sonuç olarak, geleceğin muhasebecilerinin, sistem okuyup yazabilen, problem çözücü, ticari açıdan anlayışlı ve değişime adapte olabilir olması gerekecektir. İşverenlerin bu geçiş döneminde finans ekiplerini desteklemeleri gerekecek çünkü giderek çok daha fazla bilgi mevcut olacak, kazananların bu verileri en iyi şekilde ticarete dökebilecek kişiler olması muhtemeldir.

Finans departmanı işe alım ihtiyaçlarınızda nasıl yardımcı olabileceğimizi görüşmek isterseniz, lütfen Michael Page Finans Bölümü Yöneticisi Tuba Şahin ile iletişime geçin.

Summary

Özellikle son yirmi yılda, teknoloji, bir muhasebe departmanındaki birçok rolün ortadan kalkacağı bir hızda ilerledi. Geleceğin Muhasebecilerinin, sistem okuyup yazabilen, problem çözücü, ticari açıdan anlayışlı ve değişime adapte olabilir olması gerekecek. İşverenlerin bu geçiş döneminde finans ekiplerini desteklemeleri gerekecek çünkü giderek çok daha fazla bilgi mevcut olacak, kazananların bu verileri en iyi şekilde ticarete dökebilecek kişiler olması muhtemeldir.