İşe alım danışmanları ve insan kaynakları yöneticilerinin CV’leri okumak için bazen çok kısıtlı zamanı olur. Bu yüzden iyi hazırlanmış bir CV, iş sürecinde mülakat aşamasına daha hızlı geçmenizi sağlayabilir.

Michael Page olarak işverenlerin CV’lerde en çok dikkat ettiği 9 şeyi sizin için bir araya getirdik.

Başvurduğunuz işe yönelik CV

Kapsamlı ve genel bir CV gönderip henüz CV aşamasında elenmektense, pozisyonun gerekliliklerini ve sorumluluklarını barındıran bir CV ile pozisyona başvurarak avantaj sağlayın.

İlgili deneyimler

İnsan kaynakları yöneticileri pozisyonla ve sektörle doğrudan ilgili eğitim ve profesyonel deneyimlerinize bakacaktır. Bu yüzden ilgili alandaki deneyimlerinize CV’nizde mutlaka yer verin.

Nitelikler ve beceriler

Eski işlerinizden veya başka alanlardan edindiğiniz niteliklere ve becerilere CV’nizde yer verin; çünkü bunları ilerleyen zamanda iş yerinizde kullanma imkanı ortaya çıkabilir. Yaptığınız stajları, hobilerinizi ve katıldığınız seminer ve eğitimleri nitelikler ve beceriler olarak yazabilirsiniz.

Başarılar

İnsan kaynakları yöneticilerinin dikkatini çekmeyi sağlayacak en iyi yöntemlerden biri, geçmiş işlerinizdeki başarılarınızdan bahsetmenizdir. Bu, insan kaynakları yöneticisine, şirketin gelecekte sizden bekleyebilecekleri hakkında daha fazla fikir verecektir.

Eğitim

Eğer o iş pozisyonu için eğitim öne çıkıyorsa, aldığınız ilgili eğitimi CV’nizde vurgulamaktan kaçınmayın. Üniversiteden sonra eğer herhangi bir kursa ya da seminere katıldıysanız, bununla ilgili varsa derecelerinizle birlikte bilgilerinizi CV’nize mutlaka ekleyin.

Okuması kolay

Bir pozisyon için ne kadar uygun olursanız olun, insan kaynakları yöneticileri CV’nizin tamamını okumayabilirler. Bu yüzden uzun cümleler yerine madde madde sıralama yöntemini kullanın. Ayrıca göz yormayan bir yazı tipi ile düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Herhangi bir tutarsızlık olmadığından emin olun CV’nizde boşluklar olmasına izin vermeyin ve deneyimlerinizi kronolojik olarak sıralayın. Bu esnada önceki sorumluluklarınız ve başarılarınızı anlatırken ifadelerinizde tutarsızlık olmadığından emin olun.

Dil ve yazım

Seçtiğiniz kelimeler ve yazım tarzı, içinde bulunmak istediğiniz iş alanıyla tutarlı olmalı. Başvuracağınız iş ilanında yer alan iş tanımını iyice okuyarak, CV’nizde ne tarz bir dil kullanmanız gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

CV dosya biçimi

Eğer CV’nizi online olarak gönderiyorsanız, standart programlarla açılabilen bir dosya formatı seçmeye özen gösterin; çünkü hiçbir insan kaynakları yöneticisi CV’nizi görüntülemek için yeni bir program indirip yüklemeyecektir.

Bizimle iletişime geçin ve CV’nizi hazırlarken Michael Page danışmanlarından yardım alın.

Bunlar da iginizi çekebilir: 

Özgeçmişte yer alması gereken önemli öğeler

6 Adımda Mükemmel LinkedIn Profili