İş görüşmeniz için ne kadar hazırlanmış olursanız olun, kimi zor ya da beklenmeyen sorularla karşılaşma olasılığınız her zaman vardır. Bir iş görüşmesinde sorulma ihtimali olan en zor mülakat sorularını ve önerilen cevapları sizin için bir araya getirdik. Böylelikle henüz gerçekleşmemiş en iyi mülakatınız için size yardımcı olabiliriz.

Son işinizden neden ayrıldınız? / Şu anki işinizden neden ayrılmak istiyorsunuz?

Bu zor soruyu, görüşme yaptığınız şirkette neden çalışmak istediğinizle ilgili pozitif bir desteğe dönüştürebilirsiniz. Daha büyük zorluklar istediğinizden ve şirketin amaçlarınız için size bu şansı verebileceğinden bahsedin.

Eleştirilere açık mısınız?

Sadece bir insan olduğunuzu ve elbette hata yapmanızın normal olduğunu belirterek bu hatalardan ders çıkarabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer varsa aldığınız bir eleştiriyi pozitife çevirerek kendinize bir şeyler kattığınızla ilgili bir örnek de verebilirsiniz.

Motivasyon kaynağınız nedir?

Bu zor soruya iş ahlakınız, kişisel görüşünüz ve amaçlarınız iyi bir cevap olacaktır. Ancak para ya da prestij gibi kavramlardan uzak durmaya çalışın.

Diğer şirketlerdeki pozisyonları aktif olarak takip ediyor musunuz?

Bu zor soru size harika bir koz veriyor. Bırakın mülakat yaptığınız kişi sizin aktif olarak iş ilanlarına baktığınızı ve başka işler için mülakatlara girdiğinizi bilsin. Talep edilen olmak her zaman daha caziptir.

Diğer adaylarda olmayıp sizde olan ne var?

İşte size güçlü yönlerinizden ve başarılarınızdan bahsetmeniz için bir şans! Övünmeye gerek yok; ancak kendinizi tanıtmak kişisel PR’ınızı yapmak konusunda da çekingen davranmayın. Mülakatta kendinizden emin bir biçimde ve dürüstçe cevap verin.

Pozisyonun çekici bulmadığınız bir yönü var mı?

Bu kesinlikle aldatıcı bir soru. En güvenli cevap olarak, şu an için herhangi bir sorun görmediğinizi; istenmeyen konuların da sonradan ortaya çıkmasının alışılmamış bir durum olmadığını söylemektir. Bunun doğal olduğunu ve kesinlikle bir problem teşkil etmediğini belirtin.

Üstlerinizden direktif alma konusunda rahat mısınızdır?

Cevabınızda bir takım oyuncusu olarak çalışma yeteneğinizin üstüne durun. Geçmiş deneyimlerinizden birini örnek göstererek cevabınızı güçlendirebilirsiniz.

Bize yaptığınız bir hatayı ve ondan çıkardığınız dersi anlatın.

Bu zor soruyu dürüstçe yanıtlayın; ancak utanç verici veya son derece kişisel hikayelerden uzak durun. Unutmayın, kendinizi bir “profesyonel” olarak sunmak istiyorsunuz!

Maaş beklentiniz nedir?

Bu zor soruya yanıt vermek için piyasa standardını iyi araştırdığınızdan emin olun. Kesin bir rakam vermek zorunda değilsiniz; ama minimum tutar veya yeterliliklerinize göre bir rakam belirtmekten çekinmeyin.

SİZİN herhangi bir sorunuz var mı?

Bu soruya “hayır” cevabı vermek, sizin ilgi eksikliğinizi gösterir, bu yüzden tek bir soru için bile olsa görüşmeye hazırlıklı gidin. Sorunuzun ilgilendiğiniz pozisyon ya da şirketle ilgili olmasına hassasiyet gösterin.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İş görüşmesi stresinin üstesinden nasıl gelinir

Güçlü İletişimin 5 Altın Kuralı

Güncel CV’nizi bizimle paylaşın

İş mi arıyorsunuz?

En iyi iş tekliflerini internet sitemizde bulabilirsiniz.

Hemen başvurun

Maaş Anketleri

Piyasa trendleri ve sektöre göre maaş hakkında önemli bilgiler

Daha fazlasını keşfet