Günümüzde ilerleyen teknolojik dünyada, iş arayışları çok daha kolay. İş mülakatı için başka bir şehre gitmek yerine, teknoloji ve görüntülü sohbet, görüşmelerin herhangi bir yerde yapılmasını sağladı-hatta kendi evinizin konforunda. Fakat Skype mülakatında teknoloji gelişmiş olmasına rağmen, mülakat prensipleri değişmedi. 

Temel konular hakkında bilgi sahibi olmak için iş görüşmesi ipuçlarımızı okuyun ve bu ipuçlarını Skype mülakatında uyguladığınıza emin olun.

1. Bilgisayar Fonksiyonlarınızı Kontrol Edin

Bilgisayarınız düzgün çalışıyor mu? Güçlü bir internet bağlantısı var mı? Her şeyin doğru çalıştığına emin olun-en son isteyeceğiniz şey, hayalinizdeki şirketle mülakat yaparken internet bağlantınızın kesilmesi olacaktır. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, prize takın veya şarjının tamamıyla dolu olduğuna emin olun. Son olarak, telefonunuzun sessizde olduğuna emin olun. Mülakat esnasında çalan telefon son derece dikkat dağıtıcı olacaktır.

2. Konuşmak İçin Sıranızı Bekleyin

Bazı Skype aramalarındaki gecikmeleri fark etmiş miydiniz? Bu durum genellikle düşük sinyal olduğunda olur ve her bir kişinin diğerinin üzerine konuşmaya çalışması gibi garip bir duruma sebep olur. Sohbetin kolayca akması için, konuşmadan önce genelde beklediğinizden biraz daha bekleyin-aksi takdirde mülakatı yapan kişinin cümleleri bitmemiş olabilir.

3. Kameraya Bakın

Mülakat esnasında, içgüdünüz kameraya bakmak yerine mülakatı yapan kişiye bakmak doğrultusunda olabilir. Fakat kameraya bakarak konuşmak mülakatı yapan kişiye göz kontağı kuruyor hissi verir.

4. Mülakat Yapacağınız Ortamı Düşünün

Kilit nokta, evinizi veya mülakatı yapacağınız yeri mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde göstermenizdir. Mülakatı yapan kişinin dikkatini dağıtacak bir arka planınız olmasını istemezsiniz, ayrıca etrafı düzenlediğinize emin olun. En iyi ışıklandırmayı bulana kadar farklı ışıklandırma seçenekleri deneyin.

5. Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Minimize Edin

Telefonunuzu sessize almak sadece bir başlangıç-mülakat boyunca sizin dikkatinizi dağıtacak diğer unsurları da düşünün. Dikkatinizi dağıtabilecek internet sekmelerini ve e-posta bildirimlerini kapayın. Eğer yalnız değilseniz, yanınızdakilerin sizin mülakatta olacağınızı bildiğinden emin olun, sessiz olup sizi rahatsız etmeyeceklerdir. Eğer gürültülü bir evcil hayvanınız varsa, onu başka bir odaya alın.

6. Skype Profilinizi Güncelleyin

Eğer Skype kullanıcı isminiz profesyonel bir şekilde değilse, mülakata kötü bir başlangıç yapabilirsiniz. Şunu göz önünde tutun ki; mülakatta söylediğiniz ve yaptığınız herşey sizin kim olduğunuzun bir resmini ortaya çıkarır. Bu yüzden eğer eski Skype hesabınızı saklamanız gerekiyorsa, profesyonel kullanım için ayrı bir hesap oluşturun. Son olarak, Skype profil fotoğrafınızın profesyonel vesikalık fotoğraf olduğuna emin olun.

İş ararken sosyal medyayı nasıl kullanmalısınız?

7. B Planı Yapın

Mülakatınızı yapan kişinin iletişim detaylarına sahip misiniz? Bu bilgiler herhangi bir teknolojik talihsizlik durumunda size gerekli olacaktır. Mülakatınızdan birkaç gün sonra, mülakat sonrasını takip ettiğinizi gösteren nazik bir teşekkür mesajı göndermeniz size artı bir puan kazandıracaktır. İlk mülakatınızdan sonra, görüştüğünüz kişiyle olan tüm iletişimin e-postayla ve telefonla yapıldığından emin olun - Skype Anında Mesajlaşma özelliği üzerinden bir takip mesajı göndermeyin.

Görüntülü mülakatlar, siz hazırlandığınız ve her şeyin planladığınız gibi gittiğine emin olduğunuz zaman yüz yüze olan mülakatlara oranla daha az stresli olabilir.

İlginizi çekebilir: Teknik olmayan becerileri geliştirmek