PageGroup yolculuğuma 2010 yılında Almanya'nın Hamburg kentinde, Page'deki pek çok kişi gibi işe alım danışmanı olarak başladım. İki yılın sonunda Yöneticiliğe terfi ettim ve Frankfurt ofisimize geçtim. Orada geçirdiğim üç yıl boyunca Finansal Hizmetler ve Satış ve Pazarlama alanlarındaki işe alım ekiplerine liderlik ettim. Yurtdışındaki ilk tecrübemi, 2015 yılında gittiğim Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde edindim. Kariyerimi böylesi dinamik bir ortamda büyütme fırsatı elde ettiğim için minnettarım. 

Yurtdışında çalışmak, bana hayatı tamamen farklı bir ortamda deneyimleme fırsatı verdi. Şirket içindeki başvuru sürecim sırasında özellikle Güney Afrika’yı seçmedim, aslında başka birkaç ülkedeki pozisyonlara da başvurmuştum. Sonunda, o an benim için en büyük, en heyecan verici macera olan Güney Afrika’yı seçtim ve orada çok heyecanlı ve zevkli bir beş yıl geçirdim. 

Güney Afrika’da birkaç yıl geçirip İşletme Direktörü olarak birden fazla alanda çeşitli ekiplere liderlik ettikten sonra, 2020'nin başlarında, salgının başlamasından sadece birkaç ay önce ilk işyerimin bulunduğu Hamburg'daki bir iş fırsatını değerlendirmeye karar verdim. Johannesburg’da her şey bu kadar harika idiyse niye geri döndün diye sorabilirsiniz elbette.  Güney Afrika'da tanıştığım eşim hamileydi ve ailem yanımızda olacağı ve bize daha kolay destek verebileceği için çocuğumuzu onlara daha yakın bir yerde büyütmeye karar verdik. Ayrıca Afrika'dayken, Almanya’daki şirketin olağanüstü performansının haberlerini alıyordum, dolayısıyla ben de bu başarı hikayesinin bir parçası olmak istedim. Şimdi, Kıdemli Müdür olarak Hamburg'daki Michael Page Interim faaliyetlerinden sorumluyum.

Yurtdışında çalışma deneyimi, Güney Afrika’da benim için olduğu gibi yeni bir kültürü, yeni bir dili vs. öğrenmenizi gerektirir. Yepyeni bir düzene hızlı bir şekilde alışmanız gerekir.  Afrika'da faaliyet gösteren büyük şirketler, en azından Almanya'daki şirketlerle aynı seviyede, ancak orada iş yapma şekli fiyat veya kalite odaklılıktan çok ilişki odaklı. Hem Almanya hem de Afrika kurumsal dünyasını deneyimlemiş biri olarak, DNA'mın detay odaklı ve verimli Alman kısmı ile ilişki temelli ve pragmatik Afrika kısmını birleştirebiliyorum artık. 

Şimdiye kadar gerçekten harika bir yolculuk oldu ve iş değiştirme süreçleri oldukça sorunsuz geçti. Dubai, Güney Afrika ve Almanya'daki üst düzey yöneticilerin yanı sıra Küresel Hareketlilik Ekibimiz ve ilgili hizmet sağlayıcılardan da büyük destek aldım. Hayatımı değiştiren deneyimlerdi gerçekten de!