Yıllar önce Avustralya'da bir yönetim kurulu toplantısında otururken yaşıtlarım arasında PageGroup'taki yurtdışında çalışma fırsatlarından yararlanmamış birkaç kişiden biri olduğumu fark ettiğimi hatırlıyorum. ‘Asya’nın büyüme hikayesi” hakkında bir şeyler duymuş, artık harekete geçme vaktinin geldiğini düşündüm.  Böylece iki yıl kalmayı planlayarak Hong Kong'a taşındım.  Sonunda ise işime aşık olup sekiz yıl orada kaldım.

Taşınmanın beraberinde getirdiği tüm fırsatları - yeni yaşam tarzı, yeni arkadaşlıklar ve yeni çalışma yolları - değerlendirmek önemli. Hong Kong’da kalacak bir yerimiz olması aileme, Asya'da düzenli olarak seyahat etme ve Birleşik Krallık ve Avustralya'daki akrabalarımıza tek bir uçakla ulaşma imkanı sağladı.  

Sunulan tüm sosyal fırsatlara ‘evet’ deme tavsiyesi aldığım en iyi tavsiyeydi. Dostlarınızı bulana dek pek çok insanla tanışmanız gerekir. Macera hissine sahip olmak da yararlı olacaktır. Son derece uyumlu olmanız, işler ters gittiğinde küçük şeyleri dert etmemeniz gerekir.  

Hong Kong, önce insan diyen bir lider olmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti bana. Tanıdığım hiç kimsenin olmadığı yeni bir ülkeye yerleşmem, çalışanlarımla ilişkilerime odaklanmamı sağladı. Ağımı büyütmek için beni olabildiğince çok yüz yüze toplantı düzenlemeye teşvik etti. Asya'da edindiğim en önemli deneyim bu oldu, şimdiyse Sidney'deki PageGroup’ta yeni bir görev üstlenmek üzere Avustralya'ya döndüm. 

Geri dönme kararını bir dizi gelişmenin sonucunda aldım. Hong Kong'daki son iki yıl zorlu geçti; ülkede siyasi istikrarsızlık hakimdi ve çalışma ortamında genel bir değişimle karşı karşıya kaldık. Bu yeni ortamda nasıl ilerleyeceğimize dair yol göstererek çalışanlarımı desteklemek o yılları hayatımın en anlamlı yılları yaptı aynı zamanda. Covid başlayıp da Avustralya sınırı resmen kapandığında, ailemden ve kız kardeşimden çok uzakta kalmış hissettim, onları yılda birkaç kez görmeye alışmıştım.  

Tek başınayken taşınmak bir koca ve peşinden sürüklediğin iki çocukla taşınmaktan daha kolay tabi (haha!). Epey organize olduğum için zorluklardan bazılarına hazırlıklıydım ve Page, geçişin olabildiğince sorunsuz gerçekleşmesine ciddi anlamda yardımcı oldu. Tavsiye - taşınırken yanınıza mümkün olduğunca az şey alın! Sıfırdan başlayın. Çocukların alışmak için zamana ihtiyaçları var. Çocuklarımdan çok bahsetmedim, ama gerçekten onların evleri ve doğum yerleri olduğu için Hong Kong ile bir bağları var, bu yüzden yavaş ilerliyor, onlara zaman tanıyoruz… bu arada onlar da Avustralya aksanı ediniyor!

Yurtdışında çalışmaya başlamak her zaman sanıldığından daha streslidir, ama buna kesinlikle değer! Avustralya'ya döndüğümde çok şeyin değişmiş olması tuhaf geldi ve başlarda biraz rahatsız hissettim! Herkese tavsiyem kendilerine fazla yüklenmemeleri ve başkalarının yardım tekliflerini geri çevirmemeleri.  

Böyle bir şeyi başkalarına tavsiye eder misin diye sorarsanız hayatımda yaptığım en iyi şeyin bu olduğunu söylerim.  Bir gün sallanan sandalyemde oturmuş torunlarımla konuşurken, bu iş deneyimi sayesinde onlara anlatacak daha ilginç bir hayat hikayem olacağımı hissediyorum.